Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Na Microsoft Surface Duo da się uruchomić Windowsa 11. Oto dowód

Próby uruchamiania oprogramowania na innych platformach, niż wskazuje na to ich przeznaczenie zawsze cieszą się dość sporym rozgłosem w sieci. Nie inaczej jest tym razem – jeden z deweloperów postanowił podjąć się próby uruchomienia Windowsa 11 na smartfonie Microsoft Surface Duo.

Reklama

Windows Mobile jest martwy…

Pamiętacie Windows 10 Mobile? Była to marka mobilnej wersji systemu operacyjnego Microsoftu. Jego cechą rozpoznawczą okazały się kafelki w interfejsie, doskonale znane z Windowsa 8, 8.1 i pecetowej dziesiątki, a także z wcześniejszych wersji Windows Phone. Niestety, pomimo ambitnych planów Microsoftu, systemowi nie udało się przebić do szerszego grona klientów, a projekt dość szybko został uśpiony.

Microsoft Lumia 950 XL

Pierwsza stabilna wersja Windows 10 Mobile została wypuszczona na rynek w listopadzie 2015, natomiast już w październiku 2017 wydano jego ostatnią dużą aktualizację, czyli Fall Creators Update. Wsparcie dla systemu skończyło się 14 stycznia 2020 roku, czyli tego samego dnia, co rozszerzone wsparcie dla Windows 7.

Od ponad dwóch lat używanie mobilnych okienek jest zarówno niebezpieczne, jak i dość niewygodne. Sklep Microsoftu w wersji na smartfony świecił pustkami jeszcze za czasów pełnego wsparcia ze strony producenta. Obecnie jest tylko gorzej, a kolejni deweloperzy wycofują z niego swoje aplikacje i zachęcają do przesiadki na Androida lub iPhone’a.

…lecz Windows 11 ma się świetnie

Tego samego nie można powiedzieć o pecetowej wersji systemu, która niedawno doczekała się nowej odsłony. Windows 11 oferuje sporo ciekawych nowości i przyciąga użytkowników do siebie. Okazał się on być na tyle dużym sukcesem, że pewien deweloper podjął się próby jego uruchomienia na smartfonie Microsoft Surface Duo, który oryginalnie działa pod kontrolą Androida.

Co prawda, nie ma jeszcze zbyt wielu powodów do radości – Gustave Monce uruchomił na smartfonie jedynie instalator systemu, który poprawnie wyświetlił się na jednym z wyświetlaczy. Mimo to, daje to sporą nadzieję, że wkrótce ujrzymy na tym urządzeniu również pulpit jedenastki.

Deweloper potwierdził, że uruchomiona przez niego wersja systemu to Windows 11 Insider o numerze kompilacji 22523. Na Surface Duo został wgrany specjalnie zmodyfikowany firmware, który ma zapewnić większą zgodność ze sterownikami. Te mają doczekać się modyfikacji, by działały bez problemu pod pecetową wersją systemu.

Microsoft Surface Duo
Microsoft Surface Duo (źródło: Microsoft)

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy smartfon, na którym odpalono najnowszego Windowsa. System udało się uruchomić również na Lumii 950 XL, która zadebiutowała na rynku ponad 6 lat temu. Czy użytkownikom kiedykolwiek znudzi się instalowanie nowych wersji systemu na tym urządzeniu? Nie sądzę. Najprawdopodobniej seria Surface Duo podzieli ten los po zakończeniu jej oficjalnego wsparcia.