MSI MEG Z690 UNIFY
źródło: MSI

MSI MEG Z690 UNIFY oficjalnie. To topowa płyta główna pod procesory Intel Alder Lake

Wraz z nową generacją procesorów Intela został zaprezentowany flagowy chipset Intel Z690, który jest wymagany do podkręcania mnożnika zegarów procesora. Kolejni producenci prezentują coraz to nowsze, bardziej zaawansowane płyty główne, które będą w stanie obsłużyć podkręcone układy CPU. Jednym z nich jest MSI, które pokazało płytę MSI MEG Z690 UNIFY.

MSI MEG Z690 UNIFY – solidna sekcja zasilania i obsługa DDR5

Jak wiadomo, w obozie Intela kwestia podkręcania procesora jest nieco bardziej utrudniona niż w przypadku AMD. Ze średniopółkową płytą główną na chipsecie B450 użytkownik jest w stanie podkręcić każdy procesor, natomiast Intel produkuje specjalnie procesory z dopiskiem „K”, które mają odblokowany mnożnik zegara, a także chipsety z serii Z, wspierające overclocking procesora. Kwestia temperatur i stabilności jest w nich naprawdę bardzo dobrze rozwiązana – są to dostosowane do siebie komponenty.

MSI MEG Z690 UNIFY
źródło: MSI

Wybór dobrej płyty nie należy zatem do prostych zadań, szczególnie takiej, która obsłuży najnowszą technologię i nie zrujnuje budżetu kupującego. Najnowszy MSI MEG Z690 UNIFY to mobo dostosowane pod bardziej zaawansowane układy Alder Lake – typu Core i7-12700K(F), czy Core i9-12900K(F), bowiem ma na pokładzie sekcję zasilania 19+2, gdzie każda jest w stanie dostarczyć 105 A. Sekcje chłodzą aluminiowe radiatory z dodatkowymi podkładkami termicznymi.

Konstrukcja ma na pokładzie kontroler pamięci najnowszej generacji DDR5, który może obsłużyć moduły RAM w standardzie JEDEC (4800 MHz), a z pomocą profilu XMP 3.0, częstotliwość kości można podkręcić nawet do 6666 MHz (MT/s).

MSI MEG Z690 UNIFY oferuje wsparcie linii PCI-Express 5.0, które – jak na razie – są zarezerwowane jedynie dla kart graficznych. Aktualnie dedykowane GPU wspierają jedynie linie 4. generacji – funkcja jest zatem ciekawostką. Konstrukcja może pochwalić się czterema złączami M.2 zgodnymi z interfejsem PCIe 4.0 oraz pojedynczym M.2 PCIe 3.0.

Co ciekawe, płyta ma łącznie 10 złącz USB (w tym jedno typu C), natomiast kwestia połączenia z internetem została rozwiązania przy pomocy złącza Ethernet o przepustowości 2,5 Gb/s oraz karty sieciowej zgodnej z Wi-Fi 6E.

Płyta główna MSI MEG Z690 UNIFY została wyceniona na 2179 złotych i powinna trafić już do sprzedaży w niedalekiej przyszłości.