Szybkość i obroty (fot. pxhere)

Który operator oferuje najszybszy internet? Tego się nie spodziewaliście

Nieoczekiwana zmiana na pozycji lidera. Najszybszy internet oferuje operator, którego wiele osób by o to nie posądzało. Tymczasem właśnie udało mu się przegonić bardzo mocną konkurencję. Niewykluczone jednak, że wkrótce ponownie dojdzie do przetasowania w rankingu.

Reklama

Który operator oferuje najszybszy internet mobilny? Nowy, niespodziewany lider

SpeedTest.pl ponownie opublikował ranking operatorów, którzy dostarczają swoim klientom najszybszy internet mobilny. Nieoczekiwanie na pierwszym miejscu znalazł się… Play, którego klienci w maju 2022 roku pobierali dane ze średnią prędkością 44,3 Mbit/s. Na drugim miejscu ex aequo są Plus i T-Mobile z wynikiem 41,4 Mbit/s. Tak wysoka pozycja Plusa również jest dużą niespodzianką, ponieważ do tej pory operator ten mocno odstawał od swojej konkurencji i zajmował ostatnią pozycję (zob. kwietniowy ranking SpeedTest.pl). Ostatnia pozycja przypadła Orange (39,1 Mbit/s), które w poprzednim miesiącu było na drugiej lokacie.

najszybszy internet mobilny maj 2022 Play Plus T-Mobile Orange SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

SpeedTest.pl podaje, że w maju 2022 roku wykonano blisko 257 tysięcy pomiarów w sieciach 3G, 4G LTE i 5G w aplikacjach na systemy Android i iOS. Średnia prędkość pobierania danych w maju 2022 roku wyniosła 41,6 Mbit/s, wysyłania – 10,4 Mbit/s, a ping – 32,8 ms (co ważne: to średnie wartości ze wszystkich pomiarów u wszystkich operatorów).

Wysokie pozycje Play i Plusa oraz słabe wyniki Orange i T-Mobile SpeedTest.pl tłumaczy porządkowaniem pasma z zakresu 2100 MHz i związaną z tym rekonfiguracją sieci. Zostało to uzgodnione z UKE i było tylko tymczasowe – wykorzystywano 2×10 MHz, zamiast dostępnych 2×14,8 MHz. W związku z faktem, że to przejściowe, w czerwcu 2022 roku sytuacja powinna odwrócić się o 180°, tj. Orange i T-Mobile wrócą na utracone pozycje, które utrzymywali przez wiele lat.

Który operator oferuje najszybszy internet stacjonarny?

W rankingu internetu stacjonarnego również doszło do zmiany lidera – w maju 2022 roku najszybszy internet domowy dostarczało T-Mobile, które minimalnie wyprzedziło UPC z drugiego miejsca. Na trzeciej pozycji znalazła się INEA, a na czwartej Vectra. Trzeba jednak zauważyć, że INEA zapewniała klientom najwyższą prędkość wysyłania, ponieważ oferuje łącza symetryczne.

najszybszy internet stacjonarny domowy maj 2022 T-Mobile UPC INEA Vectra SpeedTest.pl
źródło: SpeedTest.pl

W maju 2022 roku za pośrednictwem Speed Test przeprowadzono ~2,3 mln testów internetu domowego. Średnia prędkość pobierania wyniosła 105 Mbit/s, co oznacza ponowny wzrost. To też kolejny raz, gdy przekroczyła ona 100 Mbit/s.

Play nie omieszkał jednak pochwalić się, że UPC jest ogólnopolskim dostawcą, który zapewnia swoim klientom najszybszy internet stacjonarny. T-Mobile nie można bowiem określić takim mianem.