W ostatnim kwartale Sony wprowadziło na rynek tylko 1,1 mln smartfonów. Prognozy na 2019 rok są dość… kiepskie

Uwielbiam Sony i mimo tego, że świetnie zdaję sobie sprawę, że firma po drodze popełniła kilka błędów, bardzo jej kibicuję. Niestety, ale moje przychylne nastawienie do producenta nie może przesłonić faktów. Sprzedaż kuleje, a najnowsze prognozy stawiają przyszłość kolejnych Xperii pod dużym znakiem zapytania.

1,1 miliona sprzedanych Xperii w ujęciu kwartalnym to jednocześnie najgorszy wynik firmy w jej długiej smartfonowej historii. Straty operacyjne wzrosły o 70 miliardów jenów. Jednocześnie firma już od pewnego czasu pracuje nad zmniejszeniem kosztów operacyjnych o połowę. Właśnie w tych kategoriach należy rozpatrywać niedawne podzielenie Sony Mobile między inne, rentowne oddziały w portfolio japońskiego giganta.

Reklama

Cena Sony Xperii 1 nie jest najgorsza – problemem jest jej data wejścia do sprzedaży

Firma pokłada wielkie nadzieje w nowej Xperii 1, jednak ta ma trafić do sprzedaży dopiero między majem a czerwcem. Spodziewamy się też, że cena urządzenia może nie być zbyt niska. Jednocześnie, mimo zapewnień o tym, że nowy flagowiec będzie pod wieloma względami rewolucyjny, firma prognozuje łączną sprzedaż smartfonów w 2019 roku na poziomie pięciu milionów sztuk. Nie ma się co oszukiwać, to dość mało. O wiele mniej niż kilka dobrych lat temu.

Fot za: XperiaBlog

Wiele osób już od pewnego czasu snuje dość przykre dla fanów marki scenariusze. Wprawdzie wcale nie tak dawno temu Japończycy deklarowali, że nie zamierzają wychodzić z rynku urządzeń mobilnych, bowiem traktują go bardzo prestiżowo, jednak w świetle tych wszystkich wydarzeń, w serca wielu osób zaczyna już wlewać się wątpliwość. Nie wiadomo czy ponowne wyzerowanie linii flagowców, które nastąpiło dość krótko po debiucie innowatorskiej Xperii XZ2, zyska sobie sympatię wielu klientów. Pozostaje mieć nadzieję, że aparat w Xperii 1 będzie naprawdę przełomowy.

Jak uważacie, na czym Sony powinno oprzeć swoją strategię, aby wreszcie wyprowadzić urządzenia z rodziny Xperia na prostą? Firma powinna bardziej pokazywać się w mediach? A może wreszcie powinna zacząć nieco bardziej walczyć ceną? Dajcie znać w komentarzach.

źródło: XperiaBlog