Flaga Rosji

Facebook jest już nielegalny w Rosji. WhatsApp jeszcze się trzyma

Rosyjski sąd w Moskwie orzekł, że platforma Meta (właściciel Facebooka) jest winna „działalności ekstremistycznej”. W konsekswencji, w świetle prawa kompletnie usprawiedliwiono zablokowanie dostępu do Facebooka i Instagrama.

Facebooki i Instagram nie działają w Rosji

Reuters donosi, że Facebook i Instagram oficjalnie zostały uznane za serwisy służące działalności ekstremistycznej. Stało się to na mocy decyzji moskiewskiego Sądu Rejonowego w Twerskoj. To odpowiedź na pozew złożony przez zespół prokuratorów, w którym postulowano zakazanie działalności Meta w Rosji.

W gruncie rzeczy, jest to sprawa pokazowa, bo Roskomnadzor, czyli organ kontrolujący rosyjskie media i efektywnie odcinający Rosjan od źródeł rzetelnych informacji, już wcześniej ograniczył, a później kompletnie pozbawił możliwości korzystania z Facebooka bez pośrednictwa sieci VPN. To samo stało się z Instagramem. Serwisy te, zdaniem Roskomnadzoru, naruszały „prawa człowieka” i „wolność” Rosjan, więc musiały być odłączone. Postanowienie moskiewskiego sądu jest więc jedynie „przyklepaniem” działań regulatora.

Prawna blokada działalności Facebooka i Instagrama w Rosji wchodzi w życie natychmiast. Podobno osoby fizyczne nie będą ponosić odpowiedzialności za korzystanie z usług Meta – zakaz dotyczy firmy, a nie obywateli.

WhatsApp nadal legalny

Co ciekawe, blokada nie objęła WhatsAppa, choć aplikacja również podlega pod konsorcjum Meta. Komunikator jest jednak zwolniony z decyzji sądu „ze względu na brak funkcjonalności polegającej na publicznym rozpowszechnianiu informacji”. Może więc lepiej nie pokazywać rosyjskim prokuratorom, na czym polega tworzenie grup lub publikowanie statusów w aplikacji…

Meta, jak dotąd w żaden sposób nie skomentowała decyzji Rosji. WhatsApp pozostaje na razie jedynym przyczółkiem firmy w tym kraju.