Transcend so-dimm DDR5-4800
źródło: Transcend

Przygotujcie się na DDR5 do laptopów

Pod koniec października zadebiutowały pierwsze procesory Intel Alder Lake obsługujące pamięci DDR5. Mimo tego standard DDR4 wciąż cechuje się wysoką popularnością, co nie powinno dziwić – piąta generacja jest przede wszystkim droga, a jej dostępność stoi na niskim poziomie. W następnym roku producenci pamięci planują rozszerzyć działalność o kolejne segmenty, m.in. mobilny, a także serwerowy. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 laptopy wyposażone w procesory Alder Lake będą miały na pokładzie moduły DDR5 w specjalnym formacie.

Reklama

Pamięci operacyjne DDR5 dla laptopów nadchodzą wielkimi krokami

Moduły RAM, mimo identycznego zastosowania, są dostosowane pod różne urządzenia. Komputery osobiste typu desktop korzystają z płyt głównych wyposażonych w złącza modułów operacyjnych standardowego typu DIMM, które mają dodatkowe chłodzenia w postaci radiatorów. Ultramobilne pamięci piątej generacji (LPDDR5) już od dawna zagościły w urządzeniach, takich jak smartfony, czy niektóre ultrabooki.

Niemniej jednak producenci pamięci przygotowują się na premierę mobilnych procesorów z serii Alder Lake-P, które według samego Intela trafiają już do pierwszych firm produkujących laptopy. Oczekuje się bowiem, że mobilne CPU 12. generacji zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku, najpewniej jeszcze w styczniu, najpóźniej w lutym.

Transcend ma być z jednych producentów pamięci operacyjnych DDR5 SO-DIMM, czyli w standardzie stworzonym specjalnie pod większe notebooki, a także laptopy (nawet te gamingowe). Wszystkie dostępne technologie znane ze standardowych modułów piątej generacji zostaną zatem przeniesione na mniejszą formę – m.in. 12 V układ PMIC zarządzający energią czy dwa 32-bitowe kanały na jeden moduł. Ponadto kości o wyższych częstotliwościach będą wymagały niższych napięć, co na pewno pozytywnie wpłynie na czas działania na baterii.

Dla przykładu pamięci HyperX Impact taktowane zegarem 3200 MHz mają napięcie 1,2 V, gdy kości SO-DIMM Transcend DDR5-4800 cechują się napięciem na poziomie 1,1 V. Zapewnią one zatem wyższą wydajność, jednocześnie spowodują, że laptopy będą mogły pracować dłużej (szczególnie laptopy gamingowe) na jednym cyklu ładowania.