Samsung rozwija się fotograficznie: oto nowy sensor 64 Mpix dla smartfonowych aparatów

Producenci smartfonów coraz częściej stosują w swoich konstrukcjach aparaty z matrycą 48 Mpix. Huawei, Xiaomi, Nokia, Honor, Oppo, Vivo, Meizu – wszyscy oni mają w sprzedaży urządzenie z takimi matrycami. Samsung podnosi poprzeczkę, prezentując sensor 64 Mpix.

Nowy sensor Samsunga, ISOCELL Bright GW1, oferuje wyższą rozdzielczość niż istniejące kamery mobilne na rynku, ale zachowuje ten sam rozmiar piksela (0,8 mikrona) co aktualnie „trendujące” czujniki 48 MPix. Producent skorzystał również z technologii Tetracell (inna nazwa dla pixel-binningu) do scalania danych z czterech sąsiadujących ze sobą pikseli w jeden. Ostatecznie tworzy to obrazy w 16 Mpix przy wielkości piksela 1,6 mikrometra.

ISOCELL Bright GW1

Rozmiar czujnika GW1 wynosi 1/1.72 cala. Jest więc nieco większy niż sensor dla aparatów 48 Mpix (który ma 1/2 cala), po to, by zmieścić dodatkowe piksele. Wielu spodziewa się więc, że aparat 64 Mpix będzie oferował podobny poziom jakości zdjęć przy słabym oświetleniu, co kamery 48 Mpix, ale Samsung podkreśla też sprawność nowego podzespołu przy fotografiach w HDR.

„Aby robić zdjęcia przypominające sposób, w jaki ludzkie oko postrzega otoczenie w środowisku mieszanego światła, GW1 obsługuje w czasie rzeczywistym wysoki zakres dynamiczny (HDR) do 100 decybeli (dB), który zapewnia bogatsze barwy. Dla porównania, zakres dynamiki konwencjonalnego czujnika obrazu wynosi około 60 dB, podczas gdy zakres ludzkiego oka jest zazwyczaj określany jest na około 120 dB.”

Oprócz tego Samsung twierdzi, że jego aparat 64 Mpix obsługuje również technologię autofokusa z detekcją superfazową, nagrywanie wideo w 480 kl./s i podwójny przyrost konwersji (Dual Conversion Gain – DCG). Ta ostatnia cecha najwyraźniej pozwala czujnikowi efektywniej wykorzystywać odbierane światło w jasnym otoczeniu.

ISOCELL Bright GM-2

To nie jedyna nowość, którą ogłosili dziś Koreańczycy, ponieważ oprócz ISOCELL Bright GW1 zaprezentowano sensor ISOCELL Bright GM-2 z matrycą 48 Mpix. To następca modelu GM-1, używanego na przykład w Redmi Note 7. Również obsługuje DCG i ma autofokus z detekcją superfazy.

Producent przewiduje, że masowa produkcja sensorów ruszy w drugiej połowie roku, co sugeruje, że pierwsze smartfony z aparatem 64 Mpix zobaczymy jeszcze zanim zmienimy datę na 2020 rok.

 

źródło: Samsung przez Android Authority