Sony Xperia logo

Sony Xperia Compact i Premium powrócą, ale musimy trochę poczekać

Smartfonowe portfolio Sony mocno się zmieniło w ostatnim czasie. Producent odbiegł od schematu wydawniczego, do którego przez lata byliśmy przyzwyczajeni. Nie wszyscy fani marki są z tego zadowoleni, ale być może Japończycy ponownie wkupią się w ich łaski, bowiem podobno serie Sony Xperia Compact i Premium powrócą na rynek.

Reklama

Sony szuka nowego pomysłu na siebie na rynku smartfonów

Sony Xperia stała się rozpoznawalną na całym świecie marką. I chociaż złoty okres dział mobilny japońskiego przedsiębiorstwa ma dawno za sobą, to wcale nie zamierza składać broni. Ostatnie poczynania wskazują, że szuka nowego pomysłu na swoją działalność, o czym świadczy kolejna w bardzo krótkim czasie, całkowita zmiana nazewnictwa.

Zostało ono mocno uproszczone – zamiast liter i cyfr, Sony stosuje jedynie te ostatnie, w kolejnej generacji dokładając oznaczenie „II” (po angielsku wymawiane jako „mark two”). Jednocześnie Japończycy całkowicie zrezygnowali z serii Sony Xperia Compact i Premium, uważając za następcę Xperii XZ2 CompactXperię 5.

Reklama
Sony Xperia XZ1 Compact i Xperia XZ2 Compact
Sony Xperia XZ1 Compact i Xperia XZ2 Compact (fot. Kacper Żarski / Tabletowo.pl)

Sony Xperia Compact i Premium powrócą na rynek

Seria Sony Xperia Premium była pokazem możliwości producenta, lecz jej przedstawiciele nie cieszyli się specjalnie dużą popularnością i uznaniem wśród użytkowników – niewiele osób płakało, kiedy okazało się, że nie będzie nowych smartfonów z tej linii.

Zupełnie inaczej było w przypadku rodziny Compact, bo Sony jako jedyne potrafiło zaspokoić oczekiwania klientów, którzy chcieli kupić smartfon z Androidem i topowym procesorem, zamknięty w niewielkiej obudowie. Co prawda Xperia XZ2 Compact z 2018 roku miała już ekran o przekątnej 5 cali, lecz mimo wszystko wciął była kompaktowa.

Według Sony, Xperia 5 również świetnie zmieści się w dłoni, lecz nie ma co się oszukiwać – do miana kompaktowej jej daleko. W zasadzie jedyną alternatywą stał się Samsung Galaxy S10e, lecz coraz trudniej go kupić i na placu boju o klienta pozostaje właściwie tylko iPhone SE 2020, ewentualnie iPhone XS.

Samsung Galaxy S10e (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

I chociaż większość osób mogła już stracić nadzieję, to właśnie pojawiła się szansa na premierę nowych smartfonów z serii Sony Xperia Compact i Premium. Niestety, są to tylko plotki i na obecnym etapie nie można ze 100% pewnością założyć, że rzeczywiście tak się stanie.

Dla wielu osób byłaby to jednak świetna wiadomość, ponieważ nawet jeśli popyt na kompaktowe smartfony jest raczej niewielki (a konkretniej niesatysfakcjonujący dla producentów), to wciąż nie brakuje osób, które z chęcią by taki kupiły, bo są zmęczone modelami z ogromnymi wyświetlaczami (a aktualnie standardem jest już 6,5 cala).

Niestety, nawet jeśli rewelacje o powrocie serii Sony Xperia Compact i Premium się potwierdzą, to na premierę nowych modeli podobno poczekamy dopiero do 2021 roku. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i trzymać kciuki, aby Japończycy po drodze nie zmienili zdania, bo z pewnością wiele osób chętnie kupiłoby te smartfony.

 1. Jak tak będą robić to „pomysł na siebie” mogą szukać do woli. Co 2 lata zmiana nazewnictwa. To już śmieszne jest.

 2. Jak tak będą robić to „pomysł na siebie” mogą szukać do woli. Co 2 lata zmiana nazewnictwa. To już śmieszne jest.

 3. No to oby się sprawdziło. Na stronie autor dywaguje czy będzie to Xperia 7 a może Xperia 3. Tak czy owak kompakt chętnie przyjmę :D Byle mniejszy od XZ2 Compact xD

 4. Sony Xperia nie jest warta swojej ceny i uwagi mają obecnie za małą pojemność baterii i jak za małą pamięć RAM smartfony od Sony Xperia są raczej daleko w tyle za konkuręcjią , za słabe zastosowane proc od Sandragona w średniakach Sony Xperia10,2 .
  Bufony z Japonii idą za Apple iPhone SE 2 mały smartfon 4,7″ , tego już brakuje na rynku światowym a liderem jest Apple.
  Sony się nie liczy na rynku smartfonów dawno temu wypadały z obiegu sprzedaży nie tylko w Europie nie ma chętnych na kupno smartfona Sony za wysokie ceny marna specyfikacja techniczna od Sony Xperi nawet aparat fotograficzny lipa gorzej niż w przypadku Huawei P30 pro.

  1. I można by się z tym nawet zgodzić, gdyby nie fakt, że Japończycy są często w stanie z mniejszego ogniwa wycisnąć więcej niż wielu konkurentów (również tych z większymi bateriami).

   Nie twierdzę, że to super kontrargument, ale dobrze jest mieć to na uwadze :D

   1. Wiem jak to jest z Sony bo sam miałem kiedyś starego Sony Xperia XZ premium smartfon był OK , wcale nie jest tak super z tom staminą baterii Sony Xperia pod względem zarządzania energią wypada lepiej od Sony Xperia Apple iPhone11 pro , Huawei P30 pro .

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama