Sony podbija stawkę – ogłasza powstanie aparatu dla smartfonów z matrycą 48 Mpix | Tabletowo.pl

Sony podbija stawkę – ogłasza powstanie aparatu dla smartfonów z matrycą 48 Mpix

Dołącz do dyskusji 0

Sony jest jednym z największych producentów sensorów optycznych dla smartfonów. Firma ogłosiła dzisiaj, że do jej oferty dołącza nowy przetwornik obrazu CMOS o oznaczeniu IMX586. Według producenta, podzespół ten ma najmniejszy rozmiar pojedynczego piksela na świecie (0,8 μm), dzięki czemu możliwe jest spakowanie w jednym układzie 48 megapikseli.

Co to właściwie daje, że rozdzielczość nowej matrycy Sony jest rekordowo wysoka? Pod względem szczegółowości obrazu, Sony IMX586 będzie starał się rywalizować z lustrzankami SLR. Na pewno zdjęcia wykonane przy pomocy tego aparatu będą mogły być przechwytywane w największej rozdzielczości, jaką tylko będą mogły pochwalić się aparaty w smartfonach.

Ponadto Sony postarało się zintegrować z samym układem technologie, które zwykle montowane są poza samą matrycą – na przykład te umożliwiające kontrolę ekspozycji i przetwarzanie obrazu. Pozwala to na uzyskiwanie pożądanych efektów w krótszym czasie, a wiadomo, że w przypadku fotografii liczą się ułamki sekund. W ten sposób zakres dynamiki obrazu ma poprawić się czterokrotnie w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Co prawda Sony dokładnie nie określiło, czym dokładnie są te „konwencjonalne rozwiązania”, ale w czymś poprawa musi być widoczna, skoro producent stara się to w jakiś sposób unaocznić.

Oprócz tego IMX586 wykorzystuje matrycę filtru kolorów nazwaną Quad Bayer. Za tą nazwą kryje się technologia, która pozwala sąsiadującym pikselom, które wyświetlają ten sam kolor, na uzyskanie obrazu o wyższej czułości. Co więcej, w wypadku działania podczas słabszych warunków oświetleniowych, dane potrafią być zbierane nawet z czterech sąsiadujących pikseli, co zwiększa czułość do poziomu równego zdjęciu wykonanemu w 12 megapikselach, ale o zdecydowanie większej jasności i niższym poziomie zaszumienia.

Nowy sensor Sony będzie sprzedawany od września, ale trudno powiedzieć, kiedy pojawią się pierwsze smartfony go wykorzystujące. Czy Japończycy będą chcieli jako pierwsi pokazać sprzęt mobilny, który dysponowałby aparatem 48 Mpix? To się okaże – może jeszcze na targach IFA 2018 planowanych na wrzesień.

źródło: Sony przez PhoneArena

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona