Huawei MateBook X Pro 2022 Intel Core 12. gen laptop
źródło: Huawei

Nowy Huawei MateBook X Pro 2022 to laptop dla bardzo wymagających użytkowników

W trakcie dzisiejszego wydarzenia Huawei Summer 2022 Smart Office Launch producent zaprezentował kilka nowych produktów, w tym laptop MateBook X Pro 2022 w edycji z procesorami Intel Core 12. generacji, który jest przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenie oferuje mocne podzespoły i wiele udogodnień.

Huawei MateBook X Pro 2022 (Intel Core 12. gen) – specyfikacja

Urządzenie wyposażono w wyświetlacz LTPS w proporcjach 3:2 o przekątnej 14,2 cala i rozdzielczości 3120×2080 pikseli (264 ppi) z funkcją odświeżania obrazu z częstotliwością 60 Hz i 90 Hz, dynamicznego dostosowywania temperatury kolorów i poziomu jasności oraz wsparciem dla palet barw DCI-P3 i sRGB. Ponadto ekran potrafi wyświetlić 1,07 mld kolorów (10-bitowa głębia koloru), cechuje się współczynnikiem kontrastu 1500:1 i jasnością 500 nitów.

Huawei MateBook X Pro 2022 Intel Core 12. gen laptop
źródło: Huawei

MateBook X Pro 2022 ma zapewnić również wysoką wydajność dzięki zastosowaniu procesora Intel Core 12. generacji – w zależności od konfiguracji, Intel Core i7-1260P lub Intel Core i5-1240P. Przetwarzaniem grafiki zajmie się zaś układ graficzny Intel Iris Xe. Ponadto urządzenie będzie miało do dyspozycji 16 GB RAM LPDDR5 i dysk NVMe PCIe SSD o pojemności 512 GB bądź 1 TB.

Oczywiście producent zadbał też o to, aby potencjału wydajnościowego nie zdławiły wysokie temperatury – w tym celu zastosował system dwóch wentylatorów wraz z utra cienkimi i ultra wydajnymi modułami VC, chłodzonymi powietrzem. Przydadzą się one szczególnie w trybie wysokiej mocy 30 W, aktywowanym skrótem Fn+P.

Nowy MateBook X Pro 2022 oferuje również obsługę WiFi 6 i Bluetooth 5.2, dwa złącza Thunderbolt 4 po lewej stronie, dwa USB-C po prawej stronie (wszystkie cztery ww. złącza mają wsparcie dla ładowania, transferu danych i DisplayPort) i 3,5 mm złącze słuchawkowo-mikrofonowe. Ponadto na pokładzie laptopa znajduje się kamera 720p HD, czytnik linii papilarnych, sześć głośników i cztery mikrofony.

Huawei MateBook X Pro 2022 oferuje nie tylko mocne podzespoły, ale także udogodnienia dla użytkowników

Warto też poświęcić chwilę uwagi klawiaturze w tym urządzeniu. Oprócz tego, że jest ona podświetlana i ma klawisze o skoku 1,5 mm, poniżej niej znajduje się trackpad, który wspiera multi-touch i jest w stanie wykryć nacisk. Dzięki temu obsługuje różne gesty:

  • dwukrotne wciśnięcie w lewym górnym rogu powoduje zminimalizowanie otwartego okna aplikacji,
  • dwukrotne wciśnięcie w prawym górnym rogu powoduje zamknięcie aktualnie otwartego okna aplikacji bądź zakładki przeglądarki,
  • dwukrotne kliknięcie knykciem w środkowej części powoduje wykonanie zrzutu całego ekranu,
  • dwukrotne kliknięcie dwoma knykciami w środkowej części wywołuje rozpoczęcie nagrywania ekranu (taki sam gest je zakańcza),
  • przesunięcie palcem po lewej krawędzi w górę powoduje zwiększenie jasności, a w dół zmniejszenie,
  • przesunięcie palcem po prawej krawędzi w górę powoduje zwiększenie głośności, a w dół zmniejszenie,
  • przesunięcie palcem po górnej krawędzi w prawo powoduje przesunięcie w przód odtwarzanego wideo, a w lewo w tył,
  • przesunięcie dwoma palcami od prawej strony w kierunku środka trackpada wywołuje centrum powiadomień.

Nowy MateBook X Pro 2022 fabrycznie pracuje na systemie Windows 11 Home. Laptop zasili akumulator o pojemności 60 Wh, który użytkownik naładuje dodawanym w zestawie zasilaczem o mocy 90 W. Urządzenie ma wymiary 310x221x15,5 mm i waży 1,38 kg. Na rynku globalnym będą dostępne dwie wersje kolorystyczne: niebieska Ink Blue i biała.

Cena Huawei MateBook X Pro 2022

Cena nowego laptopa MateBook X Pro 2022 nie jest jeszcze znana. Nie wiemy też, kiedy trafi do sprzedaży w Polsce, ale spodziewamy się, że już wkrótce (skoro został oficjalnie zapowiedziany przez producenta na rynku globalnym).