Windows 11 logo
Windows 11

Windows 11 został uruchomiony na 5-letnim smartfonie Microsoft Lumia 950 XL

Windows 11 został zaprezentowany dokładnie tydzień temu, a od kilku dni już można pobrać testową wersję najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu. W internecie pojawiło się wideo, na którym zainstalowano go na wiekowej już Lumii 950 XL.

Reklama

Windows 11 na starym smartfonie radzi sobie zaskakująco dobrze

Nie jest tajemnicą, że Microsoft Lumia 950 XL ma ponad 5,5 roku na karku. Smartfon swego czasu był flagowcem z krwi i kości: oferował topowy procesor Qualcomm Snapdragon 810 wraz z 3 GB wbudowanej pamięci operacyjnej. Urządzenie od wyciągnięcia z pudełka pracowało na Windowsie 10 Mobile, który choć z desktopowym Windowsem 10 miał wiele wspólnego, zwłaszcza pod względem wyglądu, tak „wewnętrznie” był kompletnie innym produktem.

Oczywiście w internecie nie zabrakło śmiałków, którzy instalowali pełnoprawnego Windowsa 10 pod procesory ARM na Lumii 950 XL. Co raczej zrozumiałe, system nie był zoptymalizowany pod kątem tego typu urządzeń, więc nawigowanie po „dziesiątce” nie należało do najprzyjemniejszych zadań.

Użytkownik Twittera pod pseudonimem gus33000 opublikował na swojej tablicy film, na którym przedstawia działanie Microsoft Lumii 950 XL z zainstalowanym systemem Windows 11. Wideo jest dosyć krótkie, jednak pokazuje, jak „jedenastka” dobrze współpracuje z procesorami ARM. Najnowszy system giganta z Redmond jest zdecydowanie bardziej responsywny aniżeli poprzednik.

Pamiętajmy, że Snapdragon 810 jest ponad 6-letnim procesorem, więc nie oczekujemy tutaj nie wiadomo jak wysokiej wydajności. Pomimo tego, Windows 11 działa zaskakująco dobrze. Podstawowa nawigacja po systemie sprawia procesorowi niewielkie problemy, ale odpalenie menu Start czy pojedynczej aplikacji przeważnie się udaje. Smartfon ewidentnie nie radzi sobie z autoobracaniem ekranu, które trwa dobre parę sekund.

System został zainstalowany tylko i wyłącznie w ramach ciekawostki – nie jest to produkt, który mógłby realnie trafić na smartfony, szczególnie tak leciwe, jak Lumia 950 XL. Microsoft potwierdził jednak, że Windows 11 z czasem trafi na urządzenia z procesorami ARM – między innymi tablety czy bardzo energooszczędne laptopy.