Żarty się skończyły - Huawei Mate 20 Pro (w końcu!) dostaje aktualizację zabezpieczeń Androida

Żarty się skończyły – Huawei Mate 20 Pro (w końcu!) dostaje aktualizację zabezpieczeń Androida

Właściciele Huawei Mate 20 Pro raczej nie mają powodów do narzekań, jeśli chodzi o warstwę sprzętową smartfona – mimo upływu czasu, nadal jest w stanie zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku oprogramowania – czasami na aktualizacje trzeba czekać wyjątkowo długo, jak w tym przypadku.

Huawei mocno wystawia cierpliwość właścicieli Mate 20 Pro na próbę. Oczywiście mowa tu o tych, którzy nie mogą się doczekać aktualizacji oprogramowania, bowiem faktem jest, że większość niespecjalnie o to dba. Producent dość niecodziennie postąpił w przypadku update’u do Androida 10 dla tego modelu, bowiem udostępnił go części użytkowników już w połowie listopada 2019 roku, lecz okazało się, że były to swego rodzaju „rozszerzone testy”, a nie oficjalny „rollout” nowej wersji systemu. Ten rozpoczął się kilka tygodni później, dopiero na początku 2020 roku. Dosyć szybko został jednak wstrzymany, ale po kilkunastu dniach Huawei go wznowił i Android 10 powinien być dostępny już na wszystkich smartfonach, przynajmniej tych z tzw. rynku otwartego.

Huawei Mate 20 Pro (w końcu!) dostaje aktualizację zabezpieczeń Androida

Jako że od około pół roku posiadam ten model, w 2019 roku nie zauważyłem, żeby Huawei specjalnie ociągał się z udostępnianiem nowszych poprawek zabezpieczeń Androida. Jesteśmy jednak już drugiej w połowie marca 2020 roku, a Mate 20 Pro „utknął” z łatkami datowanymi na… grudzień ubiegłego roku. Właściciele tego smartfona mieli więc prawo czuć się rozgoryczeni, w końcu to sprzęt z najwyższej półki, nawet jeśli kilkukrotnie dało się go kupić za zaledwie 1499 zł (a na start kosztował aż 4299 zł).

Mimo wszystko miłym zaskoczeniem jest powiadomienie o możliwości pobrania i zainstalowania aktualizacji poprawek zabezpieczeń Androida – chciałoby się powiedzieć: w końcu! Niestety, łatki nie są tak świeże, jak moglibyśmy oczekiwać, bowiem są to te, wydane w styczniu 2020 roku, a przygotowywany regularnie przez Huawei biuletyn obejmuje już lutowe i marcowe. Prędzej czy później (oby to pierwsze) Mate 20 Pro je otrzyma, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Żarty się skończyły - Huawei Mate 20 Pro (w końcu!) dostaje aktualizację zabezpieczeń Androida
Aktualizacja zabezpieczeń Androida dla Huawei Mate 20 Pro (fot. Piotr T.)

Jedynym wytłumaczeniem, dlaczego Mate 20 Pro otrzymuje ww. aktualizację dopiero teraz, jest sytuacja wywołana przez epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 – możliwe, że spowolniła ona prace nad nowymi wersjami oprogramowania dla urządzeń Huawei, podobnie jak to miało miejsce w przypadku Xiaomi. Jest to jednak wyłącznie moja teoria – Huawei nie tłumaczy się, dlaczego udostępnił swojemu high-endowi z 2018 roku dopiero styczniowe łatki zabezpieczeń Androida i to z takim opóźnieniem.

Na koniec muszę jeszcze dodać, że jeszcze nie wszyscy otrzymali tę aktualizację – jeśli smartfon sam o niej nie powiadomił, można próbować ją wywołać w Ustawieniach lub aplikacji Wsparcie, ale nie ma gwarancji, że to pomoże – u mnie na przykład nie zadziałało, więc muszę cierpliwie czekać na swoją kolej, gdyż tego typu update’y zawsze są rozsyłane partiami.

Dzięki Piotrek za info i screena!