Ukraina flaga Ukrainy
Rosja musi zapłacić jak największą cenę za naruszenie wolności Ukrainy. Składa się na nią wiele małych gestów, takich jak wyłączenie Google Play fot. jorono / Pixabay

Jak branża technologiczna wspiera Ukrainę?

Minęło 7 dni od potwornej decyzji rosyjskiego dyktatora, Władimira Putina, aby rzucić wojska w wir wojny na terenie Ukrainy. Nasi wschodni sąsiedzi starają się wszelkimi siłami utrzymać pozycje i oczekują, że w walce z Goliatem nie pozostaną sami.

Ukraina może liczyć na wsparcie sektora Tech

Kolejne państwa decydują się na nakładanie coraz bardziej dotkliwych sankcji wobec Rosji, skutecznie odcinając reżim Putina od zysków, które mógłby przeznaczyć na podtrzymywanie konfliktu. Na szczęście, nie jest to jedyny sposób walki z okupacją rosyjską.

Sektor technologiczny również nie pozostaje obojętny na krzywdę Ukraińców i dochodzi do odcinania obywateli Rosji od usług lub całkowitego wycofywania się z rynku. W tym artykule staramy się zebrać wszystkie inicjatywy polskich i zagranicznych firm, których celem jest pomoc Ukrainie w tych ciężkich czasach.

Navitel – dostawca rozwiązań z zakresu elektroniki samochodowej (kamery, nawigacje) – postanowił wydać oficjalne oświadczenie, w którym firma odcina się od powiązań z Federacją Rosyjską. Ponadto firma zaprzestała sprzedaży komponentów i produktów do Rosji i Białorusi.

Podobną decyzję podjął Komputronik – polska sieć sklepów oferujących sprzęt komputerowy oraz urządzenia AGD. W ofercie nie znajdziemy produktów rosyjskich firm – zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

W tym samym tonie wypowiada się inna sieć sprzedaży sprzętu AGD i RTV – Media Expert.

O krok dalej poszło przedsiębiorstwo x-kom do którego należy nie tylko sklep internetowy o tej samej nazwie, ale również al.to i combat.pl. Firma, oprócz wyrzucenia rosyjskich marek ze sklepu, po konsultacji z Rządową Agencją Rezerw Strategiczny przekazuje dla Ukraińców specjalistyczny sprzęt w postaci noktowizorów, czy kamer termowizyjnych. Ponadto we wszystkich spółkach grupy pojawiły się oferty pracy przyjazne dla uchodźców z Ukrainy.

Ważną częścią pomocy Ukrainie jest również aspekt telekomunikacyjny. T-Mobile zdecydowało się na pomoc wolontariuszy, którzy pomagają rejestrować bezpłatne karty SIM na granicy. Ponadto operator udostępnił aplikację Moja Heyah oraz Mój T-Mobile w języku ukraińskim. Od wczoraj wszyscy klienci w sieci mogą dzwonić do Ukrainy bez limitu minut, a jutro zniesione zostaną opłaty roamingowe.

Inny operator sieci komórkowych – Plus – zniósł opłaty roamingowe oraz wprowadził darmowe rozmowy oraz transmisję danych dla abonentów sieci Vodafone Ukraina. Wspólnie z fundacją Polsat przekazał 5 mln złotych na start „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” oraz oferuje darmowy starter dla osób które zarejestrują kartę na ukraiński paszport lub kartę pobytu, na którym znajduje się 500 minut i 10 GB na 30 dni do wykorzystania.

Z opłat roamingowych dla klientów Vodafone Ukraina oraz LifeCell zrezygnował również Play. Aby ułatwić przepustowość łącz w związku ze wzmożonym ruchem dokonano rekonfiguracji 8 stacji bazowych przy granicy z Ukrainą, a w każdym punkcie recepcyjnym na granicy pracuje łącznie niemal stu wolontariuszy z biura firmy.

Od początku konfliktu pomoc Ukrainie ogłosiło również Orange. 80% tańsze ceny połączeń na Ukrainę, wzmocniona sieć w okolicach przejść granicznych oraz brak opłat roamingowych od Vodafone Ukraine. Ponadto operator przekazuje sprzęt oraz oferuje usługi służbom i organizacjom koordynującym pomoc dla uchodźców: Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji Nagle Sami, Centrum Praw Kobiet oraz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Firmy skupione wokół transportu również nie pozostały obojętne na agresje Rosji na Ukrainę. W weekend firma Car Sharingowa Panek wyłączyła z obsługi 1000 pojazdów i przeznaczyła je na wsparcie transportu uchodźców z przygranicznych punktów. Jeżeli nie dysponujecie samochodem, a chcecie pomóc możecie skontaktować się mailowo z Biurem Obsługi Klienta.

Wypożyczalnia samochodowa Traficar zdecydowała się na podobny ruch. Jeżeli skontaktujecie się z nimi poprzez e-mail podany we wpisie na Twitterze, możecie dołączyć do grupy kierowców wolontariuszy. Jeżeli wiecie, że ktoś potrzebuje transportu możecie też skorzystać z usługi firmy i potwierdzić trasę na ten sam adres e-mail – Traficar zwróci wam koszty podróży.

Część floty wydzieli również młodszy o miesiąc od Traficara (chodzi o datę startu usługi) 4Mobility. Osoby, które chcą pomóc w transporcie osób z granicy lub najpotrzebniejszych rzeczy w stronę granicy mogą skontaktować się z firmą poprzez dedykowany adres mailowy lub poprzez infolinię.

A co z pojazdami elektrycznymi? Tu również nie zabrakło gestów solidarności z Ukrainą. Polski oddział GreenWay zobowiązał się, że usługi ładowania dla obywateli z Ukrainy przez następne dwa tygodnie będą darmowe. Właściciele elektryków mogą się zgłosić na infolinię lub poprzez e-mail, aby skorzystać z bezpłatnej usługi ładowania w sieci GreenWay w ramach pomocy w transporcie osób z Ukrainy.

Inny gigant w sektorze ładowarek, Ionity, ogłosił wczoraj, że od 1 do 31 marca 2022 roku wszystkie stacje ładujące należące do przedsiębiorstwa i znajdujące się na terenie Polski, Słowacji oraz Węgier będą dostępne za darmo.

Jeżeli korzystacie z usług BlaBlaCar i czujecie się w jakiś sposób związani z platformą, również możecie zareagować publikując darmowy przejazd w serwisie. Przy okazji limit miejsc w aucie zwiększono do 24. Ponadto firma rusza z akcją informacyjną po ukraińskiej stronie granicy, żeby uchodźcy wiedzieli o możliwości darmowego transportu za pośrednictwem BlaBlaCar.

Wsparcie płynie również ze strony Bolta. 5% każdego zlecenia zostanie przezkazane na rzecz organizacji pozarządowych wspierających Ukrainę. Firma oczekuje, że w ciągu dwóch tygodni przekaże w ten sposób 5 milionów euro. Obecnie Bolt przekazał już pierwszy milion euro. Dodatkowo dzialałności firmy na Białorusi została zawieszona, a z oferty Bolt Market zniknęły towary wyprodukowane w Rosji lub pod rosyjską marką. Prowizję od usług na Ukrainie zredukowano do zera.

Rafał Brzoska, założyciel InPostu, przyłącza się do akcji pomocy, oddając do dyspozycji flotę transportową, aby zapewnić dostawy z miejsc zbiórek przedmiotów pierwszej potrzeby na wschód Polski.

TokLok to stworzony przez Polaków komunikator, którego priorytetem jest bezpieczeństwo, dlatego od początku oferuje szyfrowanie rozmów oraz SMS-ów oraz przechowywanie danych dot. komunikacji wyłącznie na urządzeniu użytkownika. Choć w standardzie aplikacja kosztuje 10 zł za miesiąc użytkowania, to w związku z obecną sytuacją firma udostępnia Ukraińcom komunikator za darmo.

Zarząd Snapchata również solidaryzuje się z Ukrainą. Firma przekaże 15 milionów dolarów na pomoc humanitarną. Ponadto reklamy w Rosji, Białorusi i Ukrainie zostały wstrzymane. Ze względu na to, że aplikacja pozostaje ważnym narzędziem do komunikacji dla przyjaciół oraz rodzin biorących udział w konflikcie aplikacja wciąż funkcjonuje na terenach państw bezpośrednio biorących udział w konflikcie.

Firmy zajmujące się streamowaniem treści dorzucają swoje trzy grosze do sprawy grosze. Spotify postanowiło zamknąć swoje biuro w Rosji oraz zablokować możliwość opłacenia abonamentu. Rosyjskie subskrypcje w Netfliksie również zostały zablokowane, a produkcja rosyjskich programów wstrzymana.

Sektor finansowo-technologiczny ma bardzo duży potencjał, aby nieść pomoc lub narzucać sankcje na Rosję – część firm korzysta z tej możliwości. Od wczoraj PayPal uniemożliwia rejestrację nowych użytkowników pochodzących Rosji. Wcześniej amerykańskie przedsiębiorstwo zablokowało konta niektórych użytkowników oraz banki, na które Stany Zjednoczone i Unia Europejska nałożyły sankcje.

Najwięksi giganci w branży technologicznej – Google i Apple, również nie pozostali obojętni na sytuację na Ukrainie. W oświadczeniu z dnia 1 marca gigant z Cupertino ogłosił, że sprzedaż produktów na terenie Rosji została wstrzymana. Ponadto działanie płatności Apple Pay zostało wyłączone, nie można pobrać aplikacji Russia Today News oraz Sputnik z Apple Store poza Rosją. Aby chronić Ukraińców obserwowanie ruchu ulicznego oraz incydentów na żywo na Ukrainie poprzez Mapy Apple zostało wyłączone.

Google, oprócz zablokowania dostępu do Google Pay, przygotował szereg działań, które mają za zadanie pomóc Ukraińcom. Firma przekaże 15 milionów dolarów w postaci darowizn i wsparcia rzeczowego na rzecz pomocy humanitarnej na Ukrainie. Wyszukiwarka na Ukrainie otrzymała również alert SOS – jeżeli ktoś szuka ochrony i informacji dot. ewakuacji, alert skieruje go do zasobów ONZ odnoszących się do uchodźców i poszukujących azylu. Podobnie jak Mapy Apple, sprawdzanie natężenia ruchu oraz zatłoczenia miejsc poprzez Mapy Google zostały wyłączone na terenie Ukrainy w celu ochrony cywili. Pełną informację o podjętych działaniach możemy przeczytać na oficjalnym blogu Google.

AKTUALIZACJA 04.03

Czy kupiliście ostatnio telefon i szukacie odpowiedniej ochrony na obudowę? Być może warto skierować swój wzrok w stronę 3mk. Do końca marca część dochodu ze sprzedaży etui ostrowskiej firmy trafi do Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

Największy portal z ogłoszeniami w Polsce – OLX, postanowił wykorzystać swoje zasoby. Na stronie głównej serwisu pojawiła się kategoria „Dla Ukrainy”. W nowej przestrzeni użytkownicy mogą dodawać ogłoszenia oferujące zarówno przedmioty (artykuły higieniczne, medyczne), jak i usługi (tłumaczenia, pomoc z transportem lub zakwaterowaniem).

Kolejną firmą z branży finansowo-technologicznej, która wspiera Ukrainę w tym bardzo trudnym okresie jest Twisto, firma oferująca usługi z zakresu kart kredytowych, kredytów odnawialnych oraz oferty ratalnej. Za każdą transakcje, czy to za pomocą karty dedykowanej kredytowej, czy poprzez odroczoną zakup on-line w jednym ze sklepów współpracujących z firmą, Twisto przekaże 20 gr na zbiórkę prowadzoną przez Polską Akcję Humanitarną.

T-Mobile podejmuje kolejne działania, aby pomóc Ukraińcom, sięgając do pierwszych dni rosyjskiej agresji – Od 24 lutego do momentu udostępnienia bezpłatnych usług wszystkie opłaty za połączenia międzynarodowe do Ukrainy oraz za roaming na Ukrainie zostały wyzerowane.

Choć kryptowaluty są wciąż kontrowersyjnym tematem, warto wspomnieć o osobach i firmach w tej branży, którzy reagują na zaistniałą sytuację. CEX IO, jedna z giełd zajmujących się kryptowalutami zdecydowała się na kilka działań w związku z sytuacją na Ukrainie:

  • Darmowa wypłata walut fiat,
  • Przekazanie środków Czerwonemu Krzyżowi,
  • Prowizje z walidacji zdecentralizowanych node’ów: KAVA, ZIL (już funkcjonuje), Polkadot i Kusama (w drodze) zostaną przekazane na pomoc osobom dotkniętym wojną,
  • Mieszkańcy Ukrainy mogą otrzymać nieoprocentowaną pożyczkę.

Kompleksowe działania w zakresie pomocy poszkodowanym przez wojnę na Ukrainie zadeklarowało również ZEN, platforma fintechowa. Firma w najbliższym czasie udostępni 5,5 tys m2 powierzchni biurowej w ramach schronienia dla matek z dziećmi oraz wychowanków domów dziecka. ZEN pomoże również uchodźcom znaleźć stałe źródło utrzymania, niekoniecznie u siebie. Dostęp do usług platformy dla obywateli Ukrainy będzie darmowy, a aplikacja powinna być wkrótce dostępna dla osób posługujących się tylko językiem ukraińskim.

Choć ostatnim działaniem jest uruchomienie zbiórki, z której kwota trafi do Caritas Ukraine, Lekarzy Bez Granic oraz Narodowego Banku Ukraina firma nie zamyka się na inne możliwości działania – jeżeli ktokolwiek ma pomysł jak ZEN może pomóc ofiarom konfliktu, może przesłać propozycję na utworzony w tym celu adres e-mail wiadomość z tytułem „Pomoc”.

Sankcje wobec Rosji zaostrzyło również Google oraz Apple. Jak podaje NEXTA, App Store oraz Sklep zostały zablokowane na terenie Rosji. Ponadto Google postanowił wesprzeć kilka inicjatyw zastrzykiem finansowym – i tak:

  • Ponad 10 milionów złotych trafi do Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowych,
  • 4 miliony złotych otrzyma Stowarzyszenie Interwencji Prawnej,
  • Utworzony zostanie fundusz o wartości prawie 26 mln złotych, którego celem jest sfinansowanie programów pomagających uchodźcom w przesiedleniu się i adaptacji w nowym otoczeniu.

Łącznie Google przekaże na pomoc około 40 milionów złotych.

Swoje oficjalne stanowisko podał również AMD oraz Intel. Jak podaje PC World, od czwartku 3 marca zostały wstrzymane dostawy czipów do Rosji i Białorusi. Kilka godzin później oficjalny komunikat wystosował Intel z podobną informacją – blokadą dostaw kompenentów produkcji amerykańskiego przedsiębiorstwa. Ponadto poinformowali oni o przekazaniu ponad 1,2 miliona dolarów na pomoc humanitarną na terenie Polski, Niemiec oraz Rumunii.

Najpopularniejszy amerykański biznesmen, Elon Musk, również zaoferował pomoc Ukrainie. Starlink, telekomunikacyjny system satelitarny rozwijany przez należącego do Muska SpaceX pracuje nad aktualizacją oprogramowania, która pozwoliłaby zasilać urządzenia współpracujące ze Starlinkiem z zapalniczki samochodowej. Ponadto został uruchomiony mobilny roaming, dzięki czemu satelita może odbierać sygnał z poruszającego się pojazdu.

Innym amerykańskim przedsiębiorstwem które wzięło sprawy w swoje ręce jest Oracle – twórcy oprogramowania dla przedsiębiorstw. To oni rozwijają chociażby oprogramowanie Oracle Database, MySQL czy Oracle Open Office. Firma zatrudniająca prawie 150 tys. osób na całym świecie zawiesiła wszelkie działania na terenie Federacji Rosyjskiej.

Na apel Mychajło Fedorowa zareagowało również SAP – niemieckie przedsiębiorstwo informatyczne. Firma przekazała milion euro Czerwonemu Krzyżowi oraz wstrzymała sprzedaż swoich produktów i usług na terenie Rosji.

W trakcie trwającego konfliktu ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego komfortu psychicznego dzieciom. W tym celu Multikino w dniach 12 i 13 marca rozpocznie darmowe seanse z ukraińskim dubbinigiem. W pierwszy weekend w kinach sieci Multikino oraz Cinema 3D będzie wyświetlany „Kosmiczny mecz: Nowa Era” – w kolejnych tygodniach ramówka będzie się zmieniać.

Międzynarodowa firma zajmująca się oprogramowaniem i technologią w branży turystycznej, Sabre Corporation ogłosiła wczoraj rozwiązanie umowy dystrybucyjnej z Aeroflotem. Ponadto spółka, zatrudniająca około 1500 pracowników w Polsce, przekazała milion dolarów na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża.

Aby ułatwić Ukraińcom funkcjonowanie w naszym kraju na poziomie korzystania z usług publicznych, Centrum Ośrodka Informatyki rozpoczęło pracę nad przygotowaniem ukraińskich wersji usług Profilu Zaufanego, aplikacji mObywatel, czy węzła krajowego (platformy łączącej różnych tzw. dostawców tożsamości (a więc np. banki czy telekomy) z portalami instytucji publicznych).

Kolejna sieć, która zdecydowała się na darmowe seanse filmów w języku ukraińskim to posiadający ponad 50 kin w Polsce Helios. Od dziś (4 marca) we wszystkich placówkach rusza cykl bezpłatnych seansów. Podobnie jak Multikino, pierwszym filmem puszczanym w ramach akcji jest „Kosmiczny Mecz: Nowa Era”.

AKTUALIZACJA 06.03

Jeżeli posiadacie lub kiedykolwiek posiadaliście kartę płatniczą, to z pewnością została ona wydana przez jedną z trzech spółek – Visę, Mastercard lub American Express. Są to największe firmy zajmujące się tego typu działalnością. 1 marca American Express ogłosił zawieszenie relacji z bankami rosyjskimi. Od wczoraj właściciele kart Visa wydanych poza Rosją nie mogą wykonywać operacji wewnątrz kraju i vice versa – karty wydane w Federacji Rosyjskiej nie zadziałają poza krajem. Ten sam mechanizm zastosował MasterCard – żadna operacja ich kartą płatnicza nie „opuści” Rosji, oraz nie trafi do niej z zewnątrz.

Booking.com to założona w 1996 w Niderlandach platforma do rezerwacji zakwaterowania, która działa w 43 językach i współpracuje z 148 tysiącami punktami w 226 krajach. Choć od kilku dni wiadomo, że pierwsza liczba ulegnie skurczeniu – w przypadku drugiej można nawet podać precyzyjnie, o ile. Szef Booking.com, Glenn Fogel, poinformował o zablokowaniu możliwość rezerwacji hoteli w Rosji oraz na Białorusi.

Również CEO Airbnb, Brian Chesky, osobiście zareagował na sytuację na Ukrainie. Oprócz zawieszenia działalności na terenie krajów, które napadły na Ukrainę, Brian dzięki współpracy z gospodarzami dostępnymi na platformie chce zapewnić dach nad głową 100 tys. ukraińskim uchodźcom.

Asseco to jedna z firm, którą możemy się chwalić poza granicami kraju. Firma założona przez Adama Górala działa w ponad 50 krajach i jest czołowym dostawcą rozwiązań informatycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie w sektorze bankowości i instytucji publicznych. „Asseco dla Ukrainy” to akcja, na którą składają się dwa działania – przedsiębiorstwo wesprze organizacje i firmy pomagające Ukraińcom znaleźć zakwaterowanie kwotą milona złotych. Ponadto przygotowali bezpłatne miejsca noclegowe w hotelu w Rawie Mazowieckiej z pełnym wyżywieniem oraz zadeklarowali pomoc w znalezieniu uchodźcom miejsca na dłuższy pobyt.

Inne polskie przedsiębiorstwo z branży informatycznej, które oferuje wsparcie, to autorzy oprogramowania LiveChat, ChatBot i HelpDesk – LiveChat Software. Firma przekazała milion złotych Polskiej Akcji Humanitarnej oraz opracowała widget, który pomoże organizacjom pozarządowym w zbieraniu pieniędzy na rzecz ofiar wojny na Ukrainie.

AKTUALIZACJA 07.03

Jeżeli nie wiecie, w jakich krajach TikTok ma największą bazę użytkowników, to wg. danych z 2020 w pierwszej trójce były kolejno: USA, Indonezja oraz Rosja. Oczywiście podium może wkrótce zamykać inny kraj, gdyż TikTok wyłączył ostatnio możliwość livestreamów i wysyłania filmików przez rosyjskich użytkowników. Wysyłanie wiadomości w aplikacji wciąż działa – powód prawdopodobnie ten sam, co w przypadku Snapchata, czyli zachowanie możliwości komunikacji pomiędzy przyjaciółmi czy rodziną osób biorących udział w konflikcie.

Jako, że w przypadku niektórych firm w branży, głównie producentów smartfonów, laptopów i podzespołów komputerowych rozpisywanie dłuższych akapitów może mijać się z celem, poniżej znajdziecie listę firm, które zareagowały na działania Rosji:

Apple wprowadziło na oficjalnej stronie, a także w swoich usługach dostępnych z poziomu aplikacji (m.in. App Store i Apple TV), wygodną możliwość przekazania darowizny na rzecz pomocy ukraińskim rodzinom. Cała kwota przekazywana jest bezpośrednio do UNICEF USA. Do wyboru mamy kwotę w wysokości od 5 do 150 złotych.

Przyznam szczerze – nie spodziewałem się aż takiej reakcji na inwazję ze strony różnorakich sektorów technologicznych – software, podzespoły komputerowe, firmy informatyczne, producenci laptopów czy telefonów. Cieszy mnie zatem, że do listy mogę dopisać specjalistów z dziedziny audio, zarówno tej przystępnej cenowo, jak i rozwiązań premium. Do firm, które zareagowały na wojnę na Ukrainie dopisuję niemieckiego Sennheisera oraz duńskie Bang & Olufsen.

AKTUALIZACJA 10.03.2022

Wspomniany na początku wpisu Navitel oprócz oficjalnego oświadczenia sprzed kilku dni poszedł o krok dalej – przy wsparciu oficjalnego profilu Miasto Stołeczne Warszawa zakupili oraz przekazali ponad 6 ton żywności, która trafi do uchodźców.

State of Play zawsze było mini-świętem dla fanów PlayStation oraz Sony. W ostatnich tygodniach ciężko jednak czerpać radość z zapowiedzi nowych gier czy aktualizacji sprzętu. Sony Interactive Entertainment skorzystało z okazji wirtualnego pokazu, aby przekazać ważny komunikat – ze względu na atak Rosji na Ukrainę wszystkie wysyłki oprogramowania oraz sprzętu zostały wstrzymane, premiera Gran Turismo 7 odwołana oraz operacje w PlayStation Store zablokowane na terenie Federacji Rosyjskiej. Ponadto firma przekaże w ramach wsparcia 2 miliony dolarów Wysokiemu komisarzowi Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców (UNHCR) oraz Save The Children, międzynarodowej organizacji pozarządowej.

Jeżeli oprócz kupowania przedmiotów na Allegro zdarza wam się je sprzedawać, to warto, abyście zdali sobie sprawę ze zmian, które wejdą w życie 14 marca. Od poniedziałku nie wystawicie oferty na Allegro oraz Allegro Lokalnie, która dotyczy produktów rosyjskich lub białoruskich marek. Firma chce w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec działań, których dokonuje Rosja oraz Białoruś na terenie Ukrainy.

Mail od Allegro dot. sytuacji na Ukrainie

Sankcje wobec Rosji zaostrzyło również Google. Zakupy w sklepie Play, opłacanie subskrypcji oraz robienie zakupów wewnątrz aplikacji zostaje zablokowane. Obecnie opłacane przez użytkowników subskrypcje pozostaną aktywne do końca okresu rozliczeniowego, po czym zostaną anulowane.

AKTUALIZACJA 11.03.2022

Z początkiem Androida kojarzy mi się przede wszystkim mój pierwszy smartfon, Samsung Galaxy Spica, jak i Angry Birds. Przez wiele lat kolejne gry z ptakami i świniami były wręcz obowiązkowym wyposażeniem każdego smartfona, choć w ostatnich latach sława serii przygasła. Jej autorzy, studio Rovio Entertainment ogłosiło, że wszystkie gry, jakie wydali na App Store oraz Sklepie Play zostały usunięte na terenie Rosji i Białorusi. Nie można w nich również dokonywać zakupów a aktualizacje nie będą dostępne. Czekam teraz na jakieś darmowe Angry Birds dla reszty świata z lokacjami inspirowanymi Rosją – w końcu tam ukrywa się teraz największa świnia, z którą wypadałoby coś zrobić.

Obywatele Ukrainy na terenie Polski mogą liczyć na kolejne udogodnienia ze strony polskich sieci komórkowych. Od dziś startery Plusa oraz Plusha są dostępne za darmo za okazaniem ukraińskiego paszportu w ponad 12 tysiącach punktów: sklepach (m.in. Żabka, Neonet), placówkach Poczty Polskiej, na stacjach paliw czy dystrybutorach prasowych. Na podobny ruch zdecydował się Orange – w 4700 urzędach oraz filiach Poczty Polskiej można odebrać i zarejestrować starter. Pakiet uruchamia się automatycznie i właściciel numeru otrzymuje za darmo przez miesiąc 100 minut rozmów do Ukrainy, rozmowy, SMS i MMS-y bez limitu w Polsce oraz 30 GB Internetu.

AKTUALIZACJA 15.03.2022

Kolejny producent elektroniki dołącza do sankcji przeciwko Rosji decyduje się na pomoc Ukrainie. Mowa o tajwańskim przedsiębiorstwie ASUS, które wstrzymało już dostawy na rosyjski rynek, oraz planuje przekazać 30 mln tajwańskich dolarów (~4,5 mln złotych) na Disaster Relief Foundation.

Pracownicy Skype’a, komunikatora należącego do Microsoftu wraz z ostatnią aktualizacją z 11 marca dodali kilka funkcji w ramach solidarności z Ukrainą. Oprócz dodatkowych emotikonek i wsparcia dla języka ukraińskiego w „tłumaczonych konwersacjach” Skype oferuje teraz darmowe rozmowy na Ukrainę oraz wychodzące z Ukrainy na wszystkich platformach.

Pracownicy internetowego narzędzia umożliwiającego tworzenie projektów graficznych, Canva, również nie pozostali obojętni na ukraińską krzywdę. Firma przekaże uchodźcom 3000 powerbanków, wpłaci 1 mln dolarów na pomoc dotkniętych kryzysem i dorzuci do puli wpłat tyle samo, ile wpłaci pracownik (maksymalnie 5 tys. dolarów na osobę). Ponadto od dziś w Canvie znajdziecie nowe wzory, które można wykorzystać w projektach graficznych apelujących o pokój.

AKTUALIZACJA 21.03.2022

19 marca LG Electronics w krótkiej i treściwej notce ogłosiło, że wstrzymuje wszystkie wysyłki do Rosji. Firma wspomina również o wsparciu działań humanitarnych, jednak powstrzymuje się od podania jakichkolwiek szczegółów.

Operator sieci komórkowych Plus po raz kolejny stara się pomóc poszkodowanym Ukraińcom za pomocą własnej technologii. W tym celu zmodernizowano siedem stacji znajdujących się na polsko-ukraińskiej granicy. Ponadto uruchomiono nową stację w Kalinkowie, oraz wzmocniono sieć w punktach recepcyjnych. Radiolinie umożliwiające uruchomienie punktów hotspot zainstalowano w Dohołbyczowie, Górze Kalwarii oraz Lubycze Królewskiej. W czterech miejscowościach, przejściu granicznym Korczowa oraz siedzibie Straży Granicznej w Hermanowicach wzmocniono sygnał za pomocą repeaterów.

Sieć zapowiada również powstanie stacji w Młynach oraz punktów mobilnych w Horodle oraz Medyce. Połączenie kolejowe Medyka-Przemyśl zostało również pokryte zasięgiem sieci Plus.

AKTUALIZACJA 25.03.2022

Dzień po dniu T-Mobile w Polsce podjęło kroki pomagające uchodźcom i uderzające w rosyjskie interesy. Od 23 marca osoby z Ukrainy, które wybiorą starter T-Mobile lub Heyah na kartę mogą skorzystać z bezpłatnego vouchera udostępniającego pakiet 100 GB do wykorzystania. Po wysłaniu SMS-em 10-cyfrowego kodu umieszczonego na kuponie na dedykowany numer użytkownik otrzyma SMS z potwierdzeniem przyznanego bonusu. Pakiet danych ważny jest przez 14 dni, a skorzystać z niego można do 30 kwietnia.

T-Mobile to marka usług telefonii komórkowej, której właścicielem jest Deutsche Telekom. Dlaczego o tym wspominam? Otóż, korporacja zdecydowała się zamknąć działalność w Rosji. Choć DT nie posiadał żadnej infrastruktury w Rosji ani relacji biznesowych z firmami stamtąd pochodzących, to grupa programistów, głównie mieszkających w Petersburgu, świadczyła usługi klientom spoza Federacji Rosyjskiej. Pracownicy otrzymali możliwość wykonywania pracy poza krajem, który napadł na Ukrainę, i wiele z nich skorzystało z tej oferty i wyjechało z kraju.

AKTUALIZACJA 28.03.2022

Na samym początku konfliktu wspominaliśmy o działaniach Spotify. Firma zamknęła biura na terenie Rosji oraz wstrzymała możliwość opłacania abonamentu. Od 25 Marca, w związku z działaniami Federacji Rosyjskiej zwalczającymi wolność słowa i szerzeniem fake newsów, Spotify wstrzymało swoje usługi na terenie kraju.

Z polskiego podwórka warto wspomnieć o specjalnej ofercie dla Ukraińców od Netii. Nowa oferta, „Netia dla Ukrainy” to przede wszystkim dostęp do internetu. Za 50 złotych miesięcznie usługa umożliwia skorzystanie z nie-światłowodowej prędkości do 300 Mb/s. Za łącze korzystające z technologii światłowodowej do 500 Mb/s obywatele Ukrainy oraz osoby wynajmujące im lokale zapłacą 60 złotych, a za prędkość 1 Gb/s – 70 złotych. Do tego w ofercie znajdziemy również wszystkie pakiety z TV, HBO Max za 20 złotych, stały adres IP za 10 złotych, oraz nielimitowany telefon stacjonarny za 10 zł.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty „Netia dla Ukrainy” znajdziecie pod numerem infolinii oraz na dedykowanej stronie.

AKUTALIZACJA 01.04.2022

Greenway po raz kolejny gości na liście, przedłużając akcję wsparcia dla Ukrainy. Od dziś do końca kwietnia ładowanie na stacjach firmy pozostaje darmowe – uproszczono natomiast proces płatności.

  • Obywatele Ukrainy, którzy chcą skorzystać z darmowego ładowanie otrzymuję automatycznie 100% zniżkę na usługi GreenWay.
  • Kierowcy niosący pomoc ukraińskim uchodźcom muszą się skontaktować z Centrum Wsparcia Greenway za pomocą numeru telefonu lub adresu e-mail aby uzyskać kod rabatowy.

LG Electronics dołącza do pomocy Ukrainie. Choć o firmie wspominaliśmy dwa tygodnie temu, to wczoraj dokonała ona ważnego kroku naprzód. Oprócz wycofania produktów z Rosji i wstrzymania wysyłki 19 marca, od 31 marca firma we współpracy z wybranymi samorządami i organizacjami pozarządowymi przekaże sprzęt AGD do ośrodków dla uchodźców. LG przekaże do ponad 100 punktów recepcyjnych ponad 630 produktów AGD, takich jak pralki, suszarki, lodówki, kuchenki i inne artykułów pierwszej potrzeby.

AKTUALIZACJA 08.04.2022

Producent znany głównie z laptopów i projektorów, choć posiadający w ofercie również tablety i monitory – Acer, decyduje się na wstrzymanie działalności na terenie Rosji. Firma skupia się na zapewnieniu bezpieczeństwa pracownikom oraz ich rodzinom. Przedsiębiorstwo podjęło również współpracę międzynarodowymi agencjami o organizacjami pozarządowymi w kwestiach pomocy humanitarnej.

Wpis jest stale aktualizowany i liczymy że z każdym dniem coraz więcej polskich oraz zagranicznych będziemy mogli wpisać na tę listę. Jeżeli interesujecie się grami, warto również zerknąć na artykuł Szymona dotyczący pomocy płynącej z branży gamingowej.