Sony Xperia logo

Sony Xperia Compact i Premium powrócą, ale musimy trochę poczekać

Smartfonowe portfolio Sony mocno się zmieniło w ostatnim czasie. Producent odbiegł od schematu wydawniczego, do którego przez lata byliśmy przyzwyczajeni. Nie wszyscy fani marki są z tego zadowoleni, ale być może Japończycy ponownie wkupią się w ich łaski, bowiem podobno serie Sony Xperia Compact i Premium powrócą na rynek.

Sony szuka nowego pomysłu na siebie na rynku smartfonów

Sony Xperia stała się rozpoznawalną na całym świecie marką. I chociaż złoty okres dział mobilny japońskiego przedsiębiorstwa ma dawno za sobą, to wcale nie zamierza składać broni. Ostatnie poczynania wskazują, że szuka nowego pomysłu na swoją działalność, o czym świadczy kolejna w bardzo krótkim czasie, całkowita zmiana nazewnictwa.

Zostało ono mocno uproszczone – zamiast liter i cyfr, Sony stosuje jedynie te ostatnie, w kolejnej generacji dokładając oznaczenie „II” (po angielsku wymawiane jako „mark two”). Jednocześnie Japończycy całkowicie zrezygnowali z serii Sony Xperia Compact i Premium, uważając za następcę Xperii XZ2 CompactXperię 5.

Sony Xperia XZ1 Compact i Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ1 Compact i Xperia XZ2 Compact (fot. Kacper Żarski / Tabletowo.pl)

Sony Xperia Compact i Premium powrócą na rynek

Seria Sony Xperia Premium była pokazem możliwości producenta, lecz jej przedstawiciele nie cieszyli się specjalnie dużą popularnością i uznaniem wśród użytkowników – niewiele osób płakało, kiedy okazało się, że nie będzie nowych smartfonów z tej linii.

Zupełnie inaczej było w przypadku rodziny Compact, bo Sony jako jedyne potrafiło zaspokoić oczekiwania klientów, którzy chcieli kupić smartfon z Androidem i topowym procesorem, zamknięty w niewielkiej obudowie. Co prawda Xperia XZ2 Compact z 2018 roku miała już ekran o przekątnej 5 cali, lecz mimo wszystko wciął była kompaktowa.

Według Sony, Xperia 5 również świetnie zmieści się w dłoni, lecz nie ma co się oszukiwać – do miana kompaktowej jej daleko. W zasadzie jedyną alternatywą stał się Samsung Galaxy S10e, lecz coraz trudniej go kupić i na placu boju o klienta pozostaje właściwie tylko iPhone SE 2020, ewentualnie iPhone XS.

Samsung Galaxy S10e (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

I chociaż większość osób mogła już stracić nadzieję, to właśnie pojawiła się szansa na premierę nowych smartfonów z serii Sony Xperia Compact i Premium. Niestety, są to tylko plotki i na obecnym etapie nie można ze 100% pewnością założyć, że rzeczywiście tak się stanie.

Dla wielu osób byłaby to jednak świetna wiadomość, ponieważ nawet jeśli popyt na kompaktowe smartfony jest raczej niewielki (a konkretniej niesatysfakcjonujący dla producentów), to wciąż nie brakuje osób, które z chęcią by taki kupiły, bo są zmęczone modelami z ogromnymi wyświetlaczami (a aktualnie standardem jest już 6,5 cala).

Niestety, nawet jeśli rewelacje o powrocie serii Sony Xperia Compact i Premium się potwierdzą, to na premierę nowych modeli podobno poczekamy dopiero do 2021 roku. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i trzymać kciuki, aby Japończycy po drodze nie zmienili zdania, bo z pewnością wiele osób chętnie kupiłoby te smartfony.