Aktualizacja dla Huawei Mate 20 Pro do Androida 10 i EMUI 10 wstrzymana

Pod koniec zeszłego tygodnia Huawei udostępnił aktualizację do Androida 10EMUI 10 dla Mate 20 Pro (także w Polsce). Miałem to szczęście, że mój egzemplarz od razu poinformował mnie o niej, a proces jej instalowania przebiegł szybko i bezproblemowo. Niestety, inni go nie mieli – okazuje się, że producent wstrzymał jej rozsyłanie. Oto powód, dla którego jeszcze jej nie otrzymaliście.

Android 10 i EMUI 10 dla Huawei Mate 20 Pro

W przypadku tego modelu producent zdecydował się na dość niecodzienny zabieg, bowiem najpierw – co w ogóle nas nie zdziwiło – ogłosił oficjalne beta testy Androida 10EMUI 10 dla Mate 20 Pro. Było to pod koniec października 2019 roku. Ku naszemu zaskoczeniu, zaledwie dwa tygodnie później wielu właścicieli tego smartfona doniosło nam, że ich egzemplarz otrzymał aktualizację do nowej wersji oprogramowania, pomimo braku udziału w programie beta testów.

Jak działa Android 10 na Huawei Mate 20 Pro? Testujemy nowy system z nową nakładką – EMUI 10

Było to o tyle dziwne, że w changelogu Huawei napisał, że ta wersja (o oznaczeniu 10.0.0.168) została stworzona, aby dać użytkownikowi możliwość poznania nowych funkcji oprogramowania przed innymi, a tym samym umożliwić mu przekazanie swoich spostrzeżeń, które pozwolą producentowi jeszcze bardziej je udoskonalić. Firma od razu zastrzegła też, że „poniżej [w wykazie zmian] przedstawiono znane problemy w tej wersji, które mogą mieć wpływ na codzienne użytkowanie funkcji i aplikacji” – jeśli ktoś z nich często korzystał, zalecano mu nie instalowanie tej aktualizacji.

Można to uznać za coś w stylu „rozszerzonych beta testów”, ponieważ changelog sugerował, że wciąż nie była to wersja stabilna, skoro mogły pojawiać się błędy. Dopiero w ubiegłym tygodniu udostępniono finalne wydanie o oznaczeniu 10.0.0.180. Osoby, które zainstalowały to o numerze 10.0.0.168, również dostały aktualizację (w tym przypadku wniosła ona tylko poprawki oprogramowania).

Aktualizacja dla Huawei Mate 20 Pro do Androida 10 i EMUI 10 wstrzymana

Miałem to szczęście, że mój egzemplarz mógł pobrać i zainstalować Androida 10EMUI 10, aczkolwiek musiałem ręcznie wymusić tę aktualizację w Ustawieniach. Wiele osób jednak skarżyło się, że jeszcze nie może tego zrobić. Nie dziwiło to nas, bowiem tego typu proces zawsze jest podzielony na fazy i jedni dostają nowe oprogramowanie szybciej, podczas gdy inni muszą trochę dłużej na nie poczekać.

Okazuje się jednak, że w tym przypadku sytuacja wygląda inaczej – Huawei oficjalnie poinformował, że tymczasowo wstrzymał aktualizację do Androida 10EMUI 10 dla Mate 20 Pro. Proces jej udostępniania ma zostać wznowiony do końca stycznia 2020 roku, a więc maksymalnie za dwa tygodnie. Co ciekawe, podobnie producent postąpił ostatnio w przypadku podobnego update’u dla modeli Honor 20, Honor 20 Pro i Honor V20 – ich właściciele będą musieli jednak dłużej poczekać na Magic UI 3.0, bo jego rozsyłanie rozpocznie się dopiero w połowie lutego br.

Źródło: HuaweiCentral