Huawei HarmonyOS 3 system
źródło: Huawei

Huawei oficjalnie zaprezentował nowy system HarmonyOS 3. Co oferuje?

Pierwsza wersja systemu HarmonyOS została zaprezentowana w 2019 roku. Kolejna ujrzała światło dzienne później niż zapowiadano, bo dopiero w 2021 roku (a nie w 2020, jak pierwotnie planowano). Dziś Huawei oficjalnie zaanonsował HarmonyOS 3. Co oferuje najnowsze wydanie autorskiego oprogramowania chińskiego giganta?

HarmonyOS 3 połączy jeszcze więcej urządzeń w jedno Super Urządzenie

Producent podaje, że HarmonyOS 3 łączy Twoje urządzenia i koordynuje zadania, tworząc całkowicie wciągający cyfrowy świat, dostosowany do Twoich potrzeb. Twoje życzenie jest jego poleceniem, z bezproblemowymi interakcjami i przydatnymi widżetami usług, które wypełniają przepaść między urządzeniami.

W praktyce oznacza to możliwość i prostotę łączenia różnych urządzeń, na przykład smartfona, laptopa, słuchawek, głośnika, tabletu i smartwatcha w jedno Super Urządzenie (Super Device). Dzięki temu można zarządzać jednym urządzeniem z poziomu drugiego – na przykład zlecić wydrukowanie zdjęć z tabletu na podłączonej drukarce lub połączyć telewizor i głośnik, aby uzyskać lepsze efekty dźwiękowe podczas oglądania filmów.

Funkcja ta pozwala również wyświetlić ekran laptopa na monitorze, dzięki czemu użytkownik otrzyma do dyspozycji większą przestrzeń roboczą lub/i o lepszych parametrach bądź będzie mógł wykorzystać tę opcję podczas prezentacji w grupie.

HarmonyOS 3 pozwala również personalizować kolory i kształty widżetów usług (Service Widgets) oraz dodawać tekst i naklejki, aby dodać im trochę dodatkowego polotu. Użytkownik będzie mógł zgrupować widżety w podobnym kształcie, żeby zwolnić miejsce na ekranie lub miksować widżety, przyciski systemowe i skróty, by stworzyć ekran swoich marzeń. Ponadto system oferuje funkcję grupowania widżetów usług według kolorów lub kategorii, na przykład „jedzenie”, „społecznościowe” czy „podróże”.

Huawei HarmonyOS 3 system
źródło: Huawei

HarmonyOS 3 zadba również o prywatność i bezpieczeństwo użytkowników

W najnowszej wersji systemu użytkownicy znajdą też Centrum Prywatności, w którym zobaczą, jak często różne aplikacje uzyskują dostęp do ich osobistych danych, a także listę programów z uprawnieniami wysokiego ryzyka. Ponadto w systemie zaimplementowano zakładkę Centrum Bezpieczeństwa – gdy funkcja ochrony urządzenia zostanie włączona, będzie ono automatycznie skanowało pamięć w poszukiwaniu zagrożeń bezpieczeństwa, wirusów i „nękających zachowań”.

Kolejną funkcją, mającą na celu ochronę prywatności użytkownika, jest funkcja usuwania poufnych informacji z udostępnianych (na przykład na Facebooku) zdjęć. Przed ich przesłaniem usunięte zostaną dane, takie jak lokalizacja, czas wykonania fotografii i model urządzenia, którym je zrobiono.

Które urządzenia otrzymają HarmonyOS 3?

Na swojej oficjalnej stronie producent nie podaje listy urządzeń, które dostaną aktualizację do nowej wersji systemu. Fabrycznie HarmonyOS 3 ma wgrany nowy tablet MatePad Pro 11″. Trzeba tu jednak zauważyć, że na witrynie Huawei Global lista funkcji najnowszego wydania HarmonyOS jest bardzo krótka i producent przedstawia właściwie same funkcje w tabletach.

To jasno daje do zrozumienia, że szanse na globalne udostępnienie HarmonyOS na smartfonach są nikłe. Bo o ile na globalnej stronie, poświęconej temu systemowi, nie ma ani jednej grafiki smartfona, o tyle na chińskiej jest ich już cała masa – producent pokazuje oprogramowanie na większej liczbie różnych urządzeń, w tym właśnie też na smartfonach (aczkolwiek zasada działania jest taka sama, jak na tabletach – na filmie poniżej grupowanie widżetów, ikon aplikacji i skrótów).

Mimo wszystko lista funkcji wersji chińskiej jest dłuższa niż globalnej. Różnice nie dziwią, wszakże w przypadku MIUI Xiaomi jest podobnie, lecz tutaj jednak smuci, że HarmonyOS 3 nie zawita na smartfonach poza Chinami. Zawartość strony Huawei Global nie pozostawia co do tego żadnych wątpliwości.