system Huawei HarmonyOS
Huawei HarmonyOS (fot. Android Authority)

Huawei zaprezentował swój autorski system – to HarmonyOS. Nie zastąpi jednak Androida

O autorskim systemie Huawei zaczęło się mówić na poważnie, gdy Stany Zjednoczone wpisały firmę na tzw. czarną listę. Producent przyznał, że nad nim pracuje, ale jego przyszłość wciąż pozostawała nieznana. Dziś, podczas konferencji dla deweloperów, przedsiębiorstwo już oficjalnie zaprezentowało swoją własną platformę. Nazywa się ona HarmonyOS.

Reklama

Szczerze mówiąc, właściwie nie dowiedzieliśmy się zbyt wiele nowego na jej temat, ponieważ sporo szczegółów Huawei zdradził, gdy cały świat mówił o sporze firmy ze Stanami Zjednoczonymi. CEO działu urządzeń konsumenckich, Richard Yu powtórzył, że HarmonyOS będzie można instalować na szerokim spektrum urządzeń – od smartfonów i tabletów, przez inteligentne głośniki, smartwatche i bezprzewodowe słuchawki, aż po komputery i systemy samochodowe.

Reklama

Siłą HarmonyOS jest to, że może on działać na urządzeniach, które mają zarówno kilobajty, jak i gigabajty pamięci operacyjnej (RAM). Z autorską platformą Huawei będą też kompatybilne aplikacje HTML5 oraz napisane na Linuxa i Androida. Richard Yu użył tutaj jednak czasu przyszłego i określenia „w przyszłości”, co sugeruje, że programy stworzone z myślą o innych środowiskach nie są jeszcze obsługiwane.

Niektórzy zapewne zastanawiają się, czy w takim razie Huawei porzuci Androida na rzecz HarmonyOS. CEO Richard Yu stwierdził, że firma może w każdej chwili zastąpić Zielonego Robota swoim autorskim systemem na smartfonach, ponieważ nie jest to takie trudne. Jednocześnie jednak też zadeklarował, że nie zamierza tego robić i nadal będzie instalować oprogramowanie Google na swoich urządzeniach.

Pierwszym sprzętem z HarmonyOS ma być Honor Smart Screen, który zostanie oficjalnie zaprezentowany jutro, tj. 10 sierpnia 2019 roku. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Huawei ma w planach wprowadzić do sprzedaży pierwszy smartfon z autorską platformą – podobno będzie nim Mate 30 Lite przeznaczony na chiński rynek.

Bardzo możliwe, że Huawei zacznie instalować HarmonyOS na nowych smartwatchach, gdyż producent – zdaje się – porzucił Wear OS by Google (wcześniej Android Wear) i od pewnego czasu stawia na autorskie oprogramowanie (m.in. w Huawei Watch GT Active). Jeśli tak się rzeczywiście stanie, również użytkownicy w Polsce będą mogli zapoznać się z nową platformą producenta.

Z przedstawionego przez Huawei harmonogramu wynika też, że w tym roku udostępniona zostanie wersja 1.0, w przyszłym wydanie 2.0, zaś w 2021 odsłona 3.0.

Huawei HarmonyOS – harmonogram (fot. Android Authority)

Źródło: Android Authority, Huawei Mobile

   1. Każdy android jest linuxem ale nie każdy Linux jest androidem. Od jakiegoś czasu przyjęło się rozdzielać w nazewnictwie android od linuxa

    1. Może dlatego że nie powinno się stawiać znaku równości pomiędzy androidem (całym ekosystemem/systemem) a linuxem jako stricte jądrem systemu. Te „przyjęło się rozdzielać” chyba przez nietechnicznych ludzi którzy na siłę próbują być mądrzy.

     1. Ty też na siłę chcesz być mądry i stawiasz znak równości pomiędzy jądrem a linuxem

     2. Linux to jest kernel https://www.kernel.org/ a jeśli ktoś sobie na bazie tego kernela tworzy system dodając różne komponenty to jeszcze nie znaczy, że stworzył Linuksa. Tylko kolejną dystrybucje.

 1. JEDNYM Z ZANIECHANYCH PROJEKTÓW Z KTÓRYM MIAŁEM STYCZNOŚĆ TO MIANOWICIE NOKIA I JEJ SYMBIAN NA USŁUGACH „OVI” PÓŹNIEJ PO DŁUGO OCZEKIWANYCH REZULTATÓW PROJEKTU WINDOWS PHONE PORAŻKA CZEGO NIE MOŻNA BYŁO POWIEDZIEĆ O WINDOWS MOBILE A JEDYNYM SENSOWNYM PROJEKTEM BYŁA NOKIA „X” ZE WSPARCIEM DLA APLIKACJI ANDROID CZYLI BYŁA MOŻLIWOŚĆ WINDOWS STORE ALBO APTOIDE CHOCIAŻBY DZIWI MNIE JEDNO JAKI PROBLEM MA HUAWEI BY STWORZYĆ SWÓJ OS ZE WSPARCIEM DLA ANDROID PRAWDA JEST TAKA NIE WAŻNE JEST ILE JAKICH MAREK TELEFONÓW I JAKI SYSTEM NAJWAŻNIEJSZE JEST WSPARCIE TECHNICZNE {PRODUCENTA} PODKREŚLAM „PRODUCENTA” A NIE USŁUGI W TYM PRZYPADKU GOOGLE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama