No i klops – premiera „taniego” Galaxy Fold poważnie opóźniona

Samsung Galaxy Fold jest drogim składanym smartfonem, a nowy Galaxy Fold 2 też raczej nie będzie kosztował mniej. Na horyzoncie pojawił się jednak „tani” Galaxy Fold FE, lecz wygląda na to, że na jego rynkową premierę jeszcze poczekamy. Szkoda.

O Galaxy Fold było głośno z dwóch powodów. Po pierwsze, był to pierwszy, dostępny globalnie składany smartfon. Po drugie, jego cenę ustalono na trudnym do przełknięcia dla większości klientów poziomie (w Polsce 9000 złotych). Po trzecie, zanim urządzenie weszło do sprzedaży i trafiło do użytkowników, borykało się z wieloma problemami natury technicznej, dlatego jego faktyczny debiut na rynku opóźnił się o wiele miesięcy.

Galaxy Fold 2 będzie miał znacznie łatwiejszy start. Jego premiery spodziewamy się na najbliższym Galaxy Unpacked (nieoficjalnie mówi się, że konferencja ta odbędzie się 5 sierpnia 2020 roku), a rynkowego debiutu we wrześniu br. Jednocześnie z niecierpliwością czekamy na „taniego” składanego smartfona Samsunga, ale wygląda na to, że nie pojawi się on tak szybko, jak mieliśmy nadzieję.

Samsung Galaxy Fold FE zadebiutuje później niż myśleliśmy

Dlaczego model ten jest taki interesujący? Ano dlatego, że (według nieoficjalnych doniesień) miałby kosztować „zaledwie” 1099 dolarów, a tym samym byłby prawie o połowę tańszy od Galaxy Fold za 1980 dolarów, a nawet też trochę od Galaxy Z Flip za 1380 dolarów (w Polsce 6600 złotych).

Oczywiście niższa cena nie wzięłaby się znikąd. Samsung Galaxy Fold FE nie zaoferowałby tak wyśrubowanej specyfikacji jak pozostałe smartfony z tej serii, tylko „miks części z 2018, 2019 i 2020 roku” (cokolwiek to znaczy), ale jednocześnie też m.in. procesora Qualcomm Snapdragon 865. Jedno ze źródeł podaje także, że powinniśmy spodziewać się mniejszego ekranu na zewnątrz.

Niewykluczone, że model ten będzie wyglądać podobnie do urządzenia przedstawionego na poniższym renderze.

Samsung Galaxy Fold FE
Tak może wyglądać Samsung Galaxy Fold FE (fot. Xleaks, Pigtou)

Niestety, jak informuje południowokoreański serwis Viva 100, premiera Galaxy Fold FE została przesunięta na 2021 rok. Zamiast niego, Samsung ma w październiku 2020 roku wprowadzić na rynek model Galaxy S20 FE, na temat którego nie wiemy aktualnie właściwie nic, oprócz tego, że najpewniej będzie niżej pozycjonowany od Galaxy S20.