(fot. Samsung)

Android Auto ze SmartThings i cyfrowy kluczyk w smartfonach Samsunga

Użytkownicy smartfonów Samsunga niebawem zyskają dostęp do przydatnych rozwiązań. Wśród nich znajduje się obsługa SmartThings w Android Auto, a także wprowadzenie obsługi cyfrowego kluczyka.

Reklama

Android Auto ze wsparciem dla inteligentnego domu

Z pewnością najważniejszym punktem konferencji Samsunga była prezentacja smartfonów Galaxy S21. Południowokoreański producent przygotował jednak jeszcze kilka innych nowości, także tych skierowanych na rynek motoryzacyjny. Pierwszą z nich jest jest wdrożenie obsługi urządzeń SmartThings z poziomu Android Auto.

W założeniach, użytkownik zyska dostęp do ważnych informacji, a także możliwość zarządzania inteligentnym domem. Przykładowo, będzie mógł wyłączyć światła w pokoju lub zamknąć drzwi, będąc już w samochodzie, jeśli nie zrobił tego wcześniej lub wracając do domu, będzie mógł ustawić odpowiednią temperaturę termostatu.

Aplikacja SmartThings w Android Auto (fot. 9to5Google)

Wszystkie funkcje zostaną zintegrowane w jednej aplikacji z interfejsem stworzonym z myślą o obsłudze w samochodzie. Oznacza to, że całość będzie jak najbardziej uproszczona, aby zbytnio nie odwracać uwagi kierowcy.

Niestety, nie dowiedzieliśmy się, kiedy rozwiązanie zostanie udostępnione użytkownikom. Samsung wspomniał tylko, że będzie ono wspierane m.in. przez smartfony z linii Galaxy S21.

Cyfrowy kluczyk także na smartfonach Samsunga

Podobnie jak Apple, które rozwija funkcję cyfrowego kluczyka, Koreańczycy również planują spopularyzować to rozwiązanie. To jak najbardziej dobra informacja, bowiem może sprawić, że wielu sytuacjach fizycznych kluczyk samochodowy będzie zbędny.

Samsung ogłosił nawiązanie współpracy z Audi, BMW, Fordem i marką Genesis. Oznacza to, że właśnie w samochodach tych producentów powinno pojawić się wsparcie dla cyfrowego kluczyka. Należy mieć na uwadze, że funkcja wymaga modułu NFC lub obsługi technologii Ultra Wideband (UWB). Trzeba więc mieć nie tylko odpowiedni smartfon, ale również odpowiedni samochód, co niestety dość wyraźnie ogranicza wykorzystanie cyfrowego kluczyka.

Co więcej, firma pokazała interesujące zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości i technologii UWB. Jak możemy zobaczyć na udostępnionych materiałach, oba rozwiązania mogą sprawdzić się podczas szukania samochodu na zatłoczonym parkingu.

Wyszukiwanie samochodu za pomocą AR i UWB (fot. The Verge)

Samsung wspomniał, że funkcja powinna być już dostępna w sierpniu tego roku. Nie wiadomo jednak, którzy producenci samochodów zdecydują się na tak sprawne wdrożenie niezbędnych zmian. Niewykluczone, że będziemy musieli trochę poczekać.

Na koniec mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. Cyfrowy kluczyk ma być kompatybilny również z innymi urządzeniami działąjącymi pod kontrolą Androida, a takżę z iPhone’ami. Całość najpewniej zostanie ustandaryzowana – Samsung i Apple należą do organizacji Car Connectivity Consortium i FiRa Consortium, które pracują nad wspomnianą technologią.

Aktualizacja

W aplikacji SmartThings w wersji 1.7.59.23 pojawiła się już integracja z Android Auto. Dostępnymi funkcjami sterujemy z poziomu samej aplikacji – odpowiednia sekcja powinna znajdować się już w ustawieniach.