smartfon Huawei P30 Pro smartphone

Nowe smartfony Huawei z HarmonyOS zamiast Androida? Chyba nie wszystkie…

Po prezentacji HarmonyOS wydawało się, że Huawei w najbliższej przyszłości „rozstanie się” z Androidem, szczególnie że zapowiedział aktualizację do nowego systemu dla ~100 różnych urządzeń. Tymczasem okazuje się, że może to tak prędko nie nastąpić.

Reklama

HarmonyOS miał być nowym systemem dla urządzeń Huawei

Huawei wielokrotnie podkreślał, że w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju Androida i nie zamierza go zastępować HarmonyOS. Po oficjalnej premierze autorskiego systemu okazało się jednak, że otrzyma go ~100 urządzeń marki, przynajmniej w Chinach, ponieważ zagraniczne oddziały firmy nie udostępniły podobnych informacji.

Udało nam się jednak dowiedzieć, że w pierwszej kolejności HarmonyOS trafi na urządzenia wearables i tablety oraz telewizory, a dopiero w przyszłości na smartfony, a sprzęty z EMUI będą wspierane tak, jak do tej pory. Teraz pojawiły się sygnały, że wspomniany przed chwilą interfejs oparty na Androidzie może nie tak prędko przejść do historii.

smartfon Huawei P30 Pro smartphone
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Nowe smartfony Huawei mogą mieć Androida z EMUI 12 zamiast HarmonyOS

Przez nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje producent nie może korzystać z najnowszych wydań Androida – ostatnim, do którego ma dostęp, jest Android 10, dlatego bazuje na nim zarówno EMUI 10, jak i EMUI 11. Wydawało się, że wersja z „11” w nazwie będzie tą ostatnią, a tymczasem może jednak nie być.

Jak zauważył serwis Huawei Central, producent zaktualizował program PC Manager, przeznaczony dla użytkowników laptopów i komputerów marki. Najnowsza wersja przyniosła wsparcie dla HarmonyOS 2.0, ale nie tylko. Okazuje się bowiem, że w wielu miejscach można natknąć się na wzmiankę o EMUI 12, podczas gdy ostatnią, oficjalnie wydaną wersją jest EMUI 11.

Wydaje się, że nie jest to zwyczajna literówka, ponieważ wzmianka o nowym, niewydanym jeszcze EMUI jest widoczna w wielu miejscach w programie PC Manager. Wskazywałoby to raczej na to, że producent tak prędko nie „wymieni” Androida na HarmonyOS na wszystkich swoich urządzeniach. Bo o ile ten ostatni jest zunifikowaną platformą, tak ten pierwszy zawsze „przykrywany” był autorskim interfejsem.

Być może właśnie to oznaczała deklaracja polskiego oddziału Huawei o „dalszym wspieraniu urządzeń z EMUI” – niewykluczone, że dostaną one EMUI 12, a HarmonyOS początkowo zostanie ekskluzywnie dostępny na rynku chińskim (gdzie nazywany jest HongmengOS). Coraz więcej bowiem wskazuje na to, że autorski system chińskiego giganta nieprędko zawita na smartfonach sprzedawanych poza Chinami.