smartphone OnePlus 8 Lite
OnePlus 8 Lite (fot. @OnLeaks @91Mobiles)

„Dobra” wiadomość: OnePlus Z jednak nie z procesorem MediaTeka

Przez błędy przeszłości na procesorach MediaTeka ciąży piętno, którego Tajwańczycy prawdopodobnie już nigdy się nie pozbędą. Wiele osób z niezadowoleniem przyjęło więc doniesienia, że średniopółkowy OnePlus Z zostanie wyposażony w układ tej firmy. Okazuje się jednak, że OnePlus ostatecznie zdecydował się na SoC innej firmy.

MediaTek ma bardzo rozbudowane portfolio, jeśli chodzi o procesory do urządzeń mobilnych. W przeszłości trafiały one głównie do budżetowców wielkich marek, ponieważ w droższych smartfonach wykorzystywały one układy własne lub Qualcomm Snapdragon. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej, choć Tajwańczykom nadal nie udało się zawojować segmentu high-end, ale za to bardzo dobrze radzą sobie w średniej półce (w tym nawet w wyższych jej częściach).

OnePlus Z jednak nie z procesorem MediaTeka

Smartfon, który początkowo nazywaliśmy OnePlus 8 Lite, podobno miał zadebiutować wraz z modelami OnePlus 8 i OnePlus 8 Pro, lecz producentowi plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa SARS-CoV-2OnePlus nie zrezygnował jednak z wprowadzenia na rynek OnePlusa Z, ale na jego premierę poczekamy jeszcze kilka miesięcy, aż do lipca 2020 roku.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Niemal od samego początku mówiło się, że smartfon zostanie wyposażony w procesor MediaTeka, a dokładniej Dimensity 1000. Aktualnie jest to najlepszy układ w ofercie tajwańskiej firmy, a na dodatek najwydajniejszy w swojej klasie. Wersja z literką „L” w benchmarku AnTuTu jest w stanie „wykręcić” średnio ponad 400 tysięcy punktów – jest to o kilkadziesiąt tysięcy punktów lepszy wynik niż osiągany przez Exynosa 980 czy Snapdragona 765G (w najlepszym przypadku ~325 tysięcy). Do Snapdragona 865 brakuje mu natomiast ~200 tysięcy punktów.

Informacja o zastosowaniu MediaTeka Dimensity 1000 nie musiała być więc rozczarowująca, gdyż układowi temu nie można nic zarzucić, jeśli chodzi o wydajność. Mimo wszystko wiele osób zapewne i tak ucieszy się, że OnePlus podobno nie zdecydował się na ten procesor. Jak bowiem donosi jeden z najlepiej poinformowanych informatorów z branży, OnePlus Z zostanie wyposażony we wspomnianego już Snapdragona 765G.

Osoby oczekujące możliwie jak najwyższej wydajności w średniej półce mogą być zawiedzione, ucieszą się zaś fani modyfikacji, bowiem w przypadku układów Qualcomma nie ma z nimi większych problemów. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że Snapdragon 765G, podobnie jak MediaTek Dimensity 1000, oferuje zintegrowany modem 5G.

Źródło: @MaxJmb