Apple iOS aktualizacja
(fot. Mateusz Budzeń | Tabletowo.pl)

iOS 16.5 do pobrania! Apple dodało nową tapetę i naprawiło zgłaszane błędy

Apple udostępniło zestaw aktualizacji dla swoich urządzeń – iOS 16.5, iPadOS 16.5, watchOS 9.5 i macOS Ventura 13.4. Nie mamy do czynienia z naprawdę dużymi nowościami, co jest jak najbardziej zrozumiałe, ale nie zabrakło zmian wartych odnotowania.

iOS 16.5 – co nowego?

Przed chwilą napisałem, że brak dużych nowości jest zrozumiały. Wynika to z prostego faktu – za niecały miesiąc konferencja WWDC, na której zostanie zaprezentowany iOS 17 i inne nowe systemy operacyjne z Cupertino. Apple skupia więc swoje siły na zbliżających się, dużych nowościach.

Wróćmy jednak do iOS 16.5. W aktualizacji dodana została nowa tapeta Pride (feta) na ekran blokady, aby wyrazić wsparcie dla społeczności LGBTQ+. Muszę przyznać, że nowa tapeta prezentuje się naprawdę nieźle. Ponadto, jak informuje Apple, uaktualnienie zawiera następujące ulepszenia i poprawki błędów:

  • Rozwiązano problem mogący powodować brak reakcji funkcji Spotlight (dotyczy także iPadOS 16.5).
  • Rozwiązano problem, w wyniku którego aplikacja Podcasty mogła nie wczytywać zawartości podczas korzystania z CarPlay.
  • Usunięto problem, przez który ustawienia funkcji Czas przed ekranem mogły być zerowane lub nie być synchronizowane między wszystkimi urządzeniami (dotyczy także iPadOS 16.5).

Aktualizacja jest już dostępna i w przypadku iPhone’a 12 Pro konieczne jest pobranie około 720 MB danych. Na pozostałych smartfonach Apple rozmiar aktualizacji może być inny.

iOS 16.5 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

watchOS 9.5 – co nowego?

Aktualizacja skierowana na Apple Watcha, podobnie jak iOS 16.5, nie przynosi naprawdę dużych zmian. Dla wszystkich, których zawiodła ta informacja, mam wiadomość pocieszenia – podobno watchOS 10 ma być jedną z największych aktualizacji w całej historii Apple Watcha.

watchOS 9.5 zawiera natomiast ulepszenia oraz poprawki błędów. Oferuje także nową tarczę Pride (feta), aby wyrazić wsparcie dla społeczności i kultury LGBTQ+. Apple nie podaje żadnych innych szczegółów na temat tej aktualizacji.

watchOS 9.5 aktualizacja
(fot. Tabletowo.pl)

macOS Ventura 13.4 – co nowego?

W przypadku macOS Ventura 13.4 muszę powtórzyć się jeszcze raz – otóż mamy tylko mniejsze nowości, bowiem na większe zmiany trzeba poczekać do aktualizacji macOS 14.

Jak informuje Apple, macOS Ventura 13.4 zawiera następujące ulepszenia i poprawki błędów:

  • Rozwiązano problem, przez który automatyczne odblokowywanie Maca przy użyciu Apple Watch mogło nie powodować zalogowania użytkownika.
  • Usunięto problem dotyczący Bluetooth, który spowalniał łączenie klawiatur z Makiem po jego ponownym uruchomieniu.
  • Rozwiązano problem dotyczący przechodzenia do punktów orientacyjnych na stronach www przy użyciu funkcji VoiceOver.
  • Usunięto problem, przez który ustawienia funkcji Czas przed ekranem mogły być zerowane lub nie być synchronizowane między wszystkimi urządzeniami.

Na moim MacBooku Air z układem Apple M1 konieczne jest pobranie 1,59 GB. Niewykluczone, że na innych komputerach Mac rozmiar aktualizacji będzie się różnił.