Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Microsoft Surface Duo ma być konkurencją dla Galaxy Fold 2

Surface Duo jest urządzeniem, które trudno jednoznacznie określić. Sam Microsoft ma z tym problem, ale wygląda na to, że wie, z kim i czym chce konkurować – z Samsungiem i jego Galaxy Fold 2.

Microsoft Surface Duo to coś, co trudno nazwać

Podczas niespodziewanej prezentacji Surface Duo Panos Panay z Microsoftu nie powiedział, czy jest to smartfon, czy tablet, czy jeszcze coś innego – według niego to „po prostu Surface”.

Mieliśmy zatem nie lada zagwozdkę, jak kategoryzować ten sprzęt, jednak chyba czas uznać, że Surface Duo będzie po prostu hybrydą smartfona i tabletu z Androidem, choć Microsoft raczej nie zamierza go promować jako „składanego smart-telefonu” jak Galaxy Fold 2.

Samsung Galaxy Fold (fot. Katarzyna Pura / Tabletowo.pl)

Microsoft Surface Duo ma być konkurencją dla Galaxy Fold 2

Według nieoficjalnych doniesień, gigant z Redmond za wszelką cenę chce zaprezentować Surface Duo przed Galaxy Fold 2, co daje jednoznacznie do zrozumienia, że w ten sposób zamierza ubiec Samsunga i jako pierwszy zdobyć uwagę klientów, którzy rozważają zakup hybrydy smartfona i tabletu.

Nie jest jednak pewne, że tak się stanie, ponieważ musiałby to zrobić przed piątym sierpnia, a nie wiadomo, czy zdąży – obecna sytuacja mocno wszystko skomplikowała i producenci musieli wielokrotnie rewidować swoje plany.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Co ciekawe, z informacji przekazywanych przez Zaca Bowdena z Windows Central wynika jeszcze, że Microsoft po prostu chce być pierwszy, bowiem Surface Duo i tak byłby dostępny dla klientów dopiero po około dwóch miesiącach od oficjalnej premiery wersji konsumenckiej.

Microsoft Surface Duo może wygrać tylko niższą ceną

Surface Duo będzie dość „specyficzną” hybrydą smartfona i tabletu, bo m.in. pozbawioną zewnętrznego wyświetlacza (do tej pory nie jestem w stanie zrozumieć, jak Microsoft mógł się zdecydować na taką głupotę, nawet jeśli jakoś tam ułatwi życie użytkownikom).

Microsoft Surface Duo nie zachwyci też specyfikacją – na jego pokładzie, według nieoficjalnych doniesień, znajdą się m.in. procesor Qualcomm Snapdragon 855 bez dedykowanego modemu 5G, tylko 64 GB pamięci w podstawowej wersji (bez możliwości rozszerzenia przy pomocy karty microSD) i pojedynczy aparat o rozdzielczości 11 Mpix, który posłuży też do rozmów wideo.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Microsoft Surface Duo pod względem specyfikacji przegra więc z kretesem w bezpośrednim porównaniu z Galaxy Fold 2. Do jego zakupu może skłonić tylko znacznie niższa cena, aczkolwiek nie byłbym jej taki pewien, znając politykę cenową Microsoftu względem serii Surface.

Mimo wszystko to może być ciekawy pojedynek. Osobiście najbardziej jestem ciekawy tego, jakimi pobudkami będzie kierować się klient, który zdecyduje się kupić Surface Duo, bo wciąż nie znamy jego tzw. selling points, mających przyciągnąć użytkowników i skłonić ich do nabycia tego sprzętu.

Polecamy również: