logo Samsung Galaxy Z Flip 3

Samsung zmienia nazwę flagowej serii smartfonów w związku z wojną w Ukrainie

Agresja na Ukrainę wciąż trwa, a wiele firm oraz państw na całym świecie ogłosiło nałożenie stosownych sankcji na Rosję. Ciekawego posunięcia dokonał Samsung, który zmienił nazwy wybranych flagowców w taki sposób, by nie kojarzyły się one z jednym z symbolów tej wojny.

Reklama

Galaxy Z Fold 3 oraz Galaxy Z Flip 3 już się tak nie naZywają

W 2020 roku zadebiutowały na rynku dwa składane smartfony Samsunga, będące przedstawicielami nowej flagowej serii urządzeń. Galaxy Z Flip oraz Galaxy Z Fold 2 nie tylko były urządzeniami oferującymi wyjątkową budowę, ale również jako pierwsze smartfony z Androidem w ofercie koreańskiego producenta wykorzystały literę „Z” w nazwie.

Obecnie jednak budzi ona dość niefortunne skojarzenia, gdyż „Z” jest również symbolem agresji Rosji na Ukrainę. Litera ta, w szczególności w Europie Wschodniej, stała się znakiem poparcia wojny, zyskując znaczenie propagandowe. I choć symboli używanych przez wojska rosyjskie oraz osoby popierające ich działania jest więcej (m.in. litery O, V, X i A), to właśnie zet zyskało największy rozgłos i jest kojarzone negatywnie na Zachodzie.

W związku z powyższym Samsung postanowił zmienić nazwy swoich składanych urządzeń. Na ten moment zmiana obejmuje wyłącznie trzy nadbałtyckie państwa – Litwę, Łotwę oraz Estonię. W tych krajach nie znajdziecie już oznaczeń „Galaxy Z Fold 3” ani „Galaxy Z Flip 3”. Nieoficjalne informacje sugerują, że firma ma zamiar zmienić nazewnictwo swoich składaków w całej Europie w najbliższych dniach. Poprosiliśmy też o komentarz rzecznika Samsung Polska – gdy go dostaniemy, zaktualizujemy niniejszy artykuł.

Samsung sprzeciwia się wojnie

Samsung jest jedną z wielu firm z branży technologicznej, która sprzeciwia się działaniom Rosji. Na początku marca producent ogłosił, że wstrzymuje dostawy smartfonów oraz komponentów do tego kraju. Usunięcie litery „Z” to kolejny krok mający na celu wyrażenie sprzeciwu wobec toczącej się wojny.

Warto dodać, że używanie tego symbolu zostało zakazane w niektórych krajach, takich jak Niemcy, Kazachstan oraz Kirigistan. Niewykluczone, że nazwa serii zostanie wkrótce zmieniona również w tych państwach. Na ten moment jednak, modele Flip 3 oraz Fold 3 zachowały literę „Z” w nazwie na całym świecie poza Litwą, Łotwą i Estonią.