Samsung Galaxy Fold (fot. 9to5Google)

Samsung Galaxy Fold to pierwszy składany smartfon z prawdziwego zdarzenia. Znamy cenę i dostępność

Samsung Galaxy Fold nie jest pierwszym składanym smartfonem na rynku – wystarczy przypomnieć na przykład FlexPai. Mimo wszystko jest on jednak pierwszym tego typu urządzeniem z prawdziwego zdarzenia, które zostało dopracowane w najmniejszych szczegółach i ma szanse podbić rynek. I już niedługo trafi do sprzedaży!

Kiedy smartfon jest złożony, użytkownik ma do dyspozycji ekran Super AMOLED o przekątnej 4,6 cala, proporcjach 21:9 i rozdzielczości 1690×840 pikseli. Po rozłożeniu powierzchnia robocza zwiększa się aż do 7,3 cala (panel Dynamic AMOLED o proporcjach 4,2:3 i rozdzielczości 1536×2152 pikseli). Samsung stworzył też specjalny zawias, który wytrzyma wielokrotne składanie i rozkładanie.

Ogromną zaletą jest fakt, iż na większym wyświetlaczu można w tym samym czasie korzystać jednocześnie z aż trzech aplikacji. Kolejną zaś to, że jeśli użytkownik ogląda coś na mniejszym panelu i rozłoży urządzenie, automatycznie to samo zostanie wyświetlone na większym.

https://youtu.be/7r_UgNcJtzQ

Składany smartfon Samsunga wyposażono w 7-nm procesor (producent nie sprecyzował, jaka to konkretnie jednostka), 12 GB LPDDR4x RAM i 512 GB pamięci wbudowanej typu UFS 3.0 bez możliwości rozszerzenia przy pomocy karty microSD. Urządzenie ma na pokładzie także potrójny aparat główny 12 Mpix (szeroki obiektyw, zmienna przysłona f/1.5-f/2.4, Dual Pixel Autofokus, OIS) + 16 Mpix z f/2.2 (obiektyw szerokokątny) + 12 Mpix (tzw. teleobiektyw z dwukrotnym zoomem optycznym, f/2.4, PDAF, IOS), podwójną kamerkę w trybie tabletu (10 Mpix f/2.2 + 8 Mpix f/1.9 do mierzenia głębi) i pojedynczą kamerkę 10 Mpix z f/2.0 na przodzie (po złożeniu).

Do tego są czytnik linii papilarnych, port USB-C i dwa akumulatory o łącznej pojemności 4380 mAh ze wsparciem dla szybkiego ładowania Quick Charge 2.0, ładowania bezprzewodowego i zwrotnego ładowania indukcyjnego. Co ciekawe, Samsung Galaxy Fold może być ładowany przewodowo i ładować bezprzewodowo inne urządzenia w tym samym czasie.

Składany smartfon Samsunga trafi do sprzedaży już 26 kwietnia 2019 roku (USA) lub 3 maja 2019 roku (Europa), a jego ceny zaczynać się mają od 1980 dolarów lub 2000 euro. Urządzenie ma być dostępne zarówno w wersji z modemem LTE, jak i 5G. Klienci dostaną do wyboru cztery wersje kolorystyczne – Space Silver, Cosmos Black, Martian Green, Astro Blue – ale będą też mogli spersonalizować kolor zawiasu. Sprzęt pracuje pod kontrolą systemu Android 9.0 Pie.

Źródło: Samsung9to5Google