Huawei EMUI 11 logo
EMUI 11 (źródło: Huawei Developers)

Huawei prezentuje EMUI 11. Beta testy ruszają już dziś!

Autorski interfejs Huawei przeszedł bardzo długą drogę i obecnie oferuje ogromną funkcjonalność oraz możliwości, w tym płynną współpracę między różnymi urządzeniami tej marki. Dziś producent oficjalnie zaprezentował najnowsze wydanie, EMUI 11, a także poinformował, że beta testy ruszą już dziś.

Huawei już w zeszłym roku rozpoczął „badania czynnika ludzkiego”, aby zrozumieć zachowania konsumentów. Dzięki zebranym informacjom tak zaprojektował swój interfejs, aby zapewniał on „płynne doświadczenie na każdym kroku”.

EMUI 11 oficjalnie. Co nowego w autorskim interfejsie Huawei?

W nowym wydaniu swojej nakładki Huawei wprowadził nowe, jeszcze płynniejsze animacje, a także dodatkowe opcje personalizacji Always-on Display. Ponadto ponownie ulepszył też Multi-Screen Collaboration, czyli funkcję umożliwiającą łączenie się z innymi urządzeniami i płynną wymianę informacji między nimi.

EMUI 11 pozwoli na przykład przesyłać na laptopa aż trzy różne części ekranu ze smartfona (na przykład otwartą galerię zdjęć i filmów, aplikację do notatek i odtwarzacz wideo) – ma to być alternatywa dla dzielenia ekranu w smart-telefonie, bowiem (jak zauważa Huawei) nie zawsze funkcja ta zapewnia satysfakcjonującą wygodę, mimo że smartfony oferują coraz większe wyświetlacze.

Huawei EMUI 11 Multi-Screen Collaboration
Multi-Screen Collaboration w EMUI 11 (źródło Huawei Developers)

Ponadto funkcja Multi-Screen Collaboration umożliwi jeszcze lepszą współpracę między różnymi urządzeniami – użytkownicy będą na przykład mogli wykorzystać klawiaturę i touchpad w laptopie podczas wykonywania jakiegoś zadania na tablecie.

W EMUI 11 zwiększono też funkcjonalność aplikacji MeeTime, która pojawiła się w EMUI 10.1. Użytkownicy będą mogli wykorzystać ją do (na przykład) przesłania na większy ekran (Smart TV) zdjęcia oraz odtworzenia na nim filmu, a cały proces ma przebiegać bardzo naturalnie i przypominać poproszenie o coś drugiej osoby.

EMUI 11 wprowadza również AI Subtitles, czyli funkcję automatycznego wyświetlania na ekranie smartfona napisów z odtwarzanych materiałów wideo wraz z możliwością ich przetłumaczenia na język chiński z angielskiego, japońskiego i koreańskiego. Według Huawei, możliwość ta ma się przydać szczególnie w głośnym środowisku, jeśli użytkownik nie ma słuchawek, a także wtedy, gdy ogląda materiał w języku, którego nie zna.

Huawei EMUI 11 AI Subtitles
Funkcja AI Subtitles w EMUI 11 (źródło: Huawei Developers)

Huawei zapewnił też, że jego oprogramowanie zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – producent pochwalił się licznymi certyfikatami.

Huawei EMUI 11 bezpieczeństwo security
źródło: Huawei Developers

EMUI 11 beta już dostępna

Producent poinformował, że beta nowej wersji interfejsu zostanie udostępniona już dziś, tj. 10 września 2020 roku, dla 10 modeli, w tym smartfonów z serii Huawei P40, Mate 30 i MatePad Pro.

Huawei EMUI 11 beta
Beta testy EMUI 11 rozpoczną się już dziś, tj. 10 września 2020 roku (źródło: Huawei Developers)

Na razie nie znamy listy smartfonów i tabletów, które otrzymają aktualizację do EMUI 11 – Huawei jeszcze nie opublikował harmonogramu, ale można się spodziewać, że zrobi to w najbliższej przyszłości.