Samsung Galaxy Fold (fot. Katarzyna Pura, Tabletowo.pl)

Samsung opracowuje składane ekrany dla Oppo, Xiaomi i… Google!

Samsung zainwestował ogromne środki w składane ekrany, które wykorzystuje w swoich smartfonach z serii Galaxy Z. Koreańczycy nie zamierzają jednak ograniczać ich dostępności – opracowują podobne wyświetlacze również dla innych firm, w tym… Google!

Nie pierwszy raz słyszymy, że Samsung pomoże innym producentom wprowadzić na rynek składane smartfony. Bo chociaż będą stanowić one konkurencję dla serii Galaxy Z, to jednocześnie ich sprzedaż zapewni południowokoreańskiemu czebolowi potężny zastrzyk gotówki, a na dodatek przyczyni się do rozwoju segmentu składanych konstrukcji – a na tym ostatnim skorzystają wszyscy, w tym też Koreańczycy. Profit będzie zatem podwójny.

Samsung opracowuje składane ekrany dla Oppo, Xiaomi i… Google!

Teraz pojawiły się kolejne informacje na temat współpracy Samsunga z innymi producentami. Jak donosi serwis The Elec, Koreańczycy aktualnie opracowują składane ekrany dla Oppo, Xiaomi i… Google.

Co ciekawe, pierwszy z ww. producentów jako jedyny jest zainteresowany otrzymaniem wyświetlaczy, które składają się w linii poziomej, podobnie jak ekrany w Galaxy Z Flip i Galaxy Z Flip 5G. Przygotowywany dla Oppo panel podobno ma przekątną 7,7 cala, czyli o jeden cal większą niż te w smartfonach Samsunga. Przy okazji dowiadujemy się też, że natomiast na zewnątrz podobno znajdzie się wyświetlacz o przekątnej od 1,5 do 2 cali.

składany smartfon Samsung Galaxy Z Flip foldable clamshell smartphone
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

W tym miejscu warto przypomnieć, że dwa lata temu Oppo pokazało projekt inżynieryjny składanego smartfona, który wyglądał podobnie do Huawei Mate X, ale producent wówczas informował, że w najbliższym czasie nie zamierza wprowadzać takiego urządzenia na rynek. Czasy się jednak zmieniły i przy okazji też wizja marki.

Xiaomi z kolei jest zainteresowane wyświetlaczem który składa się do środka, podobnie jak ten w zaprezentowanym w poniedziałek Huawei Mate X2 czy Galaxy Z Fold 2. Składane ekrany dla tego producenta podobno mają mieć przekątną 8,03 cala, natomiast na zewnątrz rzekomo planuje on umieścić 6,38-calowy panel. Co ciekawe, składane wyświetlacze dla Xiaomi są opracowywane zarówno przez Samsung Display, jak i CSOT (ten ostatni wraz z BOE dostarczył Lenovo panele wewnętrzne do Motoroli RAZR).

Co ciekawe, serwis The Elec informuje też, że Samsung opracowuje składane ekrany (o przekątnej ~7,6 cala) również dla… Google. Co prawda gigant z Mountain View w przeszłości ujawnił, że tworzy tego typu prototypy, ale wygląda na to, że wkrótce (w końcu!) wprowadzi na rynek składane urządzenie, które prawdopodobnie dołączy do serii Pixel.

Według prognoz agencji analitycznej Omdia, w 2021 roku sprzedaż składanych wyświetlaczy osiągnie wartość 2,1 mld dolarów amerykańskich, co oznaczałoby wzrost aż o 203% w porównaniu do 2020. Składane ekrany produkuje bowiem nie tylko Samsung Display, ale też wspomniane już CSOT i BOE, a także Visionox z Chin.