Oppo pokazało nowy smartfon z aparatem pod ekranem

Mimo że Oppo dopiero niedawno wkroczyło na polski rynek (w styczniu 2019 roku), to ma wiele argumentów, aby przekonać do siebie klientów – szczególnie że w Azji ma bardzo silną pozycję, więc można tej marce zaufać. Producent mocno stawia na innowacje – w trakcie wydarzenia Oppo Inno Day 2019 zaprezentował m.in. smartfon z aparatem pod ekranem i okulary rozszerzonej rzeczywistości oraz zapowiedział wiele innych produktów.

Reklama

Smartfon Oppo z aparatem pod ekranem

Producent już jakiś czas temu ujawnił, że pracuje nad takim rozwiązaniem. Zaproszeni na Oppo Inno Day 2019 goście mieli możliwość wziąć do ręki prototyp smartfona z aparatem ukrytym pod taflą wyświetlacza – dzięki serwisowi GSMArena możemy zobaczyć, jak prezentuje się i co potrafi ten sprzęt.

Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, z jak innowacyjnym urządzeniem mamy do czynienia. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak, że smartfon nie ma ani jednego fizycznego klawisza (wszystkie są dotykowe jak w HTC U12+), ani żadnego otworu (nawet do ładowania – służy do tego bezprzewodowa technologia, swoją drogą bardzo szybka, bo aż 30 W). Wyświetlacz OLED zachodzi na boczne krawędzie, aczkolwiek nie aż tak mocno, jak ma to miejsce w przypadku Vivo NEX 3 i Huawei Mate 30 Pro. W górnej części, pośrodku, za matrycą znajduje się aparat do selfie i rozmów wideo. Dziennikarz serwisu GSMArena zwrócił uwagę, że można go dostrzec, kiedy na ekranie wyświetlane są jaśniejsze kolory (widać to na trzecim zdjęciu poniżej). Aparat całkowicie jednak „znika”, gdy barwy są ciemniejsze (czwarta fotografia).

Mimo że to wciąż rozwiązanie prototypowe, to Oppo w ostatnich miesiącach intensywnie pracowało, aby je ulepszyć. Jakość autoportretów jest zaskakująca dobra – wiele osób zapewne nie uwierzyłoby, że zrobiono je aparatem, który jest ukryty pod ekranem. Technologia ta zapowiada się więc naprawdę obiecująco, lecz nie wiadomo, kiedy zostanie skomercjalizowana (tj. trafi do sprzedawanych normalnie smartfonów).

Okulary AR

Podczas Oppo Inno Day 2019 producent pokazał także prototyp okularów rozszerzonej rzeczywistości. Wyglądają one na dość „toporne”, ale prawdopodobnie nie są skierowane do masowego klienta. Oppo nie zdradziło też zbyt wielu informacji na ich temat. Wiadomo, że urządzenie ma trzy aparaty (jeden standardowy i dwa z obiektywami typu rybie oko) oraz funkcję rekonstrukcji 3D (prawdopodobnie umożliwiającą skanowanie obiektów i tworzenie ich trójwymiarowych map), a także opcję śledzenia dłoni. Sprzęt zapewnia również dźwięk przestrzenny.

Smartwatch, słuchawki bezprzewodowe i procesor Oppo

W trakcie Oppo Inno Day 2019 marka zapowiedziała też, że już w pierwszym kwartale 2020 roku wprowadzi na rynek linię smartwatchy (czekam na nie z nieukrywaną ciekawością) oraz prawdziwie bezprzewodowe i inteligentne słuchawki. Padła również deklaracja, że Oppo jest w stanie wyprodukować własny procesor i zamierza z tego skorzystać, aczkolwiek nie wiadomo, czy będzie to układ do smartfonów, czy raczej urządzeń innego typu.

Oppo poinformowało także, że w ciągu najbliższych trzech lat zamierza wydać na badania i rozwój (R&D) aż 50 miliardów juanów (równowartość ~7 miliardów USD), „aby osiągnąć pozycję lidera technologicznego”.

*Na zdjęciu tytułowym Oppo Reno 2 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: Oppo, GSMArena, Android Authority