Huawei EMUI 11 logo
EMUI 11 (źródło: Huawei Developers)

Huawei prezentuje EMUI 11. Beta testy ruszają już dziś!

Autorski interfejs Huawei przeszedł bardzo długą drogę i obecnie oferuje ogromną funkcjonalność oraz możliwości, w tym płynną współpracę między różnymi urządzeniami tej marki. Dziś producent oficjalnie zaprezentował najnowsze wydanie, EMUI 11, a także poinformował, że beta testy ruszą już dziś.

Huawei już w zeszłym roku rozpoczął „badania czynnika ludzkiego”, aby zrozumieć zachowania konsumentów. Dzięki zebranym informacjom tak zaprojektował swój interfejs, aby zapewniał on „płynne doświadczenie na każdym kroku”.

Reklama

EMUI 11 oficjalnie. Co nowego w autorskim interfejsie Huawei?

W nowym wydaniu swojej nakładki Huawei wprowadził nowe, jeszcze płynniejsze animacje, a także dodatkowe opcje personalizacji Always-on Display. Ponadto ponownie ulepszył też Multi-Screen Collaboration, czyli funkcję umożliwiającą łączenie się z innymi urządzeniami i płynną wymianę informacji między nimi.

EMUI 11 pozwoli na przykład przesyłać na laptopa aż trzy różne części ekranu ze smartfona (na przykład otwartą galerię zdjęć i filmów, aplikację do notatek i odtwarzacz wideo) – ma to być alternatywa dla dzielenia ekranu w smart-telefonie, bowiem (jak zauważa Huawei) nie zawsze funkcja ta zapewnia satysfakcjonującą wygodę, mimo że smartfony oferują coraz większe wyświetlacze.

Huawei EMUI 11 Multi-Screen Collaboration
Multi-Screen Collaboration w EMUI 11 (źródło Huawei Developers)

Ponadto funkcja Multi-Screen Collaboration umożliwi jeszcze lepszą współpracę między różnymi urządzeniami – użytkownicy będą na przykład mogli wykorzystać klawiaturę i touchpad w laptopie podczas wykonywania jakiegoś zadania na tablecie.

W EMUI 11 zwiększono też funkcjonalność aplikacji MeeTime, która pojawiła się w EMUI 10.1. Użytkownicy będą mogli wykorzystać ją do (na przykład) przesłania na większy ekran (Smart TV) zdjęcia oraz odtworzenia na nim filmu, a cały proces ma przebiegać bardzo naturalnie i przypominać poproszenie o coś drugiej osoby.

EMUI 11 wprowadza również AI Subtitles, czyli funkcję automatycznego wyświetlania na ekranie smartfona napisów z odtwarzanych materiałów wideo wraz z możliwością ich przetłumaczenia na język chiński z angielskiego, japońskiego i koreańskiego. Według Huawei, możliwość ta ma się przydać szczególnie w głośnym środowisku, jeśli użytkownik nie ma słuchawek, a także wtedy, gdy ogląda materiał w języku, którego nie zna.

Huawei EMUI 11 AI Subtitles
Funkcja AI Subtitles w EMUI 11 (źródło: Huawei Developers)

Huawei zapewnił też, że jego oprogramowanie zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa – producent pochwalił się licznymi certyfikatami.

Huawei EMUI 11 bezpieczeństwo security
źródło: Huawei Developers

EMUI 11 beta już dostępna

Producent poinformował, że beta nowej wersji interfejsu zostanie udostępniona już dziś, tj. 10 września 2020 roku, dla 10 modeli, w tym smartfonów z serii Huawei P40, Mate 30 i MatePad Pro.

Huawei EMUI 11 beta
Beta testy EMUI 11 rozpoczną się już dziś, tj. 10 września 2020 roku (źródło: Huawei Developers)

Na razie nie znamy listy smartfonów i tabletów, które otrzymają aktualizację do EMUI 11 – Huawei jeszcze nie opublikował harmonogramu, ale można się spodziewać, że zrobi to w najbliższej przyszłości.