Huawei rządzi w segmencie smartfonów z 5G, ale Samsungowi niewiele do niego brakuje

Udziały Huawei na rynku smartfonów topnieją w bardzo szybkim tempie. Jednocześnie producent wciąż odnosi w nim sukcesy. Okazuje się bowiem, że w minionym kwartale miał najwięcej udziałów w segmencie aktywnych smart-telefonów z modemem 5G.

Uruchomienie sieci 5G miało przyczynić się do pobudzenia popytu na smartfony i faktycznie klienci kupują je coraz chętniej. Sytuację mocno skomplikowała jednak globalna pandemia COVID-19, która negatywnie wpłynęła na sprzedaż smart-telefonów. Na szczęście dla producentów, segment ten wraca na ścieżkę wzrostu, aczkolwiek nie wszyscy z tego skorzystają.

Huawei rządzi w segmencie smartfonów z modemami 5G

Przez nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje sprzedaż smartfonów Huawei będzie lecieć na łeb na szyję, jednak jeszcze w czwartym kwartale 2020 roku producent poradził sobie znakomicie, przynajmniej w segmencie smart-telefonów z modemami 5G.

Z danych, przekazanych przez Finbold (a zebranych przez Newzoo) wynika, że na koniec czwartego kwartału 2020 roku Huawei był liderem (w ujęciu globalnym) w segmencie aktywnych smartfonów z modemami 5G – producent miał aż 26,9% udziałów na tym rynku. Samsung deptał mu jednak po piętach, bowiem udało mu się uzyskać 25,1% udziałów. Na trzecim miejscu znalazło się natomiast Apple (19,5%), co jest bardzo dobrym wynikiem, jako że gigant z Cupertino ma w swojej ofercie tylko cztery modele, które obsługują sieć piątej generacji.

smartfon Huawei Maimang 9 5G smartphone
źródło: Huawei

Co ciekawe, przyglądając się okresowi od sierpnia do grudnia 2020 roku, okazuje się, że aż do listopada to Samsung dominował w segmencie smartfonów z modemami 5G. W samym grudniu udziały Huawei ogromnie jednak wzrosły, dzięki czemu udało mu się wskoczyć na pozycję lidera na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku.

Według Finbold, Huawei pomógł w tym ogromny popyt na smartfony z modemami 5G w rodzimych Chinach, gdzie sieć piątej generacji bardzo szybko się rozwija i zyskuje nowych użytkowników – Państwo Środka jest pod tym względem niekwestionowanym liderem. Jednocześnie Samsung i Apple nie mają w tym kraju tak mocnej pozycji, co dodatkowo pomogło temu producentowi.

Huawei Samsung Apple Vivo Honor aktywne smartfony z modemami 5G Q4 2020
źródło: Newzoo via Finbold

Według Newzoo, w 2020 roku aktywnych było 206 mln smartfonów z modemami 5G, natomiast już w tym roku ich liczba wzrośnie nawet do 700 mln. Warto tu jednak zauważyć, że nie oznacza to jednocześnie, że wszystkie korzystają z sieci 5G, bo to już zupełnie inna kwestia (która, przynajmniej w Polsce, wciąż pozostawia wiele do życzenia, gdyż jeszcze daleko do uruchomienia technologii 5G na pasmach dla niej przeznaczonych, tj. 700 MHz, 3,6 GHz i 26 GHz).