smartfon Samsung Galaxy S20 Ultra
Samsung Galaxy S20 Ultra (źródło: Samsung)

Galaxy S20 Ultra ma lepszy sensor 108 Mpix niż Xiaomi Mi Note 10

Galaxy S20 Ultra to – jeśli chodzi o możliwości fotograficzne – najlepszy smartfon w portfolio Samsunga. Jest to zasługa m.in. nowego sensora 108 Mpix ISOCELL Bright HM1, który jest jeszcze bardziej zaawansowany technologicznie od matrycy 108 Mpix ISOCELL Bright HMX, zastosowanej w Xiaomi Mi Note 10 i Mi Note 10 Pro.

Reklama

Już od dłuższego czasu mówiło się, że Samsung zastosuje w Galaxy S20 Ultra inny sensor o rozdzielczości 108 Mpix niż ten, który trafił do smartfonów z serii Mi Note 10. Producent dziś oficjalnie to potwierdził, ponieważ zaprezentował matrycę ISOCELL Bright HM1, której specyfikacja zgadza się z możliwościami topowego flagowca z linii Galaxy S20. Koreańczycy nie ujawnili jednak, czy sprzedadzą ją innym firmom, czy (przynajmniej na razie) zarezerwują dla siebie.

smartfon Xiaomi Mi Note 10
Xiaomi Mi Note 10 (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

A jesteśmy tego naprawdę ciekawi, ponieważ już jutro Xiaomi zaprezentuje high-endy z serii Mi 10, które również zaoferują aparaty o rozdzielczości 108 Mpix. Na razie nie wiemy, czy Chińczycy zastosowali sensor ISOCELL Bright HMX, czy nowy ISOCELL Bright HM1 o bardziej zaawansowanej specyfikacji. W przypadku pierwszego z ww. Samsung poinformował, że opracował go wspólnie z Xiaomi, natomiast przy drugim nie wspomina już o tej firmie ani słowem. Przypadek? Dowiemy się jutro rano (konferencja wprowadzająca Xiaomi Mi 10 i Mi 10 Pro na rynek rozpoczyna się o godzinie 7:00 czasu polskiego).

Samsung ISOCELL Bright HM1 – specyfikacja

Sensor ten ma rozmiar 1/1.33″ i piksele wielkości 0,8 µm. Koreańczycy zaimplementowali w nim także technologię o nazwie Nonacell, która łączy aż dziewięć sąsiadujących ze sobą pikseli w jeden większy, co pozwala uzyskać jeszcze lepsze efekty w trudniejszych warunkach oświetleniowych, które są wyzwaniem dla każdego smartfona. Dzięki temu zabiegowi, piksel może mieć rozmiar nawet 2,4 µm, co jest rekordową i niespotykaną dotychczas w matrycach do urządzeń mobilnych wartością.

ISOCELL Bright HM1 wspierają również technologie Smart-ISO i real-time HDR. Ta pierwsza „tworzy nasycone i żywe obrazy, inteligentnie wybierając optymalną czułość ISO”, podczas gdy druga „optymalizuje ekspozycję, tworząc bardziej naturalnie wyglądające filmy i zdjęcia”. Do tego sensor obsługuje elektroniczną stabilizację obrazu na bazie żyroskopu (EIS) i Super-PD, tj. „wykrywanie fazy zapewniającej szybkie i dokładne automatyczne ustawianie ostrości”.

Za pomocą matrycy Samsung ISOCELL Bright HM1 można też nagrywać wideo w rozdzielczości 8K przy 24 klatkach na sekundę, a także uzyskać nawet trzykrotny, bezstratny zoom (wówczas zdjęcia zostaną zapisane w 12 Mpix bez skalowania).

Źródło: Samsung