iOS aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

Apple udostępnia iOS 17.1 i watchOS 10.1. Nowości jest sporo

Użytkownicy iPhone’ów mogą już pobrać iOS 17.1, na iPadach pojawił się iPadOS 17.1, a na smartwatche z Cupertino wydany został watchOS 10.1. Warto podkreślić, że aktualizacje wprowadzają nowe funkcje, a także usuwają zgłoszone problemy.

iOS 17.1 – co nowego?

Dzisiejsza aktualizacja nie jest pierwszą do iOS 17, który oficjalnie zadebiutował we wrześniu. Dotychczas jednak mieliśmy do czynienia tylko z poprawkami, a teraz Apple udostępniło aktualizację wprowadzającą większy zastrzyk nowości i zmian. Co dokładnie dostajemy wraz z iOS 17.1? Przyjrzyjmy się oficjalnej liście zmian.

Od teraz przesyłanie plików z wykorzystaniem AirDrop jest kontynuowane przez internet w przypadku utraty zasięgu podczas klasycznego transferu przez AirDrop. Użytkownicy iPhone’ów Pro (modele z linii 14 i 15) otrzymali nowe opcje sterowania wyłączeniem wyświetlacza w Trybie czuwania. Jak zwraca uwagę serwis MacRumors, aktualizacja „naprawia” poziom promieniowania iPhone’ów 12 na rynku francuskim. Otóż została wyłączona funkcja wzmacniająca sygnał komórkowy, gdy iPhone nie jest trzymany przez użytkownika.

Apple wprowadziło też zmiany w aplikacji Muzyka – od teraz sekcja Ulubione obejmuje utwory, albumy i playlisty, a także dostępny jest filtr pozwalający wyświetlać ulubione w bibliotece. Ponadto nowy zbiór okładek albumów zmienia kolory, aby dopasować się do muzyki z playlisty użytkownika, a także na dole każdej playlisty wyświetlane są sugestie utworów dopasowanych do gustu słuchacza. Dodatkowo nowa opcja pozwala wybierać album, którego zdjęcia będą mieszane i wyświetlane na ekranie blokady.

iOS 17.1 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

iOS 17.1 to również następujące udoskonalenia i poprawki:

 • Klucze do domu obsługują zamki Matter,
 • Synchronizowanie ustawień funkcji Czas przed ekranem między urządzeniami jest bardziej niezawodne,
 • Rozwiązano problem, który mógł powodować zerowanie ustawienia prywatności Ważne miejsca podczas przekazywania Apple Watch lub łączenia go w parę po raz pierwszy,
 • Rozwiązano problem, przez który ekran rozmowy przychodzącej wyświetlany podczas innej rozmowy mógł nie wyświetlać nazwy osoby dzwoniącej,
 • Rozwiązano problem, przez który własne i kupione dzwonki mogły nie być dostępne na ekranie wyboru dźwięku wiadomości,
 • Usunięto problem, który mógł pogarszać czas reakcji klawiatury.
 • Zoptymalizowano funkcję wykrywania wypadków (wszystkie modele iPhone’a 14 i iPhone’a 15),
 • Usunięto problem, który mógł powodować retencję obrazu na wyświetlaczu.

iOS 17.1 na testowanym przeze mnie iPhonie 15 wymaga pobrania 1,46 GB. Należy mieć na uwadze, że rozmiar aktualizacji może się różnić zależnie od modelu iPhone’a. Wypada jeszcze wspomnieć, że iPadOS 17.1 zawiera większość zmian wprowadzonych w iOS 17.1, a także dodaje obsługę nowego rysika Apple Pencil z USB-C.

watchOS 10.1 – co nowego?

Dla użytkowników Apple Watcha Series 9 i Watcha Ultra 2 najpewniej największą zmianą, którą wprowadza watchOS 10.1, jest dodanie gestu dwukrotnego stuknięcia. Apple chwaliło się tym gestem podczas oficjalnej prezentacji nowych Watchy, twierdząc, że ułatwi to obsługę smartwatchy – szczególnie w sytuacjach, gdy nie możemy sięgnąć do ekranu drugą ręką. Czy faktycznie nowy gest jest przydatny, przekonany się o tym już wkrótce, po pierwszych dniach testów watchOS 10.1.

Aktualizacja to również funkcja NameDrop, która pozwala teraz wymieniać się danymi kontaktowymi z nowo poznaną osobą, zbliżając Apple Watcha do iPhone’a z systemem iOS 17 lub innego Apple Watch (Watch SE 2, Watch Series 7 i nowsze oraz Watch Ultra). Ponadto wizytówka użytkownika jest dostępna jako komplikacja, co zapewnia szybki dostęp do funkcji NameDrop.

watchOS 10.1 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

watchOS 10.1 to również następujące udoskonalenia i poprawki:

 • Rozwiązano problem, przez który sekcja dotycząca klimatu w aplikacji Dom mogła być pusta,
 • Usunięto problem, który mógł powodować nieoczekiwane wyświetlanie białej ramki zaznaczenia po wyłączeniu funkcji AssistiveTouch,
 • Usunięto problem, który mógł uniemożliwiać synchronizowanie listy miast w aplikacji Pogoda między iPhone’em i zegarkiem,
 • Rozwiązano problem, w wyniku którego pasek przewijania mógł nieoczekiwanie pojawiać się na ekranie,
 • Usunięto problem, który u niektórych użytkowników mógł powodować wyświetlanie błędnej wysokości nad poziomem morza.

W przypadku Watcha Series 9 aktualizacja wymaga pobrania 517 MB danych. Oczywiście na innych modelach Watchy rozmiar może się różnić.