Nowa Sony Xperia 10 V zapowiada się obiecująco. Firma stawia na nowe technologie

Powoli wyłania się przed nami obraz następcy modelu Sony Xperia 10 IV, tegorocznego smartfona ze średniej półki japońskiego producenta. Z przedpremierowych doniesień wiemy już, że może to być bardzo ciekawe urządzenie.

Sony Xperia 10 V z nowym procesorem Qualcomm Snapdragon

Jeżeli informacje, do kórych dotarł SumahoDigest, okażą się prawdą, to Sony Xperia 10 V porzuci trzycyfrową platformę amerykańskiego producenta na rzecz nowego układu mobilnego Snapdragon 6 Gen 1. Biorąc pod uwagę fakt, że wspominamy o tym nie pierwszy raz, takie rozwiązanie wydaje się wysoce prawdopodobne.

O wydajności tego SoC nie wiadomo jeszcze zbyt wiele. W porównaniu do poprzednika, Snapdragona 695, mamy spodziewać się, że nowa mobilna platforma zapewni o 35% wydajniejszy procesor i 30% bardziej wydajną jednostkę graficzną. Do tego nowy Snapdragon dla średniej półki wkroczy w 4-nm proces litograficzny, obsłuży sieć 5G oraz matrycę aparatu o rozdzielczości sięgającej 200 Mpix.

smartfon Sony Xperia 10 IV smartphone
Sony Xperia 10 IV (źródło: Sony)

W kwestii ekranu Xperia 10 V zaliczy delikatny wzrost. 6-calowy panel OLED zostanie zastąpiony matrycą w tej samej technologii, ale już o przekątnej 6,1 cala. Rozdzielczość Full HD+ (1080×2520 pikseli) oraz format 21:9 pozostaną niezmienione. Miejmy natomiast nadzieję, że Sony porzuci archaiczną częstotliwość odświeżania o wartości 60 Hz na coś chociaż trochę bardziej płynnego.

Pamięć i aparaty – ewolucja i niewiadoma

Konfiguracja pamięci zaliczy bardzo subtelną poprawkę, gdyż opcja 6 GB RAM i 128 GB miejsca na dane pozostanie bez zmian, natomiast sama technologia kości RAM ulegnie poprawie. Zamiast LPDDR4x zobaczymy już pamięci LPDDR5. Podobnie drobne zmiany czeka akumulator. Z jednej strony jego pojemność wzrośnie o 150 mAh względem poprzednika – do 5150 mAh. Z drugiej jednak szybkie ładowanie nadal będzie odbywać się z mocą 30 W.

Na tę chwilę nie wiadomo natomiast nic na temat aparatów w Xperii 10 V. Czy Sony ponownie zastosuje kombinację 12 Mpix (główny) + 8 Mpix (tele) + 8 Mpix (ultraszerokokątny), czy może przejmie część specyfikacji od modelu Sony Xperia 5 IV? Tego dowiemy się z kolejnych doniesień lub dopiero podczas oficjalnej premiery, która jest spodziewana w drugim kwartale 2023 roku.