Nowe smartfony OPPO zawstydzą konkurencję swoimi możliwościami

OPPO nie boi się innowacji. Jedna z nich da nowym smartfonom marki dużą przewagę nad konkurencją. Możliwości tej technologii są imponujące. Dla klientów z pewnością będzie to kuszące.

Nowe smartfony OPPO zawstydzą konkurencję dzięki chipowi NPU MariSilicon X

Dziś rozpoczęła się dwudniowa konferencja INNO DAY 2021, w trakcie której producent zaprezentował nowe okulary rozszerzonej rzeczywistości OPPO Air Glass, a także MariSilicon X. To pierwszy autorski chip Neural Processing Unit, który łączy w sobie funkcje NPU, ISP (Image Signal Processor) i wielowarstwową architekturę pamięci.

chip OPPO NPU MariSilicon X
źródło: OPPO

Chip umożliwia przeprowadzenie 18 mld operacji na sekundę (TOPS) i jednocześnie charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną na poziomie 11,6 TOPS/W, dzięki czemu jest w stanie zapewnić najwyższą możliwą wydajność przy relatywnie niewielkim zapotrzebowaniu na prąd z akumulatora.

Pierwszy, autorski chip Neural Processing Unit producenta został też wyposażony w specjalny podsystem pamięci tera-bps (bits per second), który pozwala mu w pełni wykorzystać dostępną moc obliczeniową bez ograniczeń związanych z pamięcią. Takie rozwiązanie skraca czas potrzebny na kopiowanie danych między jednostkami pamięci i przetwarzania.

Chip uzbrojono w pamięci DDR o dodatkowej przepustowości do 8,5 GB/s, a wielowarstwowa architektura pamięci minimalizuje opóźnienia i zmniejsza zużycie energii.

W chipie zastosowano również autorski algorytm redukcji szumów oparty na sztucznej inteligencji (AI Noise Reduction Algorithm), dzięki któremu procesor jest w stanie rejestrować wideo w rozdzielczości 4K z włączoną funkcją AI Night Video.

Ponadto chip ma własny ISP (Image Signal Processor), który umożliwia rejestrowanie obrazów z 20-bitowym 120 dB zakresem dynamicznym, a dzięki współczynnikowi kontrastu 1000000:1 między najjaśniejszymi i najciemniejszymi obszarami kadru, zdjęcia znacznie wierniej oddają fotografowaną scenerię.

chip OPPO NPU MariSilicon X
źródło: OPPO

Dzięki dużej mocy obliczeniowej i wysokiej przepustowości danych, chip w czasie rzeczywistym przetwarza obraz 4K i 20-bitowy ultra HDR w RAW na poziomie pikseli. Ponadto może osiągnąć stosunek sygnału do szumu (signal-to-noise ratio) na poziomie 8 dB dla obrazów.

Producent wykorzystał tu także potencjał autorskiego czujnika RGBW – dzięki odseparowaniu i połączeniu sygnałów RGB oraz białego, stosunek sygnału do szumu został poprawiony o 8,6 dB, a jakość tekstur 1,7x.

Pierwszym smartfonem marki, na pokładzie którego znajdzie się nowy chip, będzie model z serii Find X4. Producent zapowiedział jego prezentację na pierwszy kwartał 2022 roku. Na ten moment nie została jednak potwierdzona dostępność w Polsce.