Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Microsoft Surface Duo zaoferuje ciekawą, niespotykaną funkcję

Microsoft Surface Duo jest… No właśnie, nie do końca wiadomo czym, bowiem sam producent nie kategoryzuje go jednoznacznie. Co więcej, urządzenie to trafi do sprzedaży dopiero pod koniec 2020 roku, mimo że zostało zapowiedziane na początku października ubiegłego. Sprzęt wciąż skrywa wiele tajemnic, ale właśnie poznaliśmy jedną z nich. Jest naprawdę ciekawa.

Jako że Microsoft Surface Duo nie został oficjalnie zaprezentowany (pierwsza zapowiedź była bardzo oszczędna w szczegóły – dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że trwają nad nim prace i dlatego premiera zaplanowana jest dopiero na koniec 2020 roku), trudno choćby próbować prognozować, jak duże szanse ma odnieść komercyjny sukces. Wszystko będzie zależeć od strategii marketingowej giganta z Redmond, ale można się spodziewać, że urządzenie powstaje przede wszystkim z myślą o użytkownikach sprzętów z serii Surface – osoby nie korzystające z nich raczej nie zainteresują się tą propozycją, gdyż nie jest to „mainstreamowy” produkt.

Microsoft Surface Duo można nazywać smartfonem z Androidem, ponieważ będzie się dało z niego dzwonić, ale producentowi zdaje się przyświecać cel, że ma to być urządzenie pozwalające zwiększyć produktywność, podobnie jak inne sprzęty z linii Surface – właśnie dlatego jednoznacznie go nie kategoryzuje. Jest to jednak propozycja nietypowa, bowiem ma dwa wyświetlacze (o przekątnej 5,6 cala każdy) schowane wewnątrz konstrukcji – na zewnątrz nie ma żadnego. I może to być problem, więc Microsoft postanowił go kreatywnie rozwiązać.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Jak wynika z materiałów, które wyciekły do sieci, Microsoft Surface Duo zaoferuje funkcję pozwalającą podejrzeć powiadomienia (których na urządzeniu tego typu z pewnością będzie pojawiać się od groma) bez konieczności całkowitego rozkładania urządzenia. Wystarczy, ze użytkownik lekko odchyli górny ekran – wówczas wyświetli się przewijana lista wszystkich powiadomień, które będzie się dało usunąć gestem przesunięcia w prawo.

Podobnie funkcja ta ma działać w przypadku połączeń głosowych. Aby dowiedzieć się, kto dzwoni, wystarczy odchylić pokrywę – wtedy na ekranie pojawią się informacje o dzwoniącym. Jeśli właściciel Microsoft Surface Duo będzie chciał odebrać, wystarczy, że otworzy urządzenie i dotknie zieloną słuchawkę. Jeżeli natomiast zechce zignorować i wyciszyć połączenie, powinien z powrotem zamknąć sprzęt.

https://twitter.com/h0x0d/status/1232666325580832768

Trzeba przyznać, że Microsoft sprytnie rozwiązał problem, jaki przynosi brak zewnętrznego wyświetlacza. Z drugiej strony, nie jestem przekonany, czy w praktyce takie ciągłe otwieranie i zamykanie Microsoft Surface Duo w celu podejrzenia powiadomień będzie wygodne, ale mimo wszystko dobrze, że producent o czymś takim pomyślał.

A Wy co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Źródło: @h0x0d via xda-developers, The Verge