smartfon Nokia 1.4 smartphone

Już wkrótce Nokia zaprezentuje dwa nowe smartfony z 5G

Fińska marka, w przeciwieństwie do innych producentów, ma bardzo ubogą ofertę smartfonów z modemami 5G. Prawdę mówiąc, aktualnie ogranicza się ona jedynie do modelu Nokia 8.3 5G, przez co producent mocno traci w tym szybko rozwijającym się segmencie. Już wkrótce zacznie to jednak nadrabiać, ponieważ w drodze są kolejne dwa modele, które będą obsługiwać sieć piątej generacji.

HMD Global na razie popełnia ten sam błąd, co Nokia przed laty. Producent nie reaguje sprawnie na najnowszy trend, jakim niewątpliwie jest pakowanie modemów 5G do smartfonów ze wszystkich półek, nawet tych budżetowych. Mimo że niedługo skończy się pierwszy kwartał 2021 roku, marka ta ma w ofercie tylko jeden model, który obsługuje sieć piątej generacji. Na dodatek dość drogi, bo obecnie modem 5G można znaleźć w propozycjach nawet o połowę tańszych (zob. realme 7 5G).

smartfon Nokia 8.3 5G smartphone
fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl

Już wkrótce Nokia zaprezentuje dwa nowe smartfony z 5G

Na szczęście, HMD Global wkrótce zmieni ten stan rzeczy. Na horyzoncie pojawiły się bowiem dwa nowe modele – Nokia X10 i Nokia X20. Pierwszy nazywany jest wewnętrznie „Scarlett Witch”, natomiast druga „Quick Silver”. Jak widać, Finowie nadal chętnie sięgają do uniwersum Marvela, bo to nie pierwsze tego typu przypadki.

Według doniesień serwisu Nokiapoweruser, oba smartfony bazować będą na procesorze Qualcomm Snapdragon 480, który obecnie jest najniżej pozycjonowanym układem tego amerykańskiego giganta ze zintegrowanym modemem 5G. Jak podaje przywoływany portal, Nokia X20 w konfiguracji z 6 GB RAM i 128 GB pamięci wbudowanej będzie kosztować 349 euro (równowartość ~1600 złotych), natomiast Nokia X10 z 6 GB RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej – 300 euro (~1370 złotych).

Pomijając fakt, że druga z konfiguracji jest dość niecodzienna, bowiem przy 6 GB RAM można by się było spodziewać co najmniej 64 GB pamięci wewnętrznej, a nie tylko 32 GB, to w obu przypadkach ceny wydają się dość wysokie, jak za smartfony z procesorem, przeznaczonym przecież do tanich urządzeń mobilnych.

Miejmy nadzieję, że informacje o cenach nie znajdą potwierdzenia w rzeczywistości i HMD Global ustali je na bardziej przystępnych poziomach. Z drugiej strony, producentowi często zarzuca się, że jego urządzenia są „przecenione” na start, więc niewykluczone, że tak samo będzie w tym przypadku. Przekonamy się o tym jednak już wkrótce, bowiem najbliższa konferencja, poświęcona nowym produktom fińskiej marki, odbędzie się 8 kwietnia 2021 roku (start o godzinie 16:00 polskiego czasu).