O czym dziś nie pisaliśmy, a umknąć Wam nie powinno #1

Pierwszy dzień majówki zakończymy sobie newsem, gdzie szybko podsumuję, co ciekawego wydarzyło się w branży mobilnej na przestrzeni parunastu godzin, a o czym nie napisaliśmy w osobnych tekstach. Weekend majowy rządzi się swoimi prawami, jednak nie zapomnijcie znaleźć tych kilkunastu minut, aby odwiedzić Tabletowo. Spoiler jest taki, że mamy dla Was przygotowane świetne i jak zawsze aktualne informacje na kolejne dni majówki :)

Sony wycina wsparcie dla Sketcha

Japończycy od pewnego czasu przeprowadzają w swoim portfolio coś na wzór czystki. Można domniemywać, że w tle pojawia się optymalizacja kosztów, która stała się dla firmy jednym z priorytetów. Czy tego chcemy czy nie, sprzedaż urządzeń od Sony leci na łeb, na szyję, więc producent podejmuje szereg różnych działań, aby nieco podreperować budżet. Jednym z tych działań jest zaprzestanie wsparcia dla Sony Sketch, co oficjalnie potwierdził zespół odpowiedzialny za rozwój aplikacji.

Reklama

Szkicownik i powiązane z nim usługi sieciowe zostaną wyłączone 30 września. Po tym terminie zniknie też możliwość pobierania m.in. naklejek i szeroko rozumiane funkcje społeczności. Na otarcie łez można odnotować, że program – jako taki – wciąż będzie działał, jednak będzie można korzystać z niego tylko lokalnie lub ewentualnie posiłkując się eksportem swoich dzieł do chmury wybranego dostawcy. Trochę szkoda, jednak skoro firma musi zacisnąć nieco pasa, to niemal pewnym było to, że któraś z usług zostanie wyłączona.

Material Design wkracza do Gboarda

Najnowsze plotki branżowe dość jednoznacznie sugerują, że firma z Mountain View pracuje nad ulepszeniami w panelu ustawień swojej wirtualnej klawiatury. Zmiany obejmują m.in. nowe ikony w widoku konspektu oraz pewne modyfikacje w zakresie teł. Serwis źródłowy sugeruje, że nowości mają pojawić się w aplikacji oznaczonej jako 8.22. Zmiany raczej nie powalają na kolana, jednak na pewno warto odnotować, że internetowy potentat wziął Gboarda na celownik.

Fot: screen z AndroidPolice

Klawiatura od Google cieszy się zaufaniem sporej rzeszy użytkowników, dlatego też kwestią czasu było jej zoptymalizowanie z odświeżoną wersją Material Design. Wcześniej producent po cichu zaktualizował Sklep Play, dodał nowe funkcje w przeglądarce Chrome, a ostatnio wziął nawet na celownik Asystenta. Te małe zmiany często przechodzą bez większego echa, bowiem główną oś zainteresowania umiejętnie ściąga Pixel 3a oraz Google Euphonia. Mimo wszystko, cieszy, że producent nie zapomniał o Gboardzie na dłużej.

Google a gender i równość w sieci

Firma opublikowała właśnie najnowszy raport, który prezentuje kwestię podejścia do równouprawnienia w sieci. Jest to w pewnym sensie kontynuacja inicjatywy NBU, która ma na celu podłączenie do internetu kolejnego miliarda użytkowników. Firma przeprowadziła 363 wywiady i 3618 badań w siedmiu państwach: Brazylii, Bangladeszu, Indiach, Indonezji, Meksyku, Nigerii oraz Pakistanie. Ich celem było zrozumienie – cytując – „dlaczego internet nie jest sprawiedliwy pod względem płci”.

Fot przez: 9to5Google

Firma zastanawia się nad tym, dlaczego mniej kobiet korzysta z sieci oraz nad tym, dlaczego mają one trudności ze znalezieniem w sieci wyszukiwanych treści oraz społeczności czy grup wsparcia. W kategoriach ciekawostki należy uznać dość zaskakujący wniosek, wedle którego za ten stan rzeczy mogą odpowiadać… algorytmy. Mają one być szkolone w taki sposób, aby odpowiedzi na wyszukiwane frazy faworyzowały mężczyzn. Z całym dokumentem możecie zapoznać się tutaj.

Pudełko OnePlus 7 Pro potwierdza, że będzie na bogato

Wciąż czekamy na premierę OnePlus 7 i 7 Pro. Internet jednak – jak niemal zawsze – stanął na wysokości zadania, efektem czego już dziś wiemy, jak będzie prezentowała się zawartość opakowania dla wersji z dopiskiem Pro w nazwie. Warto zwrócić uwagę na nową ładowarkę samochodową Warp Charge 30 oraz nowe słuchawki bezprzewodowe, Wireless Bullet 2. W kontekście ładowarki samochodowej warto dopowiedzieć, że ta pojawiła się na rynku już wcześniej, wraz z limitowanym OnePlus 6T McLaren Edition.

Opakowanie jednoznacznie potwierdza też, że hasło promujące siódmą wersję flagowca to „Go Beyond Speed”. Można wyjść z założenia, że skoro do sieci przedostają się już zdjęcia z zawartością pudełka, to na premierę nie powinniśmy czekać zbyt długo. I faktycznie – sprzęt zadebiutuje już czternastego maja. Kończąc, zachęcam Was do lektury wpisu Karola, gdzie zapoznacie się m.in. ze specyfikacją techniczną i ceną urządzenia.

TWRP ze wsparciem dla nowych urządzeń. Na liście nie zabrakło Galaxy S10+

Oprogramowanie, o jakim mowa, to – w dużym uproszczeniu – podstawka do instalowania wszystkich modyfikacji, czyli na przykład fanowskich wersji Androida. TWRP to aplikacja bazująca na licencji OpenSource, co czyni ją narzędziem w pełni darmowym. Wraz z nową wersją aplikacji pojawiło się wsparcie dla następujących urządzeń:

Z pomocą TWRP można tchnąć nowe życie w urządzenia, które mają już swoje lata i najzwyczajniej w świecie nie są aktualizowane przez producenta. Można też eksperymentować z oprogramowaniem, wgrywając na przykład Lineage OS bądź dowolną, kompatybilną z danym telefonem, wersję Androida. Pamiętajcie, że wszelkich zmian dokonujecie na własne ryzyko, licząc się jednocześnie z wszelkimi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą wygrywanie oprogramowania na własną rękę.

źródła: XperiaBlog, Android Police, 9to5Google, 9to5Google, XDA Developers