składany smartfon Oppo (fot. Brian Shen Weibo)

Oppo pracuje nad składanym smartfonem z adaptacyjnym OS-em

Składane smartfony to przyszłość – wierzy w to również Oppo, dlatego producent pracuje nad tego typu konstrukcjami. Marka poinformowała też, że jednocześnie optymalizuje swój system ColorOS, aby zapewniał on komfortowy tzw. user experience na takich urządzeniach.

Aktualnie składane smartfony traktowane są jako ciekawostka, ponieważ – mimo że są szalenie innowacyjne i oferują niespotykane w „klasycznych” inteligentnych telefonach możliwości – są bardzo drogie. Nawet najtańsza Motorola RAZR ma kosztować w Europie aż 1599 euro, a za Samsunga Galaxy Fold trzeba zapłacić od 2000 do nawet 2100 euro. Huawei Mate X miał być na Starym Kontynencie jeszcze droższy (2299 euro), ale z uwagi na ostatnie zawirowania, prawdopodobnie nigdy na niego nie trafi.

Reklama

Składany smartfon Oppo

Samsung zaprezentował Galaxy Fold na kilka dni przed targami MWC 2019, natomiast Huawei Mate X w ich trakcie. Co ciekawe, podczas tego samego wydarzenia prototyp składnego smartfona pokazało również Oppo, lecz wówczas wiceprezydent marki, Brian Shen deklarował, że taka konstrukcja nie dodaje zbyt wiele do doświadczenia z użytkowania (tzw. user experience), poza tym, że użytkownik czasem będzie mógł skorzystać z większej powierzchni roboczej i złożyć urządzenie.

Wydawałoby się więc, że Oppo nie wierzy w tego typu konstrukcje i nie zamierza wchodzić w ten segment. Podczas ostatniego Oppo Inno Day 2019 Liu Chang, który odpowiedzialny jest za dział rozwoju, poinformował jednak, że jego zdaniem przyszłość należy do składanych smartfonów, dlatego firma prowadzi intensywne badania nad takimi urządzeniami. Jak to się mówi – tylko krowa zdania nie zmienia. Jednocześnie inżynierowie optymalizują system, aby ColorOS poprawnie działał również na takich sprzętach i pozwalał komfortowo z nich korzystać. Na obecną chwilę trudno powiedzieć, o czym dokładniej mowa, ponieważ marka może mieć różne pomysły i wszystko zależy od tego, w jakim kierunku pójdzie. Google jednak ostatnio ułatwiło producentom zadanie, ponieważ Android 10 natywnie wspiera składane ekrany.

Nie wiadomo, kiedy Oppo zaprezentuje i wprowadzi na rynek swój pierwszy składany smartfon, ale prędzej czy później z pewnością to zrobi, ponieważ segment ten będzie się rozwijać. W przyszłym roku Samsung podobno zaanonsuje już dwa „składaki” (jeden w lutym i drugi w sierpniu), a do tego swoją konstrukcję rzekomo dopieszcza też LG. Jeśli Chińczycy nie chcą zostać w tyle, nie powinni zbyt długo się ociągać. Szczególnie że według Liu Chang to właśnie takie konstrukcje są przyszłością inteligentnych telefonów.

Oppo pokazało smartfon z aparatem pod ekranem i okulary AR

Oppo pokazało nowy smartfon z aparatem pod ekranem

Źródło: ITHome via GizmoChina