Reklama
Samsung ISOCELL GN1
Samsung ISOCELL GN1 (źródło: Samsung)

Samsung cofa się ze 108 Mpix do 50 Mpix, ale efekty mają być nie gorsze

W ostatnim czasie byliśmy świadkami dążenia producentów do stworzenia sensorów o jak najwyższej rozdzielczości – od 48 Mpix szybko przeszli do 64 Mpix, a następnie do 108 Mpix. Jednocześnie niedawno Sony stworzyło dla Huawei matrycę 50 Mpix (IMX700), która trafiła do flagowców z serii P40 i Honora 30 Pro+. Teraz na podobny krok zdecydował się Samsung.

Reklama

Można powiedzieć, że historia po raz kolejny zatacza koło. Kiedy technologia do urządzeń mobilnych dopiero się rozwijała, zwiększenie rozdzielczości aparatu robiło ogromne wrażenie. W pewnym momencie producenci przestali jednak ścigać się na megapiksele i zamiast skupiać się na ich liczbie, zaczęli wyciskać z sensorów jak najwięcej za pomocą dodatkowych rozwiązań i sztuczek software’owych.

Dwa lata temu powróciła moda na jak najwięcej pikseli w aparatach – producenci matryc zapewniali, że dzięki temu (a właściwie technologii łączenia kilku pikseli w jeden większy, bowiem pojedynczy ma najczęściej wielkość zaledwie 0,8 µm) zdjęcia będą robione w niespotykanej dotąd jakości.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G smartphone camera 108 Mpix
Samsung Galaxy S20 Ultra 5G z aparatem o rozdzielczości 108 Mpix (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Wygląda jednak na to, że to zwiększanie rozdzielczości nie jest jedynym, skutecznym sposobem, aby osiągnąć taki efekt – świadczy o tym wprowadzenie przez Sony na rynek sensora IMX700, a teraz podobnego rozwiązania przez Samsunga.

Samsung ISOCELL GN1

Sensor ten ma rozdzielczość 50 Mpix i bardzo duże piksele (pojedynczy ma rozmiar aż 1,2 µm). Jest to też pierwsza matryca Samsunga, która oferuje zarówno technologię Dual Pixel, jak i Tetracell.

Jak zapewnia producent, Samsung ISOCELL GN1 ma zapewniać najlepszy w swojej klasie autofokus dzięki 100 mln fotodiodom odpowiadającym za detekcję fazy. Z kolei technologia Tetracell zwiększy rozmiar pojedynczego piksela do 2,4 µm (podobnie jak w ISOCELL Bright HM1 w Galaxy S20 Ultra), co pozwoli uzyskać znacznie lepsze zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych (wówczas będą one miały rozdzielczość 12,5 Mpix).

Sensor Samsung ISOCELL GN1 oferuje również Smart-ISO (funkcja inteligentnie dobierająca optymalne ISO) HDR w czasie rzeczywistym oraz elektroniczną stabilizację obrazu (EIS), działającą w oparciu o wskazania żyroskopu. Za jego pomocą można też nagrywać wideo maksymalnie w 8K przy 30 klatkach na sekundę.

Samsung ISOCELL GN1 zacznie być produkowany na masową skalę już w tym miesiącu, więc wkrótce powinniśmy go zobaczyć w pierwszych smartfonach.

Źródło: Samsung