Droga samuraja biegnie w ciemność – sprzedaż smartfonów Sony spada o 55% w rok

Smutek. Chyba takie uczucie towarzyszy mi, kiedy przeglądam dane dotyczące sprzedaży smartfonów Sony w drugim kwartale 2019 roku. Rzeczywistość jest dla japońskiego producenta nad wyraz okrutna. Dział mobilny firmy złożył najgorszy raport finansowy od 9 lat.

Zgodnie z informacjami, jakie Sony przekazało za pośrednictwem swojej strony internetowej, firmie przez trzy miesiące udało się sprzedać zaledwie 900000 smartfonów. To tragicznie słaby wynik – tak źle nie było od lat. Jeszcze rok temu firma zaraportowała sprzedaż dwóch milionów telefonów rozesłanych do sklepów. Już wtedy było to porażką w porównaniu z latami 2013-2014, gdzie dział mobilny Sony radził sobie naprawdę dobrze.

W wyniku tych gwałtownych zmian, dział finansowy Sony przewiduje, że sprzedaż smartfonów przyniesie tylko 3,55 mln dolarów przychodu, co jest szacunkiem o 7% niższym niż wcześniejsze prognozy. Z tego powodu na pewno „oberwie” także zysk operacyjny.

Biorąc pod uwagę wyjątkowo ponure perspektywy, Sony Mobile jeszcze bardziej obniżyło swoje oczekiwania względem najbliższych miesięcy. Firma ma nadzieję, że w całym 2019 roku sprzeda 4 miliony smartfonów, choć wcześniej spodziewano się spieniężenia 5 milionów urządzeń.

Spoglądając wstecz, można wyciągnąć prosty wniosek: czas samurajów już minął. Tak jak niegdyś silne HTC, tak też Sony czeka w najbliższych latach kompletne stoczenie się w dolinę, z której nie będzie już wyjścia. Popularność nowych smartfonów Japończyków, niezależnie od ich wysokiej jakości, będzie już tylko cichym echem dawnej chwały. Firma już chyba pogodziła się z tym losem. Pytanie tylko, czy w tej podróży ku ciemności zdoła zachować honor.

Sony pobije kolejny rekord? Xperia 1R podobno z ekranem… 5K!

źródło: Sony, xperiablog.net dzięki GSMarena
grafika główna pochodzi z gry Sekiro: Shadows Die Twice. Jej recenzję przeczytacie tutaj