Samsung wprowadza 5G do smartfonów ze średniej półki – oto procesor Exynos 980

Wczoraj miał premierę Samsung Galaxy A90 5G – pierwszy smartfon Koreańczyków z serii Galaxy A, który ma możliwość łączenia się się z sieciami 5G. Żeby to jednak osiągnąć, Samsung musiał skorzystać z procesora Qualcomma. Dziś prezentuje własny układ, który zastąpi Snapdragony w średniopółkowych telefonach z szybkimi modemami 5G – Exynos 980.

Dotychczasowe smartfony Samsunga, jeśli miały charakteryzować się możliwością korzystania z sieci 5G, musiały mieć oddzielny modem 5G. Teraz producent ten ogłosił premierę Exynosa 980, w którym modem 5G jest zintegrowany z głównym układem. Powinno to nie tylko oszczędzić zasoby urządzenia, ale także zmniejszyć jego finalną cenę. Galaxy A90 5G ma modem rozdzielny od procesora i między innymi dlatego jego cena to ponad 700 dolarów.

Exynos 980 ma wprowadzić 5G dla mas

Nowy SoC jest oparty na 8-nanometrowej technologii FinFET Samsunga. Ma osiem rdzeni – dwa to Cortex-A77 2,2 GHz, zaś sześć kolejnych to Cortex-A55 1,80 GHz. Do tego mamy zintegrowany procesor graficzny Mali-G76 MP5. Układ obsługuje pamięci masowe UFS 2.1 i maksymalną rozdzielczość ekranu WQHD+ (3360 × 1440 pikseli).

Exynos 980 poradzi sobie z pojedynczym aparatem głównym o rozdzielczości 108 Mpix lub zestawem dwóch kamer, po 20 Mpix każda. Ta platforma mobilna ma też oddzielny procesor NPU, wydzielony do zadań sztucznej inteligencji. Wzrost wydajności zadań związanych z AI wzrosła 2,7-krotnie w porównaniu do poprzedniego modelu. Ułatwi to korzystanie z funkcji aparatów rozpoznających twarze czy przedmioty lub skuteczne filtrowanie treści.

Najważniejszym elementem nowego Exynosa jest zintegrowany modem 5G. Umieszczenie wszystkiego na jednej płytce SoC pomoże zmniejszyć zużycie energii i efektywniej wykorzystać ograniczoną przestrzeń wewnątrz obudowy smartfona. Modem obsługuje sieci 2G-5G z szybkością przesyłania 2,55 Gb/s w sieci 4G LTE oraz pracuje w standardzie 6 GHz 5G. Obsługuje także nowe, szybsze Wi-Fi 6.

Samsung twierdzi, że rozpocznie masową produkcję Exynosa 980 do końca tego roku. Jest więc wielce prawdopodobne, że któryś z przyszłorocznych Galaxy A będzie wyposażony w ten nowy układ.

Samsung wprowadza flagowy procesor od Qualcomma i 5G do średniopółkowego Galaxy A90

źródło: Samsung przez Sammobile