smartfon Sony Xperia Compact 2021 smartphone
Sony Xperia Compact 2021 (źródło: @OnLeaks)

Nowa Sony Xperia Compact nadchodzi! (i tak będzie wyglądać)

Ostatnią, „kompaktową” Xperią była Sony Xperia XZ2 Compact, która miała swoją premierę w pierwszym kwartale 2018 roku. Później rolę tej serii smartfonów przejęła linia Xperia 5, ale wygląda na to, że Japończycy planują reaktywować lubianą przez wiele osób rodzinę, bowiem nadchodzi nowa Sony Xperia Compact!

Prawdziwie kompaktowe smartfony można policzyć na palcach jednej ręki, bo są to iPhone SE 2020, iPhone 12 mini, Google Pixel 4a i Pixel 5. Kiedyś był jeszcze Samsung Galaxy S10e, ale nie jest on już dostępny w sprzedaży. Klienci oczekują kolejnych i wygląda na to, że Sony spełni ich marzenia.

Nowa Sony Xperia Compact nadchodzi! (i tak będzie wyglądać)

Pogłoski o zbliżającej się premierze nowej, kompaktowej Xperii, pojawiały się wielokrotnie – ostatnie dość niedawno, bo w listopadzie 2020 roku. Wygląda na to, że coś faktycznie jest na rzeczy, ponieważ właśnie światło dzienne ujrzała kolejna garść informacji o nowym smartfonie z serii Sony Xperia Compact.

I to nie byle jaka, bowiem wiemy, jak będzie wyglądał i co zaoferuje! Znany i poważany leakster Steve Hemmerstoffer udostępnił grafiki, które przedstawiają nową, kompaktową Xperię w pełnej krasie.

nowa Sony Xperia Compact 2021 smartphone
źródło: @OnLeaks

Nie da się nie zauważyć, że nowa Sony Xperia Compact naprawdę jest malutka, jak na dzisiejsze standardy w branży. Jak podaje Steve Hemmerstoffer, smartfon będzie miał wymiary 140×68,9×8,9 mm i wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala. Dla porównania, iPhone 12 mini z 5,4-calowym ekranem mierzy 131,5×64,2×7,4 mm, a iPhone SE 2020 z 4,7-calowym wyświetlaczem 138,4×67,3×7,3 mm.

Nowa Sony Xperia Compact będzie więc trochę większa pomimo minimalnie większego ekranu, szczególnie w porównaniu z iPhonem 12 mini, lecz ten dodatkowy centymetr to zapewne „zasługa” szerokiej ramki pod ekranem, której nie sposób nie zauważyć.

smartfon Sony Xperia Compact 2021 smartphone
źródło: @OnLeaks

Steve Hemmerstoffer podzielił się również jeszcze kilkoma innymi szczegółami na temat nowego smartfona Sony Xperia Compact 2021. Podaje on, że na jego przodzie znajdzie się aparat o rozdzielczości 8 Mpix, a na tyle dwa, w tym jeden (główny) 13 Mpix.

Ponadto na pokładzie smartfona znajdą się także 3,5 mm złącze słuchawkowe i czytnik linii papilarnych zintegrowany z klawiszem zasilania. Do tego nie zabraknie też fizycznego spustu migawki aparatu, charakterystycznego dla smart-telefonów marki Sony. Akumulator będzie ładowany zaś przez port USB-C.

smartfon Sony Xperia Compact 2021 smartphone
źródło: @OnLeaks

Nowa Sony Xperia Compact, jak na razie, zapowiada się raczej dość przeciętnie – nie odnoszę wrażenia, aby miała konkurować z najpoważniejszym rywalem, tj. wspomnianym tu już kilka razy iPhonem 12 mini.

Nie wiadomo na razie, w jaki procesor zostanie wyposażona nowa Sony Xperia Compact, ale w przeszłości pojawiły się informacje, że może to być Qualcomm Snapdragon 775, który nie miał jeszcze swojej oficjalnej premiery.