iOS 17
(fot. Apple)

iOS 17 radzi sobie dobrze, ale mogłoby być lepiej. Apple podało dane

iOS 17 cieszy się wysoką popularnością wśród użytkowników iPhone’ów, aczkolwiek iOS 16 pod tym względem wypadał lepiej w zeszłym roku. Apple właśnie podało zestaw wartych odnotowania danych.

iOS 17 – na ilu iPhone’ach jest już zainstalowany?

Na początku czerwca 2023 roku, podczas konferencji WWDC, Apple zaprezentowało iOS 17. Następnie system został udostępniony w wersji beta dla wszystkich zainteresowanych testami. Natomiast we wrześniu trafił na wszystkie wspierane iPhone’y.

Nie mamy do czynienia z dużą aktualizacją, która wprowadza jakąś rewolucję. Nie zabrakło jednak zmian, które jak najbardziej należy docenić. Wśród tych najważniejszych mamy ekran kontaktu, tryb czuwania, nową aplikację Dziennik (na razie niedostępna, premiera jeszcze w tym roku), NameDrop, interaktywne widżety czy wprowadzenie obsługi języka polskiego w klawiaturze QuickType.

Jak więc radzi sobie iOS 17 po kilku miesiącach od wydania stabilnej wersji? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w danych, którymi Apple właśnie postanowiło się podzielić. Wynika z nich, że iOS 17 zainstalowany jest na 76% iPhone’ów wydanych w ciągu ostatnich czterech lat. iOS 16 w tej kategorii ma wciąż 20% rynku, a starsze wersje iOS wciąż używane są na 4% urządzeń. Dla iPadOS jest to odpowiednio 61% (iPadOS 17), 29% (PadOS 16) i 10% (starsze wersje).

iOS 17 i iPadOS 17 dane udział na rynku
(fot. Apple)

Jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie obecnie działające iPhone’y, to iOS 17 zdobył 66% tortu, iOS 16 wykręcił wynik na poziomie 23%, a starsze wersje zainstalowane są na 11% smartfonów Apple. Dla iPadOS 17 wynik to 53%, dla iPadOS 16 mamy 29%, a dla starszych wersji 18%.

Owszem iOS 17 wypada całkiem nieźle, ale iOS 16 kilka miesięcy po premierze radził sobie wyraźnie lepiej. Dla iPhone’ów wydanych wówczas (luty 2023 roku) w ciągu ostatnich czterech lat wyniki wyglądały następująco: iOS 16 – 81%, iOS 15 – 15%, starsze – 4%. Jeśli chodzi o iPadOS, to w przypadku iPadów wydanych wówczas w ciągu ostatnich czterech lat sytuacja wyglądała następująco: iPadOS 16 – 53%, iPadOS 15 – 39%, starsze – 8%.

Zapowiada się naprawdę ciekawie!

Owszem, iOS 17 nie był rewolucją, a także nie wprowadził naprawdę znaczących zmian. Jednak najbliższe miesiące, jeśli chodzi o rozwój iOS, będą sporo ciekawsze. Zbliża się premiera iOS 17.4, który na terenie UE wprowadzi m.in. możliwość instalowania aplikacji spoza App Store. Natomiast iOS 18, jeśli potwierdzą się dotychczasowe rewelacje, może być jedną z największych aktualizacji w historii iPhone’ów.