MediaTek Dimensity 9000
Źródło: MediaTek

Nowy MediaTek ponad czterokrotnie potężniejszy od Snapdragona

Procesor MediaTek Dimensity 9000 może mocno namieszać w przyszłym roku. Wynik w jednym z testów pokazuje, że układ jest potężniejszy od konkurencji o kilka długości.

Procesor MediaTek Dimensity 9000 deklasuje konkurencję

W teście AI Benchmark V5 Preview nowy procesor tajwańskiego producenta pokonał każdą dostępną na rynku konkurencję. Choć nie we wszystkich kategoriach układ okazał się zwycięski, w końcowym wyniku MediaTek wręcz rozgromił Google, Qualcomma i Samsunga.

procesor MediaTek Dimensity 9000
Źródło: MediaTek

MediaTek Dimensity 9000 poradził sobie wprost fenomenalnie w teście AI, uzyskując wynik 692,5 pkt. Znajdujący się na drugim miejscu procesor Google Tensor osiągnął zaledwie 256,9 pkt. Szybka matematyka i okazuje się, że MediaTek jest w tej kwestii o 2,7x potężniejszy od układu znajdującego się w smartfonach z serii Google Pixel 6.

Podium zamyka procesor Exynos 2100 z wynikiem 3,9x niższym od zwycięskiego. Porównując wynik Snapdragona 888 z MediaTek Dimensity 9000 różnica jest jeszcze większa – tajwański chipset jest 4,2x potężniejszy od układu, który dominował w większości flagowych smartfonów w tym roku.

Czy to oznacza, że Wasz smartfon z nowym procesorem MediaTeka będzie prawdziwą bestią prędkości? Nie do końca. Test AI, jak sama nazwa wskazuje, skupia się na sztucznej inteligencji używanej w smartfonie. Wydajność SI jest ważna w takich sytuacjach, jak rozpoznawanie twarzy, fotografia, rozszerzona rzeczywistość, asystent głosowy itp. Innymi słowy – aplikacje nie odpalają się dzięki temu o 0,05 sekundy szybciej, a gry nie osiągną 120 klatek na sekundę. Urządzenie może natomiast szybciej i dokładniej reagować w sytuacjach, o których wspomniałem powyżej.

Inną kwestią, wartą dyskusji, pozostaje fakt, że w teście nie pojawił się jeszcze najnowszy układ Qualcomma, czyli Snapdragon 8 Gen 1. Pierwszym smartfonem, który trafi do sprzedaży z tym procesorem, jest debiutująca dziś w przedsprzedaży w Chinach Motorola Moto Edge X30. Istnieje zatem szansa, że wynik nowego Snapdragona w AI Benchmark V5 Preview poznamy już niedługo. Natomiast pierwsze urządzenia z MediaTek Dimensity 9000 pojawią się na rynku w lutym przyszłego roku, choć nie wiemy, któremu przypadnie zaszczyt bycia „tym pierwszym”.

Jedno jest jednak pewne – walka Qualcomma z MediaTekiem w przyszłym roku może być bardzo ciekawa i zacięta.