Mniejszy nie znaczy gorszy – recenzja Sony Xperia XZ2 Compact

Smartfony z roku na rok mają coraz większe ekrany. Bardzo ciężko jest o dobry sprzęt, który oferowałby niewielki wyświetlacz przy zachowaniu topowej specyfikacji. Perełkami pod tym względem są urządzenia z serii Compact od Sony. Dziś na tapet wziąłem najnowszego „malucha” japońskiego producenta, czyli Sony Xperię XZ2 Compact. Co o niej sądzę? Czy model ten jest wart naszej uwagi? Czy poza małym ekranem może nam coś ciekawego zaoferować? Na te (i inne) pytania odpowiem w tej recenzji.

Specyfikacja techniczna Sony Xperia XZ2 Compact

  • ekran 5 cali, IPS TFT, 1080×2160 pikseli, 483 ppi, proporcje 18:9 (2:1),
  • ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 845 z grafiką Adreno 630,
  • 4 GB RAM,
  • 64 GB pamięci wewnętrznej,
  • slot na karty microSD (do 400 GB),
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac,
  • 4G LTE,
  • Bluetooth 5.0,
  • NFC,
  • GPS z A-GPS, GLONASS,
  • aparat główny 19 Mpix (f/2.0),
  • kamerka 5 Mpix (f/2.2),
  • czytnik linii papilarnych,
  • port USB Typu C,
  • system operacyjny Android 8.0 Oreo z nakładką Sony,
  • akumulator o pojemności 2870 mAh,
  • wymiary: 135x65x12,1 mm,
  • waga: 168 gramów.

Cena w momencie publikacji: około 2600 złotych.

Wideorecenzja

Obudowa

Sony Xperia XZ2 Compact wygląda całkiem nieźle. W końcu nie mamy ogromnych ramek wokół wyświetlacza, co jednak nie znaczy, że jest on całkowicie bezramkowy. Ekran zajmuje bowiem około 73,5% całej powierzchni frontowego panelu.

Smartfon świetnie leży w dłoni i trzyma się go bardzo pewnie. Jest to na pewno po części spowodowane tym, że tył urządzenia ma zaokrąglone krawędzie, przez co powstał taki mały garb. Niektórym to może przeszkadzać, ja jednak uważam to za całkiem praktyczne rozwiązanie.

Sony Xperia XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Przyczepić się mogę do jednej rzeczy – tył jest wykonany z tworzywa sztucznego. Jest ono jednak mimo wszystko dobrej jakości, ponieważ dzięki temu, że jest matowe, nie zbiera odcisków palców, a rysy są niewidoczne. Niemniej jest to i tak tworzywo sztuczne, co w tej kategorii cenowej nie przystoi.

Na tyle umieszczono aparat główny, obramowany metalowym pierścieniem. Po jego lewej i prawej stronie mamy kilka czujników oraz diodę doświetlającą. Pod soczewką aparatu jest znaczek NFC oraz nieco zagłębiony, błyszczący skaner linii papilarnych. Na samym dole widoczny jest jeszcze napis „Xperia”.

Sony Xperia XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Ramki są wykonane z metalu, jedynie w czterech miejscach mamy niewielkie wstawki z tworzywa sztucznego. Na prawym boku umieszczono klawisze głośności i zasilania oraz, standardowo dla Sony, dwustopniowy, fizyczny spust migawki aparatu.

Sony Xperia XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Na lewej stronie znajdziemy wysuwaną tackę na karty SIM i microSD. Obsługiwane są jednocześnie po jednej karcie nanoSIM oraz microSD. Niestety każde wyjęcie tacki powoduje zrestartowanie urządzenia. Niezmiernie irytująca sprawa. Na dole umieszczono z kolei mikrofon i złącze USB Typu C, a na górze drugi mikrofon. W smartfonie zabrakło złącza słuchawkowego.

Sony Xperia XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Na przodzie zagościł przede wszystkim wyświetlacz o przekątnej 5 cali. Niby niedużo, ale smartfon w końcu ma w nazwie „Compact”, co samo z siebie sugeruje, że sprzęt będzie niewielkich rozmiarów. Mimo wszystko w tym przypadku zastosowanie tego dopisku wydaje mi się lekkim nadużyciem, bowiem poprzednie Compacty miały mniejsze panele. Z drugiej strony Xperia XZ2 ma 5,7-calowy, więc XZ2 Compact faktycznie w porównaniu z nią jest kompaktowa.

Sam ekran ma rozdzielczość 1080×2160, co przekłada się na zagęszczenie na poziomie 483 pikseli na cal. Wyświetlacz charakteryzuje się ładnymi, żywymi kolorami, świetnymi kątami widzenia oraz wysoką jasnością maksymalną, która pozwala na bezproblemowe korzystanie z urządzenia nawet w jaśniejszy dzień. Z drugiej strony jasność minimalna jest na tyle niska, że komfortowo możemy używać smartfona nocą bez wrażenia bycia oślepianym.

Sony Xperia XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Nad ekranem widoczne są: dioda powiadomień, kilka czujników oraz kamerka do selfie. Ponadto na górze i dole panelu przedniego umieszczono jeszcze głośniki stereo. Ten drugi jest sprytnie ukryty przy krawędzi urządzenia, przez co nie rzuca się tak w oczy. Nad nim umieszczono już tylko napis „Sony”.

Sony Xperia XZ2 Compact / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Trzeba przyznać że głośniki w Xperii XZ2 Compact są rewelacyjne. Grają głośno, wyraźnie, bez zniekształceń i zakłóceń. Ponadto są one w stanie osiągnąć fajny efekt głębi, a oprócz tego słyszalne jest rozbicie dźwięku na dwa głośniki.

Warto dodać, że bryła smartfona jest wodoszczelna, co potwierdza certyfikat IP65/68. Oznacza to, że przypadkowe zachlapania nie powinny go uszkodzić, jednak raczej nie są wskazane kąpiele z tym urządzeniem.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie. Oprogramowanie. Skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie