Intel logo
źródło: Intel

Intel chyba nie chce się pożegnać z DDR4. Wystarczy spojrzeć na procesory Intel Raptor Lake

Dosłownie kilka dni temu odbyła się oficjalna premiera procesorów Intel Alder Lake. Najnowsza generacja układów Niebieskich wniosła do segmentu komputerów typu desktop obsługę pamięci operacyjnych DDR5. Układy wspierają także starszy standard modułów DDR4, który jest na rynku już od 6 lat. Jak się okazuje, nadchodzące procesory Intel Raptor Lake, podobnie jak rodzina Alder Lake, mają wspierać pamięci DDR5 oraz jednocześnie DDR4.

Reklama

Intel Raptor Lake ze wsparciem kontrolerów DDR4 oraz DDR5

Nowości na rynku sprzętu komputerowego pojawiają się niemal co chwilę. Są jednak segmenty, gdzie jakiekolwiek zmiany wprowadzane są raz na kilka lat – przykładowo karty graficzne GeForce, które nie pojawiają się z roku na rok, a między generacjami są zazwyczaj 2-3 lata przerwy. Najgorzej jest chyba w przypadku pamięci operacyjnych, są bowiem wprowadzane bardzo rzadko. Ostatnia generacja modułów DDR4 w segmencie desktop zadebiutowała w 2015 roku, wraz z procesorami Intel Skylake.

źródło: Intel

Mimo że standard ma już swoje lata to gigant technologiczny z Santa Clara jak dotąd nie porzucił go i zaimplementował obsługę modułów DDR4 oraz jednocześnie DDR5 dla serii Alder Lake. Jak się okazuje, nie jest to ostatnia generacja procesorów, która będzie wspierać pamięci poprzedniej generacji.

Zaufany informator, który dostarczył nam m.in. rendery oraz specyfikację kart graficznych Intel Arc Alchemist donosi, że nadchodzące układy Intel Raptor Lake będą kompatybilne z modułami poprzedniej generacji, a co za tym idzie, płytami głównymi na chipsecie Z690.

14. generacja procesorów Niebieskich zatem będzie lekkim odświeżeniem obecnej serii, która najpewniej otrzyma większą liczbę energooszczędnych rdzeni (następcy Gracemont).

Chipsety z serii Intel 700 będą także wspierały jednocześnie oba kontrolery modułów pamięci operacyjnych – podobnie jak teraz, producenci będą wprowadzać modele płyt głównych obsługujące standardy DDR4-3200 oraz DDR5-4800.

Intel Raptor Lake lista
źródło: Videocardz

Procesory Intel Raptor Lake powinny mieć premierę dopiero w następnym roku – najprawdopodobniej pod koniec 2022, w podobnym czasie jak konkurencyjne układy AMD Ryzen 7000 Raphael.