(fot. Samsung)

Kluczyk będzie już zbędny – w tych samochodach zastąpi go smartfon Samsunga

Firmy motoryzacyjne coraz chętniej wdrażają rozwiązanie, które pozwala w pełni zastąpić klasyczny kluczyk do samochodu smartfonem. W przypadku urządzeń Samsunga lista wspieranych aut właśnie rozstała rozszerzona.

Reklama

Klasyczny kluczyk nie jest już potrzebny

Producenci samochodów już wcześniej oferowali możliwość otworzenia auta przy pomocy smartfona. Wówczas całość opierała się na mobilnej aplikacji i łączności przez sieć komórkową. Należy mieć jednak na uwadze, że fizyczny kluczyk wciąż był niezbędny do uruchomienia silnika.

Kolejnym krokiem do przodu okazał się cyfrowy kluczyk, który zadebiutował w iPhone’ach oraz Apple Watchach i początkowo oferowany był w nowych modelach BMW. Tutaj połączenie odbywa się z wykorzystaniem modułu NFC, a ponadto mamy możliwość uruchomienia silnika. Oznacza to, że fizyczny kluczyk możemy zostawić w domu.

Opisywane rozwiązanie dość szybko doczekało się ważnej aktualizacji. Wprowadzono bowiem obsługę UWB, a więc zniknęła konieczność przykładania smartfona do konkretnego miejsca w samochodzie z wbudowanym modułem NFC. W wybranych autach otrzymujemy więc funkcję, którą pod względem komfortu korzystania można porównać do powszechnie stosowanego systemu bezkluczykowego.

cyfrowy kluczyk
Cyfrowy kluczyk w BMW (fot. Mateusz Budzeń, Tabletowo.pl)

Samsung zamiast kluczyka w kolejnych samochodach

Na początku stycznia zeszłego roku Samsung ogłosił, że doda obsługę cyfrowego kluczyka w swoich smartfonach. Wówczas firma poinformowała o rozpoczęciu współpracy z Audi, BMW i marką Genesis.

Natomiast teraz, jak wynika z grafiki udostępnionej przez TizenHelp, Samsung rozszerzył listę wspieranych samochodów o wybrane modele BMW, Kia i Genesis. Co więcej, w niektórych autach cyfrowy kluczyk wykorzystuje technologię UWB. Wypada tutaj wspomnieć, że niedawno również Apple dodało wsparcie dla koreańskich samochodów.

cyfrowy kluczyk Samsung
(fot. TizenHelp)

Zaktualizowana lista samochodów, w których smartfon Samsunga może w pełni zastąpić klasyczny kluczyk, przedstawia się następująco:

  • BMW seria 1-8,
  • BMW Z4,
  • BMW X5-X7,
  • BMW iX3,
  • BMW iX,
  • BMW i4,
  • Kia Niro,
  • Genesis GV60 (UWB),
  • Genesis G90 (UWB).

Warto mieć na uwadze, że w przypadku technologii UWB w modelach Genesis trzeba posiadać odpowiedni smartfon – m.in. Galaxy S22 Ultra i Galaxy Z Fold 3.

Co ciekawe, wspomniana grafika nie informuje o wsparciu UWB w BMW iX, które fabrycznie wyposażone jest w odpowiedni moduł i rozwiązanie działa już na iPhone’ach. Możliwe jednak, że użytkownicy smartfonów Samsunga muszą jeszcze trochę poczekać, aby wygodniejsza forma cyfrowego kluczyka była dostępna również w przypadku bawarskich samochodów.