Intel Meteor Lake
źródło: Cnet

Procesory Alder Lake-P trafiają już do producentów laptopów. Oficjalna premiera układów coraz bliżej

Wszystko wskazuje na to, że oficjalna premiera zablokowanych procesorów Intel Alder Lake-S oraz mobilnych Alder Lake-P zbliża się wielkimi krokami. Pracownik Intela ogłosił bowiem, że pierwsi producenci laptopów OEM otrzymują dostawy gotowych mobilnych procesorów Alder Lake.

Procesory Intel Alder Lake-P nadchodzą wielkimi krokami – będą napędzać przyszłe laptopy

Intel co roku przygotowuje układy CPU dedykowane różnym segmentom. Na początku listopada na rynek trafiły odblokowane procesory z dopiskiem „K”, dedykowane w głównej mierze graczom i entuzjastom sprzętu komputerowego, które jednocześnie do obsługi wymagają płyty głównej opartej na flagowym chipsecie Z690. Procesory wspierają najnowszy standard pamięci operacyjnej DDR5, przez co ceny za cały zestaw są naprawdę wysokie.

Ostatnie informacje, które pojawiły się w sieci, sugerują, że zablokowane Alder Lake mają zadebiutować w połowie stycznia 2022 roku, w podobnym czasie, co mobilna seria Alder Lake-P. Wydaje się to bardzo prawdopodobne, ponieważ wysoko postawiony pracownik Intela, Gregory M. Bryant, za pośrednictwem swojego konta na Twitterze ogłosił, że firma już dostarcza procesory Intel Alder Lake-P do producentów laptopów, co potwierdza nadchodzącą premierę mobilnych układów 12. generacji.

Seria Intel Alder Lake-P będzie obejmowała kilka wersji procesorów – podstawowe mają mieć na pokładzie zaledwie dwa wydajnościowe rdzenie Golden Cove, połączone z ośmioma energooszczędnymi rdzeniami Gracemont, a więc w tym przypadku mówimy o konfiguracji z 10 rdzeniami i 12 wątkami. Topowy model Core i9-12900H będzie wyposażony w sześć rdzeni Golden Cove oraz osiem rdzeni Gracemont (14 rdzeni, 20 wątków).

Intel Alder Lake-P Apple M1 Max Ryzen 9 5900
źródło: neowin

Ostatnie doniesienia wskazują, że jeden z mocniejszych Intel Alder Lake-P, czyli Core i7-12700H, w teście Cinebench R20, zarówno w konfiguracji pojedynczego wątku, jak i wielu wątków, oferuje wyższą wydajność niż procesory Apple M1 Max oraz Ryzen 9 5900HX, a więc możemy oczekiwać, że ten układ będzie bardzo wydajny.

Oczekuje się, że serie układów Alder Lake-P oraz Alder Lake-M zadebiutują przy okazji targów CES 2022, które rozpoczynają się 5 stycznia 2022 roku. Podczas tej imprezy spodziewamy się też premiery m.in. Galaxy S21 FE.