Qualcomm Snapdragon 8
źródło: Qualcomm

Nadchodzi nowa era Snapdragona. Qualcomm zapowiada ogromne zmiany

Od kilku lat procesory Qualcomm Snapdragon nazywane są „platformami mobilnymi”. O ile jednak większość osób i tak nie używa tego określenia, tak jeszcze w tym roku amerykański producent wprowadzi kolejną zmianę, która zrewolucjonizuje nomenklaturę jego układów.

Nadchodzi nowa era Snapdragona. Qualcomm zapowiada ogromne zmiany

Qualcomm podaje, że obecnie na całym świecie z urządzeń z platformami mobilnymi Snapdragon korzysta ponad 2 mld użytkowników, a społeczność Snapdragon Insiders zrzesza ponad 3,5 mln fanów. Po ponad dziesięciu latach przyszedł jednak czas na rewolucyjne zmiany, które zmienią sposób, w jaki postrzegane są układy amerykańskiego producenta.

Qualcomm zapowiedział „odważne zmiany w systemie wizualnym, od logo po projekty etykiet produktów, a także w innych elementach graficznych”. Nowymi, reprezentatywnymi kolorami będą Midnight, Gunmetal, Nickel, Snapdragon Red i Gold, a charakterystyczna „kula ognia” zyska nowe znaczenie.

Ponadto Qualcomm i Snapdragon staną się odrębnymi markami – ten ostatni będzie samodzielną marką produktową, jedynie w „stosownych” przypadkach powiązaną z marką Qualcomm.

Qualcomm potwierdził też zmianę w schemacie nazewnictwa swoich procesorów. Zostanie ono znacząco uproszczone – zamiast trzycyfrowych oznaczeń (2xx, 4xx, 6xx, 7xx i 8xx) będą stosowane jednocyfrowe wraz z numerem generacji. Pierwszą platformą mobilną, która trafi na rynek pod nową nazwą, będzie Snapdragon 8 Gen1 (zamiast Snapdragon 8xx). Ponadto zapowiedziano także, że kolor złoty w identyfikacji wizualnej ma być zarezerwowany dla produktów klasy premium.

Qualcomm Snapdragon 8
źródło: Qualcomm

Qualcomm poinformował również, że wyeliminuje z nazw platform mobilnych Snapdragon dopisek „5G”, wskazujący na obsługę sieci piątej generacji, ponieważ wsparcie dla niej stało się już standardem w jego układach i nie ma potrzeby, żeby dłużej to podkreślać.

Platforma mobilna Snapdragon 8 Gen1 zostanie zaprezentowana podczas konferencji Snapdragon Tech Summit 2021, która rozpoczyna się 30 listopada br. Według nieoficjalnych informacji, będzie ona bazowała na 4-nm procesie technologicznym, a w jej skład wejdzie rdzeń ARM Cortex-X2 z zegarem 3,0 GHz. Ponadto zapewni wsparcie dla superszybkiego ładowania Quick Charge 5 o mocy nawet 150 W.