Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 został rozstrzygnięty. Warto wspomnieć, że Jury postanowiło dodatkowo wyróżnić inne słowo.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024 – te słowa przeszły do finału
Na początku października ruszył plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Początkowo zbierane były propozycje, aby następnie w listopadzie wyłonić finałową dwudziestkę. W internetowym głosowaniu mogliśmy wybierać spośród tych słów:
- Aura – zespół cech, jakości towarzyszących danej osobie i wpływających na jej odbiór przez otoczenie, przykładowo zwrot „mieć aurę” można uznać za pozytywną ocenę.
- Azbest – nieokreślone semantycznie, ale intencjonalnie humorystyczne nawiązanie do filmów i memów o „wylewaniu azbestu”. Wspomniane zalewanie azbestem może być też aluzją do patodeweloperki oferującej niską jakość za duże pieniądze oraz niszczącej środowisko naturalne.
- Bambik – pogardliwie bądź pobłażliwie o kimś, kto nic nie wie, jest w czymś słaby, niedoświadczony, niedojrzały, wyśmiewany.
- Brainrot – pejoratywne określenie treści kulturowych i stylu komunikacyjnego, tworzonych przez młodych użytkowników TikToka, którzy należą głównie do pokolenia Alfa i są niemal uzależnieni odmediów społecznościowych.
- Brat – osoba buntownicza, pewna siebie, niezależna, wykazująca hedonistyczną postawę, wymałającująca się z ustalonych konwencji i oczekiwań społecznych.
- Cringe – coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak.
- Czemó – oznacza to samo, co słowo czemu, ale możę wyrażać większe zdziwienie oraz przypomina wymowę bliską „czemo”.
- Delulu – może być użyte w kilku różnych przypadkach: jako określenie osoby ogarniętej obsesją na jakimś bądź czyimś punkcie, jako określenie stanu psychicznego kogoś oderwanego od rzeczywistości, jako przymiotnik zastępującym określenia niepoważny, niewiarygodny czy szalony.
- fe!n / fein / fin – osoba uzależniona (np. od narkotyków, ale nie tylko) lub obsesyjnie czegoś pragnąca.
- fr / FR – skrót pochodzący od angielskiego for real, czyli „naprawdę”.
- Glamur / glamour – odnosi się do ubrań w cętki, kiedyś zwanych panterką, i tiktokowego trendu do stylizacji z użyciem tego wzoru przy dźwiękach utworu Glamour.
- GOAT – akronim pochodzący od wyrażenia Greatest of All Time, czyli „najlepszy w historii”.
- oi oi oi baka – zawołanie wzięte ze świata anime (baka po japońsku oznacza idiotę lub głupca). Wykorzystywane podczas nagrywania jednego z wyzwań na TikToku.
- Oporowo – wykonywać daną czynnością z wysoką intensywnością.
- riz / rizzler / rizz – zespół cech decydujących o atrakcyjności w oczach innych, takich jak urok, czar, charyzma.
- Sigma – określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej, którą można podziwiać.
- Skibidi – pozbawiony wyraźnego znaczenia, niemal nonsensowny termin pojawiający się często w związkach z innymi słowami i w zależności od kontekstu sugerujący coś fajnego, dziwnego, złego lub zaskakującego.
- Slay – określenie czegoś, co robi wrażenie, albo wyrażenie podziwu dla kogoś, kto imponuje, „poraża”, np. atrakcyjnym wyglądem lub jakąś umiejętnością.
- womp womp – wyrażenie używane do zasygnalizowania negatywnych emocji.
- Yapping – ględzenie, paplanie, zbyt długa mowa na jeden temat.
Znamy już Młodzieżowe Słowo Roku 2024
Z komunikatu opublikowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN dowiemy się, że w internetowym głosowaniu dużą przewagą głosów zwyciężyło słowo sigma. Następnie, na drugim miejscu, znalazło się słowo azbest, a trzecie miejsce zdobyło słowo czemó.
Warto jeszcze wspomnieć, że jury postanowiło wyróżnić słowo czemó, które niedawno zyskało na popularności w komunikacji pomiędzy młodymi osobami. Dla przypomnienia, Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostało rel, które oznacza m.in. aprobatę tego, co powiedział przedmówca.