Samsung zaprezentował sensor 108 Mpix do aparatów w smartfonach

Od pewnego czasu liczbę megapikseli w aparatach w smartfonach liczymy w dziesiątkach, podczas gdy jeszcze do niedawna było ich najczęściej „tylko” kilkanaście. Wkrótce na rynku zadebiutują jednak urządzenia z sensorami o rozdzielczości ponad 100 Mpix.

Reklama

Jeszcze do niedawna wydawało się, że wyścig na liczbę megapikseli w aparatach się skończył. No właśnie, „wydawało się”, bowiem coraz więcej smartfonów jest wyposażanych w sensory o rozdzielczości 48 Mpix. To jednak wciąż nie jest ostatnie słowo w dziedzinie mobilnej fotografii, gdyż na horyzoncie pojawiły się matryce z jeszcze większa liczbą megapikseli.

Reklama

Redmi i realme (marka powołana do życia przez Oppo) zapowiedziały już smartfony z aparatami o rozdzielczości 64 Mpix, które – przy użyciu technologii łączenia czterech pikseli w jeden większy – będą produkować 16 Mpix zdjęcia. Wkrótce na rynku zadebiutują jednak urządzenia z jeszcze potężniejszymi matrycami.

Samsung ISOCELL Bright HMX

Samsung poinformował dziś, że wraz z Xiaomi opracował pierwszy na świecie sensor o rozdzielczości 108 Mpix do smartfonów. Jak deklaruje południowokoreański producent, jest to „rozdzielczość odpowiadająca wysokiej klasy aparatowi DSLR”.

Samsung ISOCELL Bright HMX ma rozmiar 1/1.33″ i piksele wielkości 0,8 µm, a dzięki technologii Tetracell (łączenia czterech pojedynczych pikseli w jeden większy) może wykonywać zdjęcia w 27 Mpix, które będą „niezwykle ostre i bogate w szczegóły”. Producent deklaruje też, że sensor ten „zapewnia także wyjątkowe zdjęcia nawet w ekstremalnych warunkach oświetleniowych”.

sensor Samsung ISOCELL Bright HMX 108 Mpix
sensor Samsung ISOCELL Bright HMX 108 Mpix (fot. Samsung)

W dobrych warunkach oświetleniowych funkcja Smart-ISO zmniejsza wartość ISO w celu poprawy nasycenia pikseli i tworzenia żywych zdjęć. Z kolei w gorzej doświetlonych sceneriach, ISO jest podbijane, aby zredukować szumy i wyprodukować wyraźniejsze fotografie.

Sensor Samsung ISOCELL Bright HMX może również nagrywać wideo maksymalnie w rozdzielczości 6K (6016×3384 pikseli) przy 30 klatkach na sekundę. Południowokoreański producent informuje, że masowa produkcja nowej matrycy rozpocznie się jeszcze w sierpniu 2019 roku.

Redmi użyje w smartfonie aparatu Samsunga z matrycą 64 Mpix, a Xiaomi – 108 Mpix

*Na zdjęciu tytułowym Xiaomi Mi 9 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: Samsung

Reklama