wysuwany aparat OPPO Inno Day 2021 OPPO Retractable Camera
źródło: OPPO

No i to się nazywają innowacje!

Za nami dwudniowa konferencja Inno Day 2021, w trakcie której OPPO zaprezentowało m.in. inteligentne okulary Air Glass, autorski chip NPU MariSilicon X oraz składany smartfon Find N. To jednak nie wszystkie innowacje, jakimi pochwalił się producent – pokazał też inne, nie mniej nowatorskie rozwiązania.

No i to się nazywają innowacje – jesteśmy pod wrażeniem OPPO!

Producent wielokrotnie prezentował innowacyjne rozwiązania przyszłości. Składany smartfon Find N wzbudził ogromne zainteresowanie i podobnie może być również z tą technologią – czegoś takiego do tej pory nie pokazał jeszcze nikt!

W trakcie dwudniowej konferencji Inno Day 2021 producent oficjalnie pochwalił się innowacyjnym, wysuwanym aparatem. W przeciwieństwie jednak do innych, które zdaje się odeszły już do lamusa, ten wysuwa się nie z górnej krawędzi, tylko z panelu tylnego!

Rozwiązanie to nazywa się OPPO Retractable Camera i zapewnia ogniskową 52 mm (dwukrotny zoom optyczny). Producent wykorzystał tutaj sensor Sony IMX766 o rozdzielczości 50 Mpix i rozmiarze 1/1,56″. Tę samą matrycę znajdziemy m.in. w Find N i Reno 7 Pro oraz Huawei Nova 9 i vivo X70 Pro. Do tego nie zabrakło też optycznej stabilizacji obrazu (OIS).

Wysuwany moduł – jak każdy mechaniczny element – jest podatny na uszkodzenia, dlatego producent zastosował technologię, która wykrywa, jeżeli urządzenie wysmyknie się z ręki i zacznie spadać na ziemię – w takiej sytuacji wysuwany aparat automatycznie się schowa w czasie nie dłuższym niż 0,6 sekundy. Co więcej, jednocześnie jest też odporny na zachlapania i kurz.

W trakcie Inno Day 2021 OPPO zaprezentowało również kolejną generację aparatu pod ekranem. Według deklaracji producenta, najnowszą wyróżniają autorskie algorytmy obrazu AI, które poprawiają jakość zdjęć, a także innowacyjna geometria pikseli – rozwiązanie to zmniejsza rozmiar każdego piksela bez zmniejszania ich liczby na cal, dzięki czemu udało się osiągnąć 400 ppi, również w miejscu, w którym znajduje się podekranowy aparat.

OPPO aparat pod ekranem podekranowy USC Under-Screen Camera innowacje zaprezentowane na OPPO Inno Day 2021
źródło: OPPO

Równocześnie kolejna generacja Under-Screen Camera zapewnia lepszą kontrolę dokładności, koloru i jasności ekranu. OPPO wprowadziło autorskie rozwiązanie wykorzystujące własną technologię ekranową, w której każdy obszar pikselowy obsługuje tylko jeden piksel. Wraz z technologią kompensacji algorytmicznej producenta umożliwia to precyzyjną kontrolę jasności całego ekranu z odchyleniem około 2%.

Niestety, firma nie zadeklarowała, kiedy wprowadzi swoje nowe technologie do dostępnych dla szeregowych klientów urządzeń. Zarówno jedno, jak i drugie brzmi bardzo obiecująco, aczkolwiek OPPO szczególnie długo ociąga się z zastosowaniem podekranowego aparatu. Firma już kilkukrotnie chwaliła się opracowaniem rozwiązania tego typu, a na rynek wciąż nie trafił ani jeden smartfon marki z nim na pokładzie.

Być może jednak warto czekać – tak, jak na pierwszy składany smartfon OPPO Find N, który ma duże szanse namieszać na rynku.